„Mūsų atstovai su ponia Vestager Briuselyje susitiks spalio 13-ąją“, – pranešė „Gazprom“ valdybos pirmininko pavaduotojas, koncerno veiklai užsienyje vadovaujantis Aleksandras Medvedevas, kurį cituoja agentūra „Interfax“.

„Gazprom export“ dujų tiekimo Šiaurės ir Pietvakarių Europai departamento direktoriaus pavaduotojas Michailas Malginas neseniai „Interfax“ sakė, jog „Gazprom“ derybos su Europos Komisija dėl antimonopolinio tyrimo pasiekė baigiamąjį etapą.

Europos Komisija kovo viduryje paskelbė įsipareigojimus, kuriuos „Gazprom“ pasiūlė prisiimti, kad būtų užbaigta prieš daugiau kaip penkerius metus pradėta antimonopolinė byla, ir Rusijos įmonė galėtų išvengti didelių baudų.

„Gazprom“ pažadėjo, jog šalys galės laisvai prekiauti rusiškomis dujomis, o „Gazprom“ jas tieks konkurencinga kaina. Ilgalaikėse dujų sutartyse „Gazprom“ žada leisti klientams persiderėti dėl kainos, sudaryti sąlygas dujų mainams.

Šie įsipareigojimai Rusijos dujų gigantui taptų teisiškai privalomi. Jų nesilaikymo atveju Europos Komisija galėtų skirti koncernui „Gazprom“ baudą, kuri sudarytų iki 10 proc. jo metinės apyvartos, ir tokiam sprendimui antimonopolinių taisyklių pažeidimo įrodyti nebereikėtų.

Tačiau Europos Komisiją galutiniam sprendimui nutarė išbandyti, kaip šie „Gazprom“ pasiūlymai veikia rinkoje, o rusiškų dujų pirkėjams pasiūlė teikti savo pastabas bei pasiūlymus. Į tai įsitraukusios Rytų Europos šalys ragino nenuolaidžiauti „Gazprom“.

Lietuva išsakė nuomonę, jog „Gazprom“ siūlomi įsipareigojimai nebeatitinka šiandienos realijų, o ilgalaikėje perspektyvoje neužtikrina, kad „Gazprom“ nepiktnaudžiaus dominuojančia padėtimi ir neribos konkurencijos.

„Jeigu Europos Komisija neatsižvelgs į mūsų pasiūlymus dėl įsipareigojimų sustiprinimo, tai nematome jokio kito kelio, kaip tik EK prievolę skirti „Gazprom“ baudą“, – sakė Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Europos Komisija tyrimą dėl „Gazprom“ piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi Vidurio ir Rytų Europos dujų rinkoje pradėjo 2012 metais Lietuvos iniciatyva.