Kaip teigia „Ignitis“ valdybos narys, verslo klientų ir plėtros vadovas Haroldas Nausėda, biometanas yra tvaresnė alternatyva iškastiniam kurui, kuri visiškai atitinka įprastų gamtinių dujų standartą. Jo cheminė formulė yra tokia pati (CH4), tačiau jo išgavimo būdas yra žymiai palankesnis aplinkai. Biometanas gali būti panaudojamas ir elektros energijos gamyboje, ir pastatų šildymui, ir kaip kuras transporto priemonėms.
„Biometaną importuosime iš Nyderlandų. Nors jo įsigyti galima visame pasaulyje, vadovaujantis aukščiausiais standartais, importuojanti ir eksportuojanti šalis turi būti susijungusios bendru dujų tinklu. Tai reiškia, kad į dujų tinklą patekusi biometano molekulė privalo turėti galimybę atkeliauti iki Lietuvos ir kliento dujų vartojimo vietų. Šiuo atveju mes užtikrinsime visą tiekimo grandinę tarp Nyderlandų ir Lietuvos. Dujos keliaus per Nyderlandų, Vokietijos, Lenkijos ir Lietuvos dujotiekius – tam reikalinga suvaldyti gana komplikuotus procesus,“ – komentavo H. Nausėda.
Pasak „SG dujos“ strateginės plėtros vadovo Sauliaus Bilio, atsiradus galimybei importuoti biometaną, iškastines gamtines dujas (metaną) naudojantys transporto parkai jau dabar gali jas pilnai pakeisti nulinės CO2 emisijos degalais.
„Siekiame padėti mūsų aptarnaujamiems transporto parkams kuo greičiau prisitaikyti prie ES nustatyto Žaliojo kurso ir pradėti naudoti tik aplinkai neutralius degalus. Šiandien turime istorinį įvykį, nes nuo šio mėnesio mūsų klientai, kurių didžioji dalis yra miestų viešojo transporto parkai, naudoja tik biometaną. Tikimės, kad jau artimiausioje ateityje biometaną ne tik importuosime, bet turėsime ir jį gaminančių jėgainių Lietuvoje“, – sako S. Bilys.
„Ignitis“ klientui biometaną tieks lapkričio ir gruodžio mėnesiais, o šiuo metu derasi su partneriais ir biometano gamintojais dėl nenutrūkstamo biometano tiekimo ir 2023 metais. Bendrovė tikisi, kad kitąmet klientams galės pasiūlyti ir Lietuvoje pagamintų žaliųjų dujų.
Biometanas yra išgaunamas iš natūralių medžiagų arba atliekų, kurios pūdamos iškleidžia daugybę cheminių elementų. Puvimo procese išsiskiriančios dujos neišleidžiamos į atmosferą, o yra surenkamos, išvalomos ir pateikiamos į tinklą. Tokiu būdu, skirtingai nei išgaunant gamtines dujas iš žemės gelmių, į aplinką nepatenka didelis kiekis šiltnamio efektą sukeliančių dujų.
Pasaulyje biodujų ir biometano gamybos lyderė yra Vokietija. Remiantis Tarptautinės energetikos agentūros duomenimis, 2010–2018 metais Vokietija turėjo didžiausią instaliuotos biodujų gamybos dalį, o biometanas yra pagaminamas iš biodujų.