Tyrimas pradėtas reaguojant į viešojoje erdvėje atsiradusią informaciją, kad „Enefit“ 2023 m. rugsėjo 18 d. įvykdė koncentraciją, kuriai turėjo gauti Konkurencijos tarybos leidimą.
Kaip skelbiama, kiekvienos iš koncentracijoje dalyvavusių įmonių pajamos Lietuvoje 2022 m. viršijo 2 mln. eurų, o pajamos buvo didesnės nei 20 mln. eurų, taigi peržengė Konkurencijos įstatyme numatytas sandorio dalyvių bendrųjų pajamų ribas.
„Tyrimo metu nustatyta, jog bendrovės privalėjo pranešti apie planuojamą sandorį ir gauti Konkurencijos tarybos leidimą arba kreiptis į instituciją prašant atlikti atskirus koncentracijos veiksmus, kol būtų priimtas galutinis sprendimas“, – teigia taryba.
Atsižvelgusi į tai, kad „Enefit“ pripažino įstatymo pažeidimą, bendrovei apskaičiuotą finansinę sankciją taryba sumažino 15 proc. ir paskyrė 86,5 tūkst. eurų baudą.
Konkurencijos tarybos pirmininkė Jolanta Ivanauskienė pažymėjo, kad įstatyme įtvirtintas išankstinis koncentracijų kontrolės mechanizmas yra skirtas užtikrinti, kad įmonių susijungimas neturėtų neigiamos įtakos konkurencijai ir rinkos struktūrai bei nepadarytų žalos vartotojams.
Todėl sandorio įgyvendinimas, nepateikus pranešimo institucijai ir negavus jos leidimo, yra laikomas pavojingu pažeidimu.
„Sandorius planuojančios įmonės visada turi galimybę kreiptis į Konkurencijos tarybą, paaiškinti susidariusią situaciją ir prašyti leidimo atlikti atskirus koncentracijos veiksmus, kas nebuvo padaryta minėtos koncentracijos atveju“, – teigia J. Ivanauskienė.
Nutarimas gali būti skundžiamas Regionų administraciniam teismui per vieną mėnesį nuo jo įteikimo arba paskelbimo Konkurencijos tarybos interneto svetainėje dienos.
„Enefit“ valdybos narė: konkurencijos tarybos sprendimo neskųsime, sumokėsime baudą
„Enefit“ valdybos narė Žana Klusovskienė teigia, kad nebuvo vykdomi įstatymo reikalavimai, todėl sprendimo skųsti teismui neketinama, planuojama sumokėti ir paskirtą 86,5 tūkst. eurų baudą.
Kaip akcentuoja „Enefit“ vadybos narė Žana Klusovskienė, sandoris buvo sudarytas siekiant gyventojams užtikrinti nenutrūkstamą elektros tiekimą tomis sąlygomis, kurias siūlė „EGTO energija“.
„Įsipareigojimą ne tik išlaikėme, bet net ir pagerinome – bendrovės „EGTO energija“ klientams nuo pat pirmos dienos „Enefit“ užtikrina tiek tą pačią kainodarą, tiek nebe rudos, o 100 proc. žaliosios elektros energijos tiekimą be jokių papildomų mokesčių“, – komentare Eltai teigia Ž. Klusovskienė.
„Nepaisant to, reikia pripažinti, kad, skubėdami pasirūpinti klientu, neįvykdėme Konkurencijos įstatymo reikalavimų, todėl esame pasiruošę sumokėti skirtą baudą ir priimto sprendimo skųsti neketiname“, – pripažįsta „Enefit“ valdybos narė.
Anot „Enefit“, įmonės „EGTO energija“ privatūs ir verslo klientai perėmimo metu sudarė 0,3 proc. visos rinkos.