„Lietuva yra vienintelė šalis, turinti tokią įrangą, tinkančią Ukrainos elektrinėms. Latvija ir Estija nebeturi, o vakarietišką nebūtinai gali pritaikyti“, – penktadienį elektrinės patalpose žurnalistams teigė D. Kreivys

„Šiuo metu Ukraina patyrė beprecedentes atakas prieš savo infrastruktūrą. Paskutinės 8 didžiulės atakos, sunaikino infrastruktūros už 11 mlrd. eurų“, – pridūrė jis.

Anot ministro, Ukrainai perduota įranga bus pristatyta ir sumontuota iki 2024 m. žiemos. Jo teigimu, įrangos išmontavimo darbai prasidės per artimiausias savaites, o nugabenus komponentus į reikalingas vietas, jas montuos patys Ukrainiečiai.

„Žiema bus labai sunki, todėl reikia kaip įmanoma labiau pagelbėti Ukrainai, kad žmonės, visa eilė miestų, tarp kurių Černyhivas, Charkivas, nešaltų ir turėtų šviesos“, – kalbėjo jis.

„Įrangą mes išmontuosime. Tada iš Ukrainos atvažiuos 17 žmonių, kurie tiksliai susirašys, kaip kas sukrauta, kokie tai komponentai, kad galėtų lengvai susimontuoti pas save Ukrainoje“, – pridūrė jis.

D. Kreivys įvertino, kad perduodama įranga galėtų aptarnauti dalį Vilniaus dydžio miesto.

„Jeigu ji teikė elektros ir šilumos pakankamai daliai Vilniaus, tai turbūt galėtų aptarnauti panašaus dydžio miestą. Gal negalėtų elektra aprūpinti viso miesto, bet tai tikrai reikšminga pagalba“, – kalbėjo jis.

Taip pat jis įvertino, kad nors šiuo metu Lietuva Ukrainai atidavė didžiąją dalį nebereikalingos elektros įrangos, atnaujinant sistemą gali atsirasti daugiau nebereikalingų įrenginių ar komponentų.

„Gal ne viską atidavėm, bet artėjam prie to. Be abejo, reikia nepamiršti, kad mes nuolat rekonstruojame savo sistemą. Pavyzdžiui, didesnės ar mažesnės svarbos prisijungimo prie Vakarų Europos projektai vyksta iki šių metų galo. Išmontuojant įrangą, keičiant ją, plečiant, lieka įrangos, kurią gali atiduoti“, – tvirtino jis.

Pasak ministro, Lietuva nuo plataus masto karo Ukrainoje pradžios jau perdavė transformatorių, generatorių ir kitos įrangos už 13 mln. eurų.

TE-3 pagrindinė veikla buvo sustabdyta dar 2015 metais dėl aukštų eksploatavimo kaštų, tačiau išsaugota elektrinės įranga.

Dujų perdavimo sistemos operatorė „Amber Grid“, „Ignitis grupės“ valdomos įmonės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) bei „Ignitis gamyba“, taip pat elektros ir dujų perdavimo grupės „Epso-G“ bendrovė „Tetas“ pasirašė humanitarinės pagalbos tiekimo Ukrainai sutartis.

TE-3 įrangą Ukrainai perduoda „Ignitis gamyba“, tuo metu „Amber Grid“ perduos penkis generatorius ir 10 dujotiekį stiprinančių movų, ESO – per du šimtus transformatorių. „Tetas“ planuoja Ukrainai perduoti beveik 7,3 tūkst. saulės modulių ir 17 įtampos keitiklių.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją