Pasak Energetinių tyrimų instituto vadovo Tomo Janeliūno, proceso atidėjimas nespręstų problemų, o tik nustumtų jas į ateitį.

„Mes pamename, kad buvo atidėtas antrojo etapo galutinis terminas pusei metų ir situacija tik pablogėjo. Valstybės institucijos per tą pusmetį nepadarė savo namų darbų, labai vėlavo su kompensacijų mechanizmais ir paskutinį mėnesį buvo daug chaoso teikiant pilną informaciją, kaip antrojo etapo vartotojai gali tikėtis galutinių kainų“, – LRT radijui antradienį sakė T. Janeliūnas.

„Dabartinis atidėjimas kartotų tą pačią klaidą, kai yra tiesiog nustumiamas sprendimas į ateitį, bet nėra iš principo taisomos problemos“, – pridūrė ekspertas.

Pasak jo, kylančių elektros kainų problemą Vyriausybė gali spręsti kompensacijomis bei papildomu finansavimu, bet ne liberalizavimo proceso atidėjimu.

„Tai yra jau socialinės politikos klausimas. Jeigu Vyriausybė nuspręs kompensuoti elektros kainų kilimą, tai čia yra socialinių kompensacijų, papildomų finansų klausimus. Bandyti patį liberalizacijos procesą dėl to stabdyti vidury perėjos ar nukreipti į kitą pusę, manau, neverta“, – teigė T. Janeliūnas.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto Elektros inžinerijos katedros profesorė Sonata Tolvaišienė mano, kad bet koks atidėjimas klaidina vartotojus, nes tuomet jie laukia ir nepriima sprendimų.

„Vertinti, ar procesas sėkmingai pabaigtas, gali tik tada, kai jis pabaigtas. Mano nuomone, tas atidėjimas tam tikrose situacijose net klaidina vartotojus, nes vartotojas laukia. Laukia, kad galbūt bus kažkoks kitas veiksmas, galbūt bus dar kažkas atidėta, galbūt sulauks dar kažkokios kompensacijos“, – LRT radijui sakė S. Tolvaišienė.

„Deja, elektros kaina nekrenta biržoje, ji tik tendencingai kyla. Kuo toliau mes nukelsime visą procesą, tuo daugiau neaiškumo mes duosime vartotojams“, – pridūrė ji.

Prezidento patarėjas ekonomikai ir socialinei politikai Vaidas Augustinavičius antradienį teigė, jog elektros rinkos liberalizavimo procesas Lietuvoje vyksta nesėkmingai, todėl trečiąjį jo etapą reikia atidėti.

Tuo metu energetikos ministras Dainius Kreivys pirmadienį sakė, jog atidėti trečiojo etapo neplanuojama. Antradienį jis pripažino, kad jį gali tekti atidėti, tačiau tik tokiu atveju, jei užtruktų parengti naują tvarką, kaip padėti vyresniems žmonėms pasirinkti nepriklausomą tiekėją.

Sutartis su nepriklausomais tiekėjais jau yra pasirašę 1,168 mln. pirmos ir antros grupės vartotojų, suvartojančių daugiau nei 1000 kWh elektros per metus. Suvartojantieji mažiau tiekėją turės pasirinkti iki gruodžio 18 dienos.

Lietuva yra įsipareigojusi visiškai liberalizuoti elektros rinką nuo 2023 metų sausio.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją