„Siekiame, kad gyventojai ir verslai būtų energetiškai savarankiški ir dalyvautų atsinaujinančios energetikos vystyme. Smulkusis verslas ypatingai jautrus išoriniams rinkos svyravimams, tad valstybės parama sudaro galimybę mažinant išlaidas elektros energijai didinti prekių ir paslaugų konkurencingumą ir sutaupytas lėšas nukreipti kitiems tikslams“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys.

Saulės elektrinių projektams įgyvendinti iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės „Naujos kartos Lietuva“ lėšų skirta 62 mln. eurų. Paramos kvietimų priemones administruos Lietuvos energetikos agentūra (LEA).

Labai mažoms, mažoms įmonėms arba šiuos kriterijus atitinkantiems ūkininkams valstybė kompensuos iki 35 proc. išlaidų saulės elektrinei, o bendrijoms – iki 45 proc. Paramos intensyvumas bus skaičiuojamas nuo fiksuoto dydžio ir bus 1073 eurai už 1 kW įrengiamos saulės elektrinės galios. Saulės elektrinės turės būti įsirengtos per 18 mėn.

Parama bus teikiama gamintojams savo ar ūkio poreikiams ir gaminantiems vartotojams. Gamintojai gali parduoti elektrą ir vartoti savo reikmėms, o gaminantys vartotojai – tik vartoti savo poreikiams. Kartu su paraiška teikiamos elektrinės prijungimo sąlygos gamintojams, skirtos savo poreikių tenkinimui arba perteklinės elektros energijos pardavimui, arba gaminančių vartotojų elektros energijos poreikio tenkinimui, arba įsipareigojimas pastatyti saulės elektrinę, kai planuojamos saulės elektrinės įrengtoji galia ne didesnė kaip 100 kW, o leistina generuoti galia lygi nuliui.

Planuojama, kad iki 2026 m. bus sukurta 225 MW saulės elektros energijos gamybos pajėgumų.

Netrukus minėti pareiškėjai taip pat sulauks kvietimo teikti paraiškas individualiems kaupimo įrenginiams įsirengti beveik 6 mln. eurų sumai.

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenimis, šiuo metu į tinklą įjungti 4 473 komerciniai gaminantys vartotojai, o bendra jų elektrinių galia – 283,15 MW.