Nemėžio miestelis Vilniaus rajone – geriausias pavyzdys, kaip Lietuvoje skiriasi šildymo kainos. Už kelių kilometrų – Vilnius, ten šildymas vienas pigiausių Lietuvoje, Nemėžyje – pats brangiausias.

Vilniuje ne šaltais mėnesiais deginamas biokuras, Nemėžyje – dujos.

„Dabar gavome sąskaitą su nuolaida, bet didelės. Dabar namuose padarėme rekonstrukciją, gal mažiau bus“, – sakė sutiktas vyras.

Nemėžyje šiluma tris kartus brangesnė nei daugiabutyje už 5 km Vilniuje. Nerenovuotame 50 kv. m bute Vilniuje vidutinė sąskaita lapkritį – 87 eurai, Nemėžyje – 261 euras. Tai kaina su dabar galiojančiu nuliniu PVM šildymui.

Kokia to nauda – su 9 proc. PVM šildymas Vilniuje būtų kainavęs 7 eurais daugiau, o Nemėžyje - 23 eurais daugiau.

Su normaliu 21 proc. PVM šildymas Vilniuje būtų 18 eurų brangesnis, Nemėžyje – 54 eurais daugiau.

Tačiau didžiausias sutaupymas už šildymą – ne dėl PVM, už šildymą dar galima gauti kompensaciją, kreipiantis į savivaldybę.

„Kompensacijos gavimas irgi labai palengvintas šiais metais. Galima kreiptis vieną kartą metuose, atbuline data irgi kompensuoja už visą šildymo sezoną“, – sakė Šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius.

Šildymo kompensacijos dabar ne tik už daugiabučių šildymą, bet ir individualių namų šeimoms, kuriose vienam asmeniui tenkančios pajamos mažiausios, šildymo sąskaitos visai simbolinės.

„Dar mažiau moka, nes kompensacijos lygis išplėstas, yra didesnė dalis kompensuojama, jeigu žmogus gauna pajamas, apie 300–400 eurų į mėnesį, tada už šildymą moka keliolika eurų“, – sakė. V. Lukoševičius.

Daugiausiai sunaudoja tie, kurie dujomis šildo namus. Šiemet ir kitais metais visiems galios sumažinti kompensaciniai dujų tarifai.

„Jeigu šilčiausias mėnuo būdavo 150 eurų, tai dabar iki 300 eurų manau, kad bus“, – sakė viena moteris.

Tarkim, šeima mėnesiui sunaudoja 200 kub. m dujų, pagal dabartines dujų kainas už šildymą turėtų mokėti 262 eurus, su valstybės kompensacija sutaupo daugiau nei 100 eurų. Po Naujųjų dujų tarifai didės – 200 kub. m šildymui kainuos 382 eurus, su valstybės kompensacija kainuos 184 eurus.

Po Naujųjų besišildantiems dujomis valstybė padengs daugiau nei pusę sąskaitos.

„Plius elektra, tai minimalus atlyginimas visas vien tik komunaliniams“, – sakė moteris.

Būtent elektros kompensavimas biudžetui atsieis daugiausiai. Ypač kompensuoti tiems, kurie namus šildosi valstybės skatinamais elektriniais šilumos siurbliais.

„Visus su elektra pasodino, nedavė, kad malkomis šildytis ar anglimi. Perėjome ant elektros“, – sakė vyras.

Vidutinis butas sunaudoja apie 100 kWh elektros per mėnesį. Energetikos agentūros skaičiavimais, dabar vidutinė tiekėjų siūloma elektros kaina – 0,49 euro už kWh, bet Vyriausybė nutarė, kad po Naujųjų elektra kainuos ne daugiau nei 0,28 euro už kWh.

Taigi, elektros sąskaita per mėnesį turėtų būti 49 eurai, su kompensacija bus 28 eurai.

„Laisvos rinkos požiūriu – taip, ne visada tos intervencijos yra sveikintinos, kai padeda visiems ir turtingiems, ir neturtintiems“, – sakė agentūros vadovas Virgilijus Poderys.

Lietuviškos kompensacijos – tarp didžiausių Europoje. Jau dabar Lietuva trečia – kompensacijoms elektrai skirti trys gynybos biudžetai, daugiau nei 6,5 proc. BVP. Daugiau skiria tik Vokietija ir Malta.

Latvija išleido du kartus mažiau, Lenkija – tris, Estija – šešis kartus mažesnę BVP dalį. Čia dar nėra įtrauktos šildymo kompensacijos.

„Mūsų įprastas nepasiturinčių žmonių šildymo kompensavimas nėra įtrauktas. Jeigu įtrauktume ir tą, suma būtų dar didesnė“, – sakė Energetinio saugumo ir inovacijų centro vadovas Vytautas Budreika.

Kitais metais kompensacijoms reikės beveik 2 mlrd. eurų. Daugiausiai – už elektrą (460,5 mln. eurų), 253,5 mln. eurų reikės dujoms, 234 mln. eurų – už elektrą verslui (I pusm.), dar 56 mln. eurų PVM už šildymą.

Galbūt kainos kris ir tiek pinigų kompensacijoms nereikės, tačiau yra ir prognozių, kad kita žiema pasaulyje bus dar brangesnė.

Čia galite pažiūrėti LNK video: