Atsinaujinančios energetikos žinovas milijardierius Elonas Muskas nusprendė sugriauti šiuos įsitikinimus. Balandžio 30 d. Kalifornijoje jis pristatė pasauliui nepriekaištingai atrodantį naująjį energijos kaupimo prietaisą „Powerwall“, galintį sukaupti 10 elektros energijos kilovatvalandžių ir tiekti vidutiniškai 2 kilovatų elektros energiją. Tokio prietaiso kaina – 3500 JAV dolerių (3148 eurai), rašo „The Business Insider“.

Deutsche Bank“ paskaičiavimais, išvertus į elektros energijos kainų kalbą ir įvertinus sumontavimo ir keitiklių kaštus, vienos kilovatvalandės kaina siektų apie 500 JAV dolerių (apie 450 eurų), o tai daugiau nei perpus mažiau už dabartines elektros energijos kainas.

Vartotojui tokios elektros energijos kaina siektų 0,06 JAV dolerio (0,05 euro) už kilovatvalandę, o tai reiškia, kad net ir įvertinus išlaidas namų energijos kaupimo sistemai ši kaina yra mažesnė nei įprastinė anglies deginimu paremtos elektros energijos kaina.

E. Muskas baterijas gaminti ketina Nevadoje, Kalifornijos valstijos pasienyje.

Vertėtų paminėti, kad ši technologija nėra visiškai nauja – tai patobulinta ir jau išbandyta elektromobiliams gaminti naudojama ličio jonų baterija.

Ne tik namams

Iškastinio kuro įmonėms, pradedant nuo kuro tiekėjų , pavyzdžiui, angliakasybos įmonių ir baigiant elektros energijos paskirstymo įmonėmis, teks stoti į kovą su naujomis pigesnėmis atsinaujinančių energijos išteklių tiekimo ir kaupimo bendrovėmis.

Užuot svarsčiusios, ar gali turėti savo energijos tiekimo sistemų, bendruomenės pradės domėtis, kodėl gi joms jų neįsigijus.

Praėjusią savaitę pristatyta „Tesla Energy“ – tai visapusiška sistema su padaliniais visame pasaulyje. „Powerwall“ sistema vartotojams siūlo 10 kilovatvalandžių, 100 kilovatvalandžių „Powerpack“ saugyklą, susidedančią iš 100 vienetų, garantuojančių 10 megavatvalandžių galingumą.

Bendruomenės galėtų įsigyti mažesnių energijos tiekimo sistemų, sujungtų su šia 10 megavatvalandžių galingumo energijos kaupimo sistema, ją gaunančią iš atsinaujinančių išteklių – vėjo arba saulės, o svarbiausia, kad tokiu būdu gaunamos energijos kaina taptų prieinama.

E. Muskas pristatydamas „Powerwall“ bateriją patikino, kad vos 160 mln. tokių energijos kaupimo vienetų pakeistų visą JAV elektros energijos tiekimo sistemą, o 2 mlrd. tokių energijos kaupimo vienetų galėtų generuoti 20 trln. kilovatvalandžių elektros energijos – tiek suvartoja viso pasaulio gyventojai.

Revoliucijos pradžia

Būtina šiuos skaičius vertinti atsižvelgus į kontekstą. Keliais visame pasaulyje šiuo metu važinėja apie 2 mlrd. automobilių ir komercinių transporto priemonių. Kasmet į viso pasaulio kelius išvažiuoja po 100 mln. naujų transporto priemonių.

Jei įmanoma sukonstruoti šias sudėtingas transporto priemones, tai turėtų būti įmanoma sukurti energijos saugojimo prietaisus, kurie padėtų pasirūpinti, kad šios transporto priemonės taptų nebereikalingos. Maža to, E. Muskas kaip tik ir pranešė būtent tai ir ketinantis padaryti.

E. Muskas – į Henry Fordą panašus asmuo, kitų išradimus ir inovacijas paverčiantis kvapą gniaužiančiais verslo proveržiais, apie kuriuos kiti gali tik pasvajoti. Staiga atsinaujinančios energetikos pasaulis pakilo į naują lygmenį ir dėl puikaus kainos ir efektyvumo santykio tapo kur kas prieinamesnis.

E. Muskas tikrai nėra vienintelis šiame kelyje. Kinija taip pat pretenduoja į pasaulio atsinaujinančios energetikos superįgalios titulo. Būtent Kinijoje sumontuota didžiausia vėjo jėgainė ir turbūt didžiausia visame pasaulyje fotovoltinė saulės baterijų jėgainė, o taip pat ir didžiausia visame pasaulyje vėjo turbinų ir saulės fotovoltinių elementų gamykla.

Jau dabar susikūrusios įmonės, pavyzdžiui, BYD, gaminančios energijos kaupiklius, kurių pagrindas – ličio jonų technologija. Šie kaupikliai gali būti panaudojami tiek namuose, tiek ir komerciniais tikslais. Vis dėlto kol kas dar niekam nepavyko pasiekti „Tesla“ siūlomos technologijos finansinio naudingumo.

Žinoma, suteikus šioms įmonėms laiko, jos neabejotinai pasieks tokių pat, o gal net ir geresnių galingumų ir kainų rezultatų. Tai susiję su kapitalistinei sistemai būdinga konkurencija ir idėjų sklidimu. Taigi „Tesla“ davė pirminį impulsą atsinaujinančios energetikos revoliucijos proveržiui.

Kelio atgal nebėra

Australijoje Tony Abbotto vadovaujama vyriausybė savo ruožtu pataikauja anglies eksportuotojams ir daro viską, kad būtų užkristas kelias perėjimui prie atsinaujinančių energijos išteklių šioje šalyje. Taigi naujienos iš „Tesla“ sudavė rimtą smūgį šiai netoliaregiškai energetikos politikai.

Dabar jau Australijos valdžia nebegalės dangstytis tikinimais, kad atsinaujinanti energetika gali būti tinkama tik tuo atveju, jei ją galima kaupti.

„Gudrioji“ Australijos vyriausybė kaip tik turėtų išnaudoti šią galimybę ir tokiu būdu populiarinti Australijos atsinaujinančios energetikos technologiją kaip potencialų finansinės naudos šaltinį ateityje, kai neišvengiamai ateis iškastinio kuro eros pabaiga.

Taigi mes galėsime išsivaduoti iš bevaisių Australijoje vykstančių debatų dėl būtinybės įvesti išmetamųjų dujų mokestį ir pereiti prie gyvybiškai svarbios ir praktinę naudą turinčios atsinaujinančių energijos išteklių pramonės ir technologijų populiarinimo reikšmės.

Kinija pasauliui pateikė itin svarbią verslumo pamoką, kaip derėtų kurti ir populiarinti atsinaujinančios energetikos pramonę, pritaikant iš viso pasaulio surinktas technologijas ir jas tobulinant, o taip pat ir didinant gamybinius pajėgumus ir tokiu būdu maksimaliai sumažinant kaštus.

E. Muskas ir jo vadovaujama „Tesla Energy“ bendrovė reikšmingai pasistūmėjo pirmyn, siekiant pasitelkti energijos kaupimo, o taip pat ir atsinaujinančių išteklių energetikos technologijas. Dabar jau kelio atgal nebėra.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (79)