Priskaičiuoja dideles sumas
S. Dambrauskas aiškino, kad problema susijusi su išmaniaisiais skaitikliais, į kuriuos pakeitus senuosius, gyventojai pastebi, kad jų elektros sąskaitos pašoka kartais.
ESO skaitikliai, anot jo, yra valdomi pasitelkiant tam tikrą programinę įrangą, todėl gali atsirasti vietos interpretacijoms.
„Jie gali taikyti bet kokius algoritmus ir kyla keista abejonė: ne vienas žmogus mato, kad pakeitus skaitiklius nepagrįstai atsiranda kažkokie išnaudoti energijos kiekiai. Per keletą dienų „prisisuka“ iki šimto eurų“, – sakė jis.
Kalbėdamas apie vieną iš tokių gyventojų ir savo klientų, poną Albiną, jis pasakojo, kad jo elektros sunaudojimas tapo dešimtimis kartų didesnis.
„Tai buvo tokio masto sunaudojimas, kuris truko keletą dienų, buvo 20 kilovatų. Net nėra tokių buitinių įrangų“, – stebėjosi advokatas ir sakė, kad tokios įtampos neatlaikytų net elektros įvadas.
„Tai techniškai neįmanoma“, – pridūrė jis.
Kaip teigė, tokių skambučių su panašiomis problemomis pastaruoju metu jis sulaukia ir iš kitų gyventojų, o tai susiję su jo įkurtu viešojo intereso gynimo fondu. Taip advokatas padedantis gyventojams spręsti minėtas problemas.
ESO: duomenimis manipuliuoti neįmanoma
Pasirodžius šiai publikacijai ESO komentuoja, kad advokato teiginiai yra klaidinantys ir melagingi.
„Griežtai atmetame bet kokias insinuacijas, nes išmaniųjų skaitiklių duomenų koreguoti negalima. Tokie teiginiai yra klaidinantys ir melagingi. Skaitiklio metrologinis modulis ir jo programinė įranga yra įdiegiami skaitiklio gamybos metu ir negali būti vėliau modifikuojami nei prisijungus prie skaitiklio fiziškai, nei iš Išmaniosios apskaitos sistemos (SM IS).
Metrologinis modulis yra kalibruojamas gamintojo laboratorijoje ir ESO neturi galimybės keisti kalibravimo konstantų, o bandant bet kokiu būdu koreguoti skaitiklio parametrus prietaisas paprasčiausiai būtų sugadintas.
Išmanieji skaitikliai yra sertifikuoti, atitinka Europos Sąjungos standartus ir yra tikslūs. Gavę skaitiklius, juos papildomai ištestuojame ir Lietuvoje. Iš kiekvienos tiekėjo pateiktos skaitiklių partijos prieš juos montuojant 1 proc. yra patikrinama akredituotoje laboratorijoje ir, jeigu nustatoma neatitikčių, visa partija grąžinama gamintojui. Tik po to, kai patvirtinama, kad skaitikliai atitinka standartus, juos diegiame vartotojams“, – komentuoja ESO atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė.
Anksčiau reaguojant į žiniasklaidoje pasirodžiusią panašią informaciją, ESO tikino, kad gyventojams diegiami naujieji prietaisai yra patikimi.
„Lietuvos gyventojams diegiami naujos kartos išmanieji apskaitos prietaisai yra patikimi ir koreguoti jų duomenų neįmanoma, o visose perdavimo sistemos grandyse yra įdiegti aukščiausi saugumo sprendimai.
Viešoje erdvėje pasklidus tendencingai informacijai ir abejonėms dėl išmaniųjų skaitiklių patikimumo, užtikriname, kad sistema yra saugi, patikima, o manipuliuoti duomenimis neįmanoma.
ESO diegiama išmanioji apskaita susideda iš trijų elementų – išmaniųjų skaitiklių, ryšio technologijos ir išmaniosios apskaitos informacinės sistemos, ir nei vienoje iš šių grandžių nuotolinis ar kitoks rodmenų keitimas neįmanomas, tiek dėl įrangos technologinių specifikacijų, tiek dėl daugiapakopės saugiklių sistemos“, – sakė ESO atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė.
Ji aiškino, kad skaitiklio metrologinis modulis ir jo programinė įranga yra įdiegiami išmaniojo skaitiklio gamybos metu ir negali būti vėliau modifikuojami nei prisijungus prie skaitiklio fiziškai, nei iš išmaniosios apskaitos sistemos.
„Tai reiškia, kad ESO specialistai neturi galimybės keisti skaitiklio matavimo algoritmų, apskaitančių elektros energijos suvartojimą arba/ir gamybą“, – teigė R. Juodkienė.
ESO atstovė pažymėjo, kad jeigu klientui kyla abejonė, kad skaitiklis veikia netinkamai, kaip anksčiau, taip ir dabar, jis gali kreiptis į ESO kontaktų centrą.
„Mes registruosime prašymą ir išmanusis skaitiklis bus patikrintas. Sugedęs skaitiklis yra keičiamas nauju, o neteisingai apskaičiuotos kilovatvalandės perskaičiuojamos ir išminusuojamos sąskaitoje“, – sakė atstovė.