ES Bendrasis Teismas patvirtino, kad visa pagalbos derinimo su Europos Komisija (EK) procedūra prieš 6-7 metus vyko teisėtai, įskaitant pasirinktą SGD terminalo dydį ir projekto įgyvendinimo bei finansavimo modelį, pranešė Energetikos ministerija.
„Dar kartą patvirtinta strateginė terminalo svarba valstybei ir visiems gamtinių dujų vartotojams. Lietuvos pasirinktas kelias dėl SGD importo šaltinių diversifikavimo buvo teisingas ir neišvengiamas, užbaigęs pusę amžiaus trukusią priklausomybę nuo vieno monopolinio dujų tiekėjo, diktavusio kainas“, – pranešime teigė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
2013 metų EK sprendimu remti SGD terminalą nepatenkinta didžiausia Lietuvos dujų vartotoja „Achema“ bylą prieš EK inicijavo 2016 metų liepą. ES Bendrajam Teismui ji apskundė Komisijos sprendimą suderinti valstybės pagalbą terminalui.
„Achemos grupės“ valdybos pirmininko pavaduotojas Gintaras Balčiūnas BNS tuomet teigė, kad derinant valstybės pagalbą nebuvo atskleista visa informacija Komisijai, pavyzdžiui, jog nebuvo leista „Achemai“ statyti savo terminalą, jog Klaipėdos SGD terminalo pajėgumai yra per dideli, nebuvo atskleisti tikslūs duomenys apie faktinį jo naudojimą.
Po maždaug pusmetį trukusio tyrimo EK 2013 metų lapkritį pareiškė, kad 448 mln. eurų vertės bendra valstybės pagalba SGD terminalo projektui neiškreips konkurencijos, o Lietuva galės integruotis į ES dujų rinką.
Tuometinis SGD terminalo operatorės „Klaipėdos nafta“ vadovas Rokas Masiulis tuomet teigė, kad EK sprendimas yra „teisinės juostelės perkirpimas“ ir antras pagal svarbumą įvykis, be terminalo veiklos pradžios.
EK sprendimas leido valstybei garantuoti už Europos investicijų banko (EIB) suteiktą 87 mln. eurų paskolą „Klaipėdos naftai“. Tarp Komisijos vertintų valstybės pagalbos elementų buvo ir terminalo statybos sąnaudos, įtrauktos į dujų tarifą, prievolė per SGD terminalą tiekti 540 mln. kubų dujų per metus, krantinės nuoma iš Klaipėdos uosto.
EK vertino ekonominį projekto pagrindimą, laivo-talpyklos nuomos sąlygas ir išpirkimo galimybę, dujų tarifų struktūrą, finansavimo modelį, projektą reglamentuojančių įstatymų bazę, kitus aspektus.
„Achemos grupė“ planavo Klaipėdoje statyti savo SGD terminalą, tačiau 2012 metų vasarį šių planų atsisakė ir nusprendė palaikyti valstybės statomą terminalą.
Įpareigojimus mokėti SGD terminalo mokesčius „Achema“ nuolat skundė ir Lietuvos teismuose. Bendrovė iki 2015 metų vidurio nemokėjo privalomų mokesčių, motyvuodama per didele finansine našta. Tačiau Konstituciniam Teismui nutarus, kad įmonė privalo juos mokėti, įmonė sumokėjo skolas.
„Achema“ turi apie 10 proc. SGD terminalą valdančios „Klaipėdos naftos“ akcijų.