Ketvirtadienį Londono teismo posėdyje M. Fridmano advokatai teigė, kad Nacionalinė nusikalstamumo agentūra (angl. National Crime Agency – NCA) suklaidino teisėjus, praėjusiais metais pateikusi prašymą išduoti kratos orderį, nes rėmėsi 2007 m. privačios įmonės parengta ataskaita. NCA advokatai pritarė, kad orderis turėtų būti panaikintas, tačiau norėtų ir toliau tęsti tyrimą dėl sankcijų vengimo.
Ataskaitoje privati žvalgybos firma „Stratfor“ teigė, kad JAV tyrėjai nustatė, jog M. Fridmano įmonė „Alfa Group“ atliko neteisėtus mokėjimus Saddamui Husseinui Irake vykdant programą „nafta už maistą“, finansavo vieną didžiausių Rusijos organizuoto nusikalstamumo tinklų ir plovė Kolumbijos narkotikų kartelių pinigus. Ataskaitoje pateikta ir daugiau neįrodytų teiginių.
„Nė vienas iš šių kaltinimų sunkiais nusikaltimais niekada nebuvo patvirtintas jokios gerbiamos teisėsaugos institucijos, – teismui pateiktuose dokumentuose teigė M. Fridmano advokatai. – Šie kaltinimai yra tipiškas klasikinis kompromatas – žalinga ir melaginga informacija, surinkta ir panaudota siekiant sukurti neigiamą viešumą ir daryti įtaką subjektui.“
Jungtinės Karalystės vyriausybė sankcijas M. Fridmanui įvedė 2022 m. kovo mėnesį, praėjus kelioms savaitėms po to, kai prezidentas Vladimiras Putinas pradėjo savo invaziją į Ukrainą. Vyriausybė teigė, kad jis yra „prokremliškas oligarchas“, tačiau sankcijas nustatė nesiremdama „Stratfor“ ataskaita, sakė M. Fridmano advokatai.
M. Fridmanas yra „Alfa Group“, kuriai priklauso didžiausias Rusijos privatus bankas, įkūrėjas ir pagrindinis akcininkas. Jis persikėlė į Londoną 2013 m. po to, kai kartu su partneriais pardavė savo „TNK-BP“ akcijų paketą valstybės kontroliuojamai naftos milžinei „Rosneft“, susižerdamas 14 mlrd. JAV dolerių.
Reidas bankininkystės magnato namuose buvo garsiausiai nuskambėjęs Nacionalinės nusikalstamumo agentūros Kovos su kleptokratija padalinio, tiriančio įtarimus dėl pinigų plovimo ir sankcijų vengimo, veiksmas. NCA teigė, kad kratos orderis buvo neteisėtas, o patalpose palikta jo kopija buvo nepasirašyta ir su klaidinga data, teigiama teismo dokumentuose, kuriuos matė „Bloomberg“.
NCA atstovas spaudai anksčiau šį mėnesį teigė, kad agentūra pripažįsta, jog orderyje būta „techninių klaidų“.
Remiantis milijardieriaus teismui pateiktais dokumentais, agentūra tyrė M. Fridmano bylą dėl tariamo „Alfa Bank“ paskolos mokėjimo jo vykdomajam padėjėjui prieš tai, kai šiam buvo pritaikytos sankcijos. Agentūra prašo leidimo patikrinti per reidą konfiskuotus mobiliuosius telefonus ir planšetinius kompiuterius, kad galėtų tęsti tyrimą.
Teisėjai paskelbė, kad galutinis posėdis bus surengtas lapkričio mėnesį, ir nurodė, kad konfiskuoti prietaisai iki tos datos negalės būti tikrinami.
Gruodžio mėnesį daugiau kaip 50 NCA pareigūnų su neperšaunamomis liemenėmis ir šalmais įžengė į M. Fridmano rezidenciją šiaurės Londone. Kai kurie pareigūnai į vidų pateko kopėčiomis perlipę šoninius vartelius ir panaudoję taraną pagrindiniams vartams atidaryti. NCA pareigūnai konfiskavo M. Fridmano elektroninius prietaisus ir kompiuterius, taip pat pasus, šeimos nuotraukas ir dokumentus.
NCA jau nutraukė tyrimą dėl įtarimų, kad M. Fridmanas surengė sąmokslą, siekdamas apgauti Vidaus reikalų ministeriją ir išimti savo partnerei leidimą gyventi Jungtinėje Karalystėje, taip pat tyrimą, susijusį su sąmokslu duoti melagingus parodymus dėl adreso, nurodyto jo dukters gimimo liudijime.