Skeptiškai prieš mokesčių didinimą nusistatę verslininkai remiasi statistika. Vien pernai naftos gavyba Lietuvoje mažėjo 16 proc., o iš planuotų surinkti 37 mln. litų mokesčių biudžetas gavo tik 27 mln. Aplinkos ministerija siūlo mokesčius kilstelti keletu procentų kitaip juos skaičiuojant – kubiniai metrai pakeistų tonas, o apmokestinami būtų ne atskiri gręžiniai, bet visas išgaunamas naftos ar dujų kiekis. Verslininkai sako, kad ministerijos planai juos privers uždaryti mažus telkinius.
„Mes išgaunam naftą iš septynių telkinių, tai tris, jei būtų priimti dabartiniai siūlymai, mums reikėtų iš karto uždaryti. Nes mokesčiai išaugtų beveik 10 kartų. Vyriausybė planuoja gauti daugiau mokesčio, kadangi mąsto, kad jei padidės tarifas, tai padidės ir lėšų, surenkamų iš mokesčio. Bet jei uždarysi telkinius, tai iš jų iš viso negausi nė vieno lito“, – sako UAB „Minijos nafta“ vyriausiasis finansininkas Virgilijus Petuška.
Verslininkams pritaria ir ekspertai.
„Jeigu naftos ir dujų išteklių mokestis bus per aukštas, tai gali neigiamai atsiliepti kitų mokesčių surinkimui. Jeigu jis bus per žemas, tai teigiamai atsilieps, nes bus daugiau pelno mokesčio pajamų, daugiau gyventojų pajamų mokesčio, „Sodros“ įmokų ir t.t. Tai iš tiesų yra daug didesnė rizika nustatyti per aukštą tarifą, nes nebus surinktas nei šis mokestis, nei kiti mokesčiai“, – teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyr. ekspertė Kaetana Leontjeva.
Aplinkos ministras sako, kad mokesčių keitimo naftos ir dujų gavybos srityje imtasi po daug emocijų Lietuvoje sukėlusio skalūnų dujų žvalgybos konkurso, kai Seime buvo siūloma skalūnų dujų gavybą apmokestinti net 40 proc.
Pasak ministro, nauja skaičiavimo tvarka neviršytų dabar nustatytos 20 proc. mokesčių ribos, o mažesnius kiekius naftą išgaunančios įmonės mokėtų ir mažiau. Valentino Mazuronio manymu, didesni mokesčiai papildytų biudžetą, nes Lietuvoje investuotojams perspektyvų dar yra.
„Reikalingos naujos investicijos, reikia ieškoti naujų galimybių. Kaip aš esu informuotas, sausumoje dar yra pora plotų, kuriuose potencialiai gali būti randama naftos. Yra numatyta ir naftos paieškos jūroje galimybė, ir yra tie netradiciniai šaltiniai, tos vadinamos skalūninės dujos“, – teigia V. Mazuronis.
50-čia proc. mažesnių mokesčių nei naftai verslininkai norėtų ir skalūninėms dujoms, nes jų žvalgyba ir gavyba yra daug brangesnė. Ministras sutinka su mažesniu mokesčiu, bet ne 50 proc. Aplinkos ministerija mokesčių pakeitimų siūlymus Vyriausybės strateginiam komitetui ketina pateikti per porą savaičių, po to jie keliautų į Seimą. Jam pritarus būtų galima skelbti naują skalūnų dujų žvalgybos konkursą, jeigu atsirastų norinčiųjų dalyvauti.
Šiuo metu Konstituciniame Teisme guli 33 Seimo narių kreipimasis dėl praėjusį pavasarį parlamente priimtų Žemės gelmių įstatymo pakeitimų. Jei parlamentarai sulauktų palankaus jiems sprendimo, tai Lietuvoje apskritai būtų uždrausta ne tik bet kokia skalūnų žvalgyba dabartinėmis technologijomis, bet ir naftos, sako aplinkos ministras.