Radioaktyvių atliekų saugojimas giluminiame atliekyne šiuo metu laikomas vieninteliu tvariu būdu, kuris leidžia atliekas saugiai izoliuoti, nekenkiant žmonėms ir biosferai. Pagal projektą, radioaktyvios atliekos bus talpinamos specialiuose konteineriuose ir įstumiamos į šachtas, kurios vėliau būtų papildomai sandarinamos ir užplombuojamos.

Vietovė, kurioje būtų dedamos radioaktyvios atliekos, turėtų būti tektoniškai ir seismiškai stabili, kad geologinė terpė garantuotų radioaktyvių atliekų saugų izoliavimą. Tinkamos uolienos turi slūgsoti ne mažesniame nei 200 m gylyje ir būti pakankamo storio bei tokios sudėties ir savybių, kurios galėtų atlikti barjero funkciją, pabrėžiama Ignalinos atominės elektrinės pranešime.

Tačiau, be geologinių kriterijų, ne mažiau svarbu numatyti galimą giluminio atliekyno įtaką žmonių gyvenamajai aplinkai, bendruomenei, darbo ir nekilnojamojo turto rinkai. „IDOM Consulting Engineering Architecture“ turės įvertinti visus šiuos kriterijus ir pateikti tolesnių būtinų tyrimų bei darbų sąrašą. Studijos rezultatai leis prioretizuoti Lietuvos teritorijas pagal socialinius-ekonominius veiksnius.

„Turime atsirinkti perspektyviausias potencialias vietas, kuriose giluminis atliekynas darytų minimalią įtaką aplinkinei bendruomenei. Visus jautrius faktorius, kurie susiję su gyventojais ir jų gerove, IDOM įvertins vadovaudamasi geriausia pasauline praktika“, – sakė Ignalinos AE generalinis direktorius Audrius Kamienas.

Ispanijos infrastruktūros įmonė „IDOM Consulting Engineering Architecture S.A.U.“ buvo įkurta 1957 metais, jos pagrindinė būstinė – Bilbao mieste Ispanijoje. Bendrovė turi 3800 darbuotojų, branduolinės energetikos vystymo ir radiacinio saugumo srityse dirba keletą dešimtmečių, o savo pagrindiniu darbo tikslu laiko visuomenės saugumą.

Ignalinos AE galutinai sustabdyta 2009-ųjų pabaigoje, o jos uždarymo darbai, numatoma, truks iki 2038 metų.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (7)