„Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris sakė, kad nuo 7 val. Grinvičo (9 val. Lietuvos) laiku Ukrainos dujų įmonė „Naftogaz“ išnaudojo visą dujų kiekį, už kurį buvo anksčiau sumokėta, o „joks naujas išankstinis mokėjimas nebuvo atliktas“.

A.Mileris pridūrė, kad Kijevo atsisakymas pirkti Rusijos dujas kelia „didelį pavojų“ dujų tranzitui į Europą per Ukrainą.

Kaip pranešė UNIAN, anksčiau Ukrainos nacionalinės akcinės bendrovės „Naftogaz Ukrainy“ vadovas Andrejus Koboliovas pareiškė, kad Ukraina sugebės išgyventi šį ir ateinantį šildymo sezonus tuo atveju, jeigu Rusija nuspręs nutraukti dujų tiekimą Ukrainai.

Ukraina pagal trišalį Briuselio susitarimą spalio 31 dieną užbaigė Rusijos „Gazprom“ dujų pirkimą – 2 milijardai kubinių metrų gamtinių dujų buvo nupirkta po 227 dolerių (2013 eurų) už tūkstantį kubinių metrų.

Nuo lapkričio 1 dienos rusiškų dujų importas buvo sumažintas dešimteriopai, o „Naftogaz“ pervedė „Gazprom“ 64 milijonus dolerių (60 milijonus eurų) išankstinio apmokėjimo minimaliems pirkimams tęsti.

Bėdų kils, jei užsitęs

Lietuvos energetikos instituto Energetikos kompleksinių tyrimų laboratorijos vadovas Vaclovas Miškinis DELFI sakė, kad jo manymu, dujų tiekimo sustabdymas neturėtų būti ilgalaikis.

Vaclovas Miškinis

„Labai didelių bėdų kilti neturėtų, nes tiek Ukraina, tiek Europa trumpam laikui atsargų vis tiek turi. Be to, yra kitų šaltinių“, – kalbėjo jis.

Energetikos ekspertas svarstė, kad problema vienaip ar kitaip turėtų išsispręsti per artimiausią savaitę.

„Bėdų kiltų, jei dujų tiekimas būtų sustabdytas ilgam. Šiuo metu dar šiek tiek palankus metas, nes žiema dar neprasidėjusi ir dujų poreikis yra mažesnis“, – sakė jis.

DELFI primena, kad Rusija jau antradienį grasino nutraukti dujų tiekimą Ukrainai dėl besitęsiančios Krymo blokados. Kryme beveik 940 tūkst. žmonių antradienį tebebuvo likę be elektros, tvyrant didelei įtampai tarp Kijevo ir Maskvos dėl aneksuoto pusiasalio.

Krymas beveik visą elektros energiją gauna iš Ukrainos, o šis tiekimas nutrūko praeitą savaitgalį dėl sprogdinimų Ukrainoje šalia ribos su tuo Juodosios jūros pusiasaliu.

Rusijos energetikos ministerija nurodė, kad apie 938 tūkst. Krymo gyventojų tebegyvena be elektros, o Maskva pasiuntė į pusiasalį 300 kilnojamųjų generatorių.

Tuo tarpu Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas pareiškė, kad gamtinių dujų tiekimas Ukrainai gali būti nutrauktas artimiausiu laiku, nes Kijevas neatliko išankstinio mokėjimo už energetikos išteklius. Ministras užsiminė, kas Rusija gali taip pat nutraukti akmens anglių tiekimą.

Rusija tiekia beveik trečdalį Europoje suvartojamų dujų, o apie pusė to kiekio yra pumpuojama tranzitu per Ukrainą.

Ukraina pirmadienį nutraukė prekių tiekimą į Krymą, o šis žingsnis padidino įtampą su Maskva, nors kautynės su prorusiškais separatistais Rytų Ukrainoje pastaruoju metu buvo aprimusios.

Ne pirmas kartas

Ankstesni tarp Rusijos ir Ukrainos kildavę ginčai yra baigęsi dujų tiekimo nutraukimu. 2009 m. nutrūkęs gamtinių dujų tiekimas iš Rusijos į Ukrainą sukėlė rimtų nesklandumų tiekiant dujas žiemos viduryje į Europos Sąjungos (ES) šalis.

Kaip rašo nbcnews.com, dauguma namų Ukrainoje šildomi gamtinėmis dujomis, o temperatūra lapkričio 25 d. rytą šalyje buvo žemiau nulio.

Dujų tiekimas iš Rusijos į Ukrainą atnaujintas spalio mėn. pradžioje, kai Rusijos gamtinių dujų milžinė „Gazprom“ iš Kijevo gavo 234 mln. JAV dolerių (220 mln. eurų), nors buvo žadėta sumokėti 500 mln. JAV dolerių (469 mln. eurų).

Susitarta, kad Rusija sumažins dujų kainą Ukrainai iki kaimyninėms šalims taikomos kainos nuo 251 JAV dolerio (236 eurų) iki apie 230 JAV dolerių (216 eurų) už tūkstantį kubinių metrų.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1489)