„Delfi‟ jau skelbė, kad garantinis tiekimas vasarį kainuos apie 21,9 cento už kWh ir jam net nereikės valstybinės kompensacijos. Natūraliai kyla klausimas, ar tiekėjai geba pasiūlyti panašias kainas. Komentuodami situaciją kai kurie jų neslėpė įtarimų, jog garantinis tiekimas gali būti nuostolingas valstybei.
Maržas skaičiuoja skirtingai
Prieš lyginant garantinį tiekimą ir nepriklausomo tiekimo biržos planus, atkreiptinas dėmesys, kad čia esama savotiško prasilenkimo: tiekėjai skaičiuoja sąskaitą daugiausia už einamąjį mėnesį, o garantinis tiekimas taiko praėjusio mėnesio biržos kainą. Todėl su garantinio tiekimo vasario kaina lyginsime nepriklausomų tiekėjų sausio kainą.
Nepriklausomų tiekėjų tiekimo paslaugos kainos (maržos) palyginimas:
Tiekėjai maržas skaičiuoja su tam tikrais skirtumais, į ką atkreipia dėmesį ir Lietuvos energetikos agentūra (LEA), kuri kassavaitinėse apžvalgose taiko suvienodintą bazę biržos kainai nustatyti.
Taigi, pavyzdžiui, „Enefit‟ sako, kad biržos planų vartotojams sąskaitas skaičiuoja dvejopai – tai priklauso nuo skaitiklio.
„Turintiems išmaniuosius skaitiklius taikome valandinę apskaitą. Tai reiškia, jog galutinę mėnesio sąskaitą lems suvartojamos energijos kiekis ir kainų, kurios tą valandą bus biržoje. „Nord Pool“ kasdien skelbia ateinančios dienos valandines kainas“, – sako bendrovės vadovas Vytenis Koryzna.
Anot jo, vertinant sausio mėnesio kainas ir darant prielaidą, kad suvartota 150 kWh bei pritaikius preliminarų likutinį grafiką (tikslaus bendrovė dar neturi), pridėjus PVM, mokestį ESO bei „Enefit“ dalį, gaunama 22,72 cento už kWh. Tokia kaina būtų, jeigu būtų pasirinktas ESO planas „Standartinis“ ir viena laiko zona.
Jeigu vartotojas turi išmanųjį skaitiklį, kainą lemia jau ne tik suvartojamos elektros kiekis, bet ir paros laikas, kuomet ji suvartojama.
„Ignitis“ savo skaičiuoklėse nenurodo konkrečios maržos, tačiau skelbia, kad prie biržos kainos prideda 8,8–10,4 cento sumą (su reguliuojamomis dalimis). „Delfi“ anksčiau rašė, kad šios bendrovės tiekimo paslaugos kaina 2023-iesiems siekia 2,281 cento.
Tiesa, prie šios didmeninės kainos reikia nepamiršti pridėti PVM, valstybės reguliuojamos kainos dalies ir tiekėjo kainos dedamosios. Visi šie dydžiai yra skelbiami viešai arba sudarytoje sutartyje“, – sako bendrovės atstovė Laura Beganskienė.
„Elektrum Lietuva“ sako, kad klientams siūlo su biržos kainomis susietą planą, kurio kainodara tiesiogiai susijusi su tuo, kaip „Nord Pool“ biržoje kas valandą keičiasi elektros kainos.
„Prie galutinės sumos dar prisideda mūsų taikoma tiekimo dalis, kuri šiuo metu yra 2,057 ct/kWh, taip pat valstybės reguliuojamos dedamosios bei pridėtinės vertės mokestis (PVM). Kokia tiksliai kainodara taikoma, pasirinkusiems šį planą, priklauso nuo to, ar klientai turi išmanųjį, automatizuotą, skaitiklį, ar ne“, – teigia M. Kavaliauskas.
