Ričardo (vardas pakeistas, tikras redakcijai žinomas) namas šildomas gamtinėmis dujomis, katilu paruošiamas karštas vanduo. Tačiau trumpam jis buvo likęs be šio patogumo.
„Siuntinėjo pirmyn atgal“
Tad kas nutiko?
„Lapkričio 28 dieną iš ESO gavau elektroninį laišką, kuriame prašyta per 4 darbo dienas sudaryti naują dujų tiekimo sutartį, nes kitu atveju tiekimas bus nutrauktas. Pradėjau aiškintis, kas įvyko. Pasirodo, turima sutartis buvo sudaryta dar ankstesnės nekilnojamojo turto savininkės vardu, ji ją nutraukė, todėl ESO paprašė sudaryti naują“, – „Delfi“ kalbėjo Ričardas.
Vyras teigė skubiai sudaręs sutartį, lapkričio 30 dieną jis gavo patvirtinimą, kad ji perduota įsigaliojimui.
Nors manė, kad visi formalumai įgyvendinti, trečiadienį jis sulaukė ESO avarinės tarnybos darbuotojų, kurie namui atjungė dujas. Ričardas ėmė aiškintis, kur nugulė dokumentas.
„ESO“ pasakė, kad jie nemato naujai sudarytos sutarties, reikia kreiptis į „Ignitis“. Pastarasis sako, kad sutartis pasirašyta, nukreipia į ESO, jie turi ją matyti. Trečiadienį 8 kartus skambinau į vieną tarnybą, 8 – į kitą“, – tvirtino vyras.
Galiausiai konsultantė paaiškino, kad pasirašius sutartį „Ignitis“ jos įvykdymas gali užtrukti iki dviejų savaičių.
„Sakau: ar galima paspartinti sutarties įsigaliojimą? Man atsako, kad negalima, yra nauja sistema, daryti įtakos negali. Tada sakau: palaukite, jūsų sutartis įsigalioja per penkiolika dienų, o dujos man yra atjungtos, nors aš viską spėjau iki termino pabaigos. Mane siuntinėja pirmyn atgal. Namuose yra mažų vaikų, o jie sako, kad niekuo padėti negali. Tokie dalykai vyksta šiais laikais, Vilniuje“, – stebėjosi jis.
Jis pripažino padaręs klaidą, kai prieš dešimt metų įsigijęs būstą nepagalvojo sudaryti sutarties dėl dujų tiekimo savo vardu, sąskaitas apmokėdavo pagal mokėtojo kodą.
„Jei būčiau pavėlavęs sudaryti sutartį, kai gavau pranešimą, suprasčiau, bet aš spėjau laiku. Išeina taip, jog net nesuteikiama galimybė viskam sklandžiai įvykti. Per 4 dienas atjungia, bet per 15 dienų įsigalioja sutartis. Kodėl?“, – kalbėjo Ričardas ir pridūrė, kad dėl staigaus dujų atjungimo gali sugesti ir dujinis katilas, jau nekalbat apie tai, kad nešildomame name atvėsus orams būti nekomfortiška.
„Ignitis“ atsiprašė ir dujas skubiai įjungė, bet turi ir patarimą
Susisiekus su energetikos holdingo „Ignitis grupė“ ryšių su visuomene vadove Laura Beganskiene, ji teigė, kad įmonė labai apgailestauja dėl kliento situacijos.
„Gavę informacijos skubiai susisiekėme su klientu ir išsprendėme situaciją – nuo ketvirtadienio klientui gamtinių dujų tiekimas yra atnaujintas.
Tokia situacija nutiko, nes lapkričio 25 dieną buvusi savininkė nutraukė gamtinių dujų tiekimo sutartį, o kliento lapkričio 28 dieną sudaryta sutartis šiam objektui nespėjo įsigalioti“, – komentare „Delfi“ paaiškino L. Beganskienė.
Atstovė taip pat paminėjo, kad perleidus objektą kito savininko nuosavybėn buvęs savininkas arba naujas savininkas turi informuoti gamtinių dujų tiekėją apie savininkystės pasikeitimą. Tokiu atveju naujas savininkas savo vardu turi sudaryti dujų tiekimo sutartį.
Informuoti tiekėją apie savininkystės objekto pasikeitimą, pasak L. Beganskienės, reikia per 10 darbo dienų, toks laikotarpis numatyta teisės aktuose.
„Kad tokios nemalonios situacijos pavyktų išvengti, naujajam objekto savininkui svarbu operatyviai sudaryti gamtinių dujų tiekimo sutartį savo vardu.
Formaliai, sudarant gamtinių dujų tiekimo sutartį, jos įsigaliojimo terminas gali siekti iki 15 kalendorinių dienų. Tai išties ilgas laikas, įprastai sutarties įsigaliojimas būna daug greitesnis“, – patvirtino ji ir pridūrė dar kartą apgailestaujanti dėl klientui kilusių nepatogumų ir nemalonios patirties.
ESO: sutarties sistemoje nematėme
O štai „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė sakė, kad ESO šiuo atveju nesprendžia nei kada atjungti, nei kada įjungti dujas, už tai atsakingas tiekėjas „Ignitis“.
„Nebuvo nurodymo iš dujų tiekėjo, sutarties sistemoje nematėme, tai dujų pajungimo ir nebuvo. Tačiau suprasdami, kokia yra situacija ir tikėdami klientu, kad jis sudarė sutartį, o pas tiekėją užtrunka procesai, kol sutartis sudaroma, užfiksuojama, išsiunčiami reikalingi raštai, mes dujas pajungėme. Bet turėsime vis tiek viską suforminti ir tvarkingai padaryti, kaip ir numatyta pagal įstatymą“, – paaiškino R. Juodkienė.
Susisiekus su Ričardu, jis patvirtino, kad ketvirtadienį dujos name buvo įjungtos.
„Paskambino iš ESO ir pasakė, kad pagal skubų nurodymą atvažiuos įjungti dujų, paklausė, ar kažkas bus namie“, – sakė vyras.