„Terminalas dar neveikia net vienerių metų, todėl normalu, kad mes siūlome keisti įstatymą ir keisti modelį“, - Seimo ekonomikos komitete kalbėjo R. Masiulis.

Jis priminė, kad jei modelis nebūtų keičiamas, dėl iš esmės sumažėjusio dujų vartojimo, šilumos kaina labiausiai išaugtų sostinėje. „Litgas“ skaičiavimais dujos brangtų iki 50 proc., o dėl to šilumos kaina Vilniuje augtų apie 30 proc.

Jis taip pat dėstė, kad patikslintais duomenimis, jei SGD infrastruktūros modelis bus pakeistas, daugiausiai naudos teks dujomis šildomiems miestams. Naujausi skaičiavimai rodo, kad sąnaudos galėtų augti biokuru šildomuose miestuose, tačiau ne 4 savivaldybėse, kaip skaičiuota spalio viduryje, o 3 savivaldybėse, ir sąnaudos daugiausiai augtų iki 1,5 proc.

„Biokuro kainos biržoje yra nukritusios bene dvigubai palyginus su šių metų pradžia. Tad jeigu tų miestų šilumos ūkio vadovybė sudarytų ilgalaikes sutartis dabar galiojančiomis biržos kainomis, šiluma ir tuose miestuose turėtų pigti“, - kartojo R. Masiulis.

Ministras pristatė Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) patikslintą pajėgumų modelio poveikį energijos gamintojų sąnaudoms. Šios sąnaudos esminė šilumos kainos sudedamoji dalis.

Pajėgumų modelis – trečiasis

Naujo pajėgumų modelio esmė: kuo pajėgesnis yra dujų vartotojas, tuo daugiau jis turėtų už tai mokėti. Energetikos ministras Rokas Masiulis per klausymus dėstė, kad neabejoja galimybe naująjį SGD išlaikymo modelį suderinti su Europos Komisija.

Siūlomas pajėgumų modelis yra trečioji SGD terminalo sąnaudų išdėstymo versija.

Pirma buvo 25 proc. taisyklė, vėliau - kad dujas turėtų naudoti šilumos ir elektros gamintojai,

galiausiai siūloma sąnaudas paskirstyti ne tik energijos gamintojams, bet ir tiems dujų vartotojams, kurie nors ir dabar vartoja mažiau dujų, jų gali prireikus vartoti daugiau.

Anot R. Masiulio, jeigu siūlomam pajėgumų modeliui bus pritarta, pagrindinio dujų vartotojo „Achemos“ sąnaudos neišaugtų, jei modelis bus nepriimtas, sąnaudos „Achemai“ išaugtų apie 17 proc.

Prognozuojama, kad kitais metais dujų suvartojimas sumažės beveik penktadaliu, iki 2 mlrd. kub. m.

Sąnaudos augtų:

Akmenės energija“ +1,48 proc.
Utenos šilumos tinklai“ +0,89 proc.
„Šalčininkų šilumos tinklai“ +0,75 proc.

Sąnaudos mažėtų:

Vilniaus energija“ -3,58 proc.
Kauno energija“ -2,14 proc.
Klaipėdos energija“ -4,47 proc.
Šiaulių energija“ -4,12 proc.
„Panevėžio energija“ -8,8 proc.

Nemėžio komunalininkas“ -17,78 proc.
„Balterma ir ko“ -16,21 proc.
„Velžio komunalinis ūkis“ -14,04 proc.
Nemenčinės komunalininkas“ -12,07 proc.
Ukmergės šiluma“ -9,71 proc.

„Visagino energija“ -9,68 proc.
Jonavos šilumos tinklai“ -6,63 proc.
Anykščių šiluma“ -5,96 proc.
Fortum Švenčionių energija“ -4,9 proc.
„Fortum Joniškio energija“ -3,74 proc.

„Kretingos šilumos tinklai“ -2,86 proc.
„Pakruojo šiluma“ -1,47 proc.
„Radviliškio šiluma“ -0,95 proc.
„Elektrėnų komunalinis ūkis“ -0,77 proc.
„Kaišiadorių šiluma“ -0,68 proc.

„Birštono šiluma“ -0,45 proc.
„Šakių šilumos tinklai“ -0,14 proc.

Ekonomikos komitetas padarė posėdžio pertrauką, planuojama dar kartą susitikti ketvirtadienį ryte.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (637)