Išmatuoti namuose esančių prietaisų energijos suvartojimą paprasta: į elektros lizdą reikia įkišti matuoklį, o į pastarąjį – bet kokį elektrą naudojantį prietaisą, pavyzdžiui, televizorių.
„Jeigu norite sužinoti, kiek jis suvartos per parą, per savaitę, tai palikite šitą prietaisą įjungtą ir čia yra apačioje kilovatvalandės‟, – įrenginio veikimą demonstruoja energetikos ekspertas Rimantas Zabarauskas.
Vilnietis tokią pat procedūrą parodo ir su arbatinuku, bet čia suvartojimo rezultatas gali nustebinti: net ir greitai užverdantis arbatinukas – didelis elektros „rijikas‟.
„Naudoja beveik du kilovatus, praktiškai 1900 vatų‟, – skaičiuoja vyras.
Baimindamiesi aukštų elektros kainų gyventojai elektros sąnaudų matuoklius suskubo „šluoti“ iš parduotuvių lentynų. Tokios prekybos verslas sako dar nematęs.
„Susidomėjimas fenomenalus. Jeigu pernai tokiu metu parduodavome keletą tokių prietaisų, tai dabar parduodame šimtais. Sakykime, augimas – šimtą kartų‟, – teigia prekybos centro internete „Pigu.lt‟ komunikacijos vadovas Nerijus Mikalajūnas.
Kai kurie prekybininkai tūkstantį matuoklių pardavė vos per savaitę, tad ir sandėliuose jau nieko nebeturi.
„Turėjome apie tūkstantį vienetų. Jie dingo labai greitai, mūsų visi tiekėjai Europoje lygiai taip pat išsipardavė savo likučius per kelias savaites‟, – komentuoja bendrovės „Lemona‟ verslo vystymo vadovas Edgaras Paškevičius.
Matuoklių kainos siekia nuo 8 iki 20 eurų. R. Zabarauskas sako, kad jie naudingi tiems gyventojams, kurie nori protingiau naudoti elektrą, tačiau pats daiktas elektros vartojimo nesumažins.
„Jūs galite šitokiu būdu apsižiūrėti visus savo prietaisus. Pavyzdžiui, kiek jūsų šaldytuvas naudoja, arba dulkių siurblys. Jūs jį įjungiate ir matote. Kaip suprantate, pats prietaisas nieko netaupo, bet duoda jums vertingos informacijos, kaip jums reikėtų elgtis‟, – sako vyras.
Statistinis namų ūkis turi per 20 įjungtų ir elektrą eikvojančių prietaisų, o per mėnesį įprastai sunaudoja apie 180 kilovatvalandžių (kWh) elektros.
Lietuvos energetikos agentūra sako, kad elektros matuoklis parodytų ir tai, ar taupymas namuose pasiteisino.
„Tai padeda žmonėms geriau suprasti, kaip jie suvartoja elektros energiją, ir kokią naudą duoda tie pritaikyti elektros energijos taupymo patarimai, pavyzdžiui, prietaisų budėjimo režime išjungimas, skalbimas šaltame vandenyje ar geresnės temperatūros nustatymas šaldytuve‟, – komentuoja agentūros atstovas Karolis Januševičius.
O tuo metu elektra rinkoje vėl brangsta, nors spalį ir buvo matyti kainos kritimas.
Čia galite pažiūrėti LNK video: