Panevėžio apygardos teismas, pirmadienį toliau nagrinėjęs bylą, pranešė netenkinęs bendrovės „Aksonas“ prašymo dėl neviešų teismo posėdžių. Įmonė teigė, kad taip siekiama apsaugoti komercinę paslaptį, susijusią su technologijomis, kurios buvo sukurtos radioaktyviomis medžiagomis užterštiems vamzdeliams valyti.

Teismas argumentavo, kad byla nėra tiesiogiai susijusi su šių technologijų aptarimu, tačiau pažymėjo, kad iškilus būtinybei, teismas galės paskelbti kai kurias posėdžio dalis neviešomis.

Pirmadienį teismas taip pat netenkino aukciono laimėtojos – Vokietijos įmonės „Sypra“ – prašymo grąžinti jai IAE saugomus vamzdelius. Taip pat atmestas ir Vokietijos įmonės atstovės prašymas leisti jai pasisakyti.

Teismui pradėjus nagrinėti bylą iš esmės ir prokurorei perskaičius kaltinamąjį aktą, nė vienas iš šešių kaltinamųjų savo kaltės nepripažino. Penki jų pasinaudojo teise parodymus duoti po to, kai bus apklausti visi liudytojai.

Vienintelis kaltinamasis – buvęs IAE generalinis direktorius Darius Janulevičius – nusprendė parodymus duoti prieš liudytojų apklausas – kitame posėdyje birželio 14 dieną.

Panevėžio apygardos teismas bylą pradėjo nagrinėti gegužės viduryje. Pasak teismo, visi įtariami asmenys, manoma, veikė kaip organizuota grupė ir buvo pasiskirstę vaidmenimis.

Įtarimai dėl piktnaudžiavimo ir neteisėto disponavimo branduolinėmis ar radioaktyviosiomis medžiagomis pareikšti, be kitų asmenų, buvusiems IAE vadovams D. Janulevičiui ir Osvaldui Čiukšiui bei buvusiam įmonės komercijos skyriaus vadovui Laurui Pusliui.

Bylą teismui prokurorai perdavė sausio pabaigoje. Panevėžio teismas yra priėmęs nagrinėti ir viešąjį interesą ginančių prokurorų ieškinį, kuriuo prašoma negaliojančiu pripažinti IAE organizuotą radioaktyvių varinių vamzdelių aukcioną ir sudarytą pirkimo-pardavimo sutartį. Ieškinio suma – 1,564 mln. eurų.

Teisėsaugos pareigūnams įtarimų sukėlė 2014 metais rengtas IAE aukcionas, kuriame įmonė pardavė 2 tūkst. tonų varinių vamzdelių, užterštų radioaktyviomis medžiagomis. Įtariama, kad aukciono laimėtoja – „Sypra“ – buvo žinoma iš anksto.

Panevėžio apygardos teismo teigimu, iš teismui pateiktų duomenų matyti, kad jau po aukciono IAE teritorijoje buvo sumontuota užterštų vamzdelių valymo įranga, nors aukcioną laimėjusi įmonė privalėjo išvežti iš Lietuvos užterštą pirkinį nevalytą.

STT teigimu, aukcione dalyvavo tik du dalyviai, kurių vienas – „Sypra“ – jį laimėjo, įgydama teisę užterštus vamzdelius įsigyti už pradinę kainą – daugiau nei 1,5 mln. eurų, arba 781,9 euro už toną. Tuo metu švaraus vario tona rinkoje kainavo apie 3,8 tūkst. eurų.

STT prašymu tyrimą atlikusi Konkurencijos taryba nustatė, kad radioaktyvaus vario metalo laužo pardavimo aukcione dalyvavusios įmonės – Vokietijos „Sypra“ ir pernai bankrutavusi Raseinių rajono bendrovė „Norvesta“ – sudarė kartelį ir joms skyrė atitinkamai 27,1 tūkst. ir 27,5 tūkst. eurų baudas. Taryba išsiaiškino, kad „Norvesta“ ir „Sypra“ tarpusavyje derino veiksmus ir iš anksto nustatė 2014 metų rugpjūtį vykusio aukciono laimėtoją.

Ikiteisminį tyrimą šioje byloje atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos pareigūnai, jiems vadovavo Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė Dalia Markauskienė.

Teisėsaugos įtarimų sulaukęs D. Janulevičius sausio pradžioje pasitraukė iš pareigų.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)