Tad jeigu klientas turi automatizuotą elektros skaitiklį, tuomet jis sumoka už tai, ką suvartojo per tam tikras valandas, kai bendrovės ESO pateikiamus tikslius kliento valandinius suvartojimo duomenis „Elektrum Lietuva“ padaugina iš „Nord Pool“ biržos konkrečių valandų elektros kainų.
„Šią sumą reikėtų padauginti iš suvartotų kilovatvalandžių ir sužinotume galutinę mokamą sumą už sausio mėnesį. Tik atkreipiame dėmesį, kad skaičiavimams atlikti naudojome ESO gruodžio mėnesio vartojimo netolygumo koeficientą, nes už sausį paskelbs tik vasario 10 dieną“, – pažymėjo jis.
„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) savo interneto svetainėje paaiškina, kad nepriklausomų tiekėjų vartotojams, kurių objektuose nėra įrengtų prie automatizuotos duomenų nuskaitymo sistemos prijungtų apskaitos prietaisų, per mėnesį valandiniu grafiku suvartoti elektros energijos kiekiai apskaičiuojami taikant vartojimo netolygumo koeficientus.
Šie koeficientai atspindi bendrą prie ESO tinklo prijungtų vartotojų (kurie neturi išmaniosios valandinės apskaitos) suvartojimo profilį.
Infografike lyginame vasario mėnesio garantinio tiekimo 1 kilovatvalandės kainą ir Lietuvos energetikos agentūros pateiktus skaičiavimus nepriklausomų tiekėjų biržos planams sausio mėnesiui (viena laiko zona, pagal sausio mėn. vidutinę didmeninę kainą):
Pripažįsta, kad situacija nestandartinė
Nepriklausomi tiekėjai linkę pabrėžti, kad garantinis tiekimas tėra laikina paslauga, o už ją atsakingas ESO gali teisiškai nutraukti tiekimą po pusmečio. (Ir vis dėlto pastaruosius porą metų garantinis tiekimas jau de facto yra neoficiali elektros tiekimo paslauga, taikoma dešimtims tūkstančių vartotojų, kitaip tariant: apie elektros atjungimus negirdėti ir jie net neplanuojami).
„Ignitis“ pabrėžia, kad garantinis tiekimas „savo esme negali konkuruoti su tiekėjais, nes garantinį tiekimą užtikrina ne tiekėjai, o operatorius“.
„Pasirinkus šį planą, elektrą klientas galės vartoti tada, kai ji yra pigiausia. Suprantame, jog yra įdomesnių veiklų, nei nuolat sekti elektros kainą, tad skiriame ypatingą dėmesį kliento patogumui – pranešime, kada elektros kainos yra mažiausios, o kada reikėtų taupyti elektros energiją ir taip susimažinti sąskaitą už ją. <...>.
Naujienas apie šį biržos planą su valandiniu kainos apskaičiavimu paskelbsime artimiausiu metu“, – sako „Ignitis“ atstovė.
Internete dalis žmonių džiaugiasi savo sprendimu nesirinkti tiekėjo, – jiems taikomas garantinis tiekimas. Tiekėjai leidžia suprasti, kad šis džiaugsmas laikinas.
Bendrovės „Elektrum Lietuva“ teigimu, valstybės sprendimas elektros vartotojams taikyti kompensacijas leido kurį laiką suvienodinti garantinio tiekimo kainą su nepriklausomų tiekėjų. Be to, krito ir rinkos kaina, o kiek anksčiau sumažintas ir garantinio tiekimo koeficientas (iš 1,25 į 1,15).
Anot jo, sunku pasakyti, kiek truks ši situacija, tačiau paminėtina, jog „Nord Pool“ biržoje elektros kainos pastaruoju metu labai nestabilios, keičiasi kiekvieną mėnesį ar net kelis kartus per mėnesį juda skirtingomis kryptimis.
„Mūsų tikslas nėra konkuruoti su garantiniu tiekimu. Normaliai veikiančioje rinkoje net neturėtų būti, kad laikinai užtikrinamas elektros tiekimas, – iš esmės skirtas tiems gyventojams, kurie nepriėmė visiems taikomų taisyklių, tai yra, laiku nepasirinko tiekėjo, – dabar yra pigesnis ir patrauklesnis už tai, ką siūlo rinkos sąlygomis veikiantys tiekėjai.
Bet situacija gali greitai ir pasikeisti – žinant, kaip nepastoviai „Nord Pool“ biržoje keičiasi elektros kainos, neatmeskime, kad vasarį garantinis tiekimas jau gali būti ir kur kas brangesnis, nei tiekėjų siūlomos kainos“, – sako M. Kavaliauskas.
Tuo pačiu metu „Enefit“ biržos plano tiekimo kaina siekia 2 ct/kWh. Taigi „Enefit“ paslaugos kaina daugiau nei dukart mažesnė, nors ir vienu, ir kitu atveju elektra perkama iš tos pačios biržos“, – skaičiuoja vadovas.
Anot V. Koryznos, gali būti, kad „meškos paslaugą“ bus padariusi „Perlo energijos“ situacija ir gyventojai turi nepagrįstų baimių dėl nepriklausomų tiekėjų, tačiau trys didžiausi elektros tiekėjai yra valstybinės Estijos, Lietuvos ir Latvijos bendrovės, tad rinktis valstybės garantuojamą tiekimą yra kone tas pats, kas pasirinkti valstybės valdomą tiekėją. Tik pirmu atveju nieko nedarymas kainuoja papildomai, tai yra 15 proc. priedą.
„Kainų kalnelius „Nord Pool“ biržoje dar matysime, ypač antrojoje metų pusėje. Suprantama, kad politikai nori suteikti optimizmo ir ramina, jog krizė pasibaigė, bet mūsų skaičiavimai kiek kitokie – nors dabar ir matome pagerėjimą, tačiau reikės dar 3–4 metų, kol stabilios elektros kainos susiformuos žemesniame lygyje“, – teigiama „Enefit“ komentare.
„Jei kainų sumažėjimas bus tvarus ir ilgalaikis, tiekėjai taip pat galės sumažinti savo tiekimo maržas, taikomas biržos planams. 15 procentų, kurie taikomi garantinio tiekimo atveju, yra didžiulis antkainis ir,žiūrint iš ilgalaikės perspektyvos, tiekėjų maržos tikrai bus mažesnės“, – priduria ji.
„Elektrum Lietuva“ atstovas M. Kavaliauskas pabrėžia, kad tiekėjai savo rizikas gali valdyti kitais būdais, tarkime, „Elektrum Lietuva“ priklauso Latvijos valstybinei bendrovei „Latvenergo“ su nuosavais gamybos pajėgumais. Kaip žinoma, analogiška situacija yra su Estijos „Enefit“ ir Lietuvos „Ignitis‟.
Pasak M. Kavaliausko, dabartinis bendrovės taikomas biržos plano tiekimo mokestis (marža) yra pagrįstas detaliais skaičiavimais bei kaštų vertinimu ir šiuo metu jis esąs vienas mažesnių rinkoje.
„O štai valdžios sprendimu jau kiek anksčiau sumažintas garantinio tiekimo koeficientas šią paslaugą teikiančiam „Energijos skirstymo operatoriui“ (ESO), gali būti, yra netgi nuostolingas.
Galima prognozuoti, kad vos tik biržos mėnesio vidutinė kaina pasiekia 17 centų už kWh (be PVM), tuomet garantinis tiekimas nebeatrodys patrauklesnis variantas, tai yra įskaitant 15 proc. priedą ir visas valstybės reguliuojamas dedamąsias jis kainuotų 31,2 cento. Tiekėjo su 3 centų marža pasiūlymas kainuotų 31,1 cento už kWh. Kaip biržos kainą čia naudojame vidutinę „Nord Pool“ einamojo mėnesio kainą.