Tiesa, šie būtų montuojami, tik jei gyventojai pageidautų. Valdžia deklaruoja, kad pakeitimais siekiama dar labiau taupyti energijos išteklius, ekspertai atkerta, kad siūloma montuoti apskaita leis tik suskaičiuoti, bet ne taupyti šilumą ar karštą vandenį.
Jau lapkritį Lietuvai tektų mokėti tūkstantines baudas, jei Seimas nepriimtų ir į teisės aktus neperkeltų energetikos direktyvos. Todėl nueinantis Seimas ėmėsi taisyti Šilumos ūkio įstatymą, įpareigodamas šilumos ir karšto vandens tiekėjus vartotojams suteikti visą informaciją kiek ir už ką jie moka, kokiomis sąlygomis jie gali atsijungti nuo centrinio šildymo sistemos.
„Iki šiol taip būdavo, kad žmonės turėdavo mokėti už bendro naudojimo visas patalpas, dabar kainų ir energetikos komisija turės nustatyti atskirą tarifą būtent tiems žmonėms, kurie yra atsijungę nuo centrinio šildymo sistemos ir turi vietinį – ar tai elektra, ar dujos, kokį jau pasirinks – šildymą, bet jiems bus skaičiuojamas kitas tarifas bendrųjų patalpų šildymui“, – teigė Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.
Beje, prieš imdamasis tokių darbų gyventojas turėtų gauti daugiau nei pusės name esančių gyventojų sutikimą, toks privalomas, net jei, pavyzdžiui, vonioje keičiamas gyvatukas.
Nuo kitų metų kovo įsigalios įpareigojimas šilumos tiekėjams, kad šie gyventojams, jei jie pageidauja, įrengti šilumos apskaitą, diegiant vadinamuosius daliklius. Direktyva numato, kad už apskaitą moka vartotojas, tačiau ekonomikos komitete nuspręsta, kad už apskaitos prietaisų montavimą būtų mokama ne per tarifą, o įmonės skaitiklius keistų ir prižiūrėtų savo pelno sąskaita, – gyventojas, kaip ir dabar; ir mokėtų savivaldybės nustatytą priežiūros mokestį.
„Skaitiklius reikia įrenginėti tik naujai statomuose namuose, tas šiandien ir yra daroma, o renovuojamuose namuose, jie bus įrenginėjami gyventojų sutikimu“, – sakė energetikos viceministras Vidmantas Macevičius.
Šilumos ūkio raidą ir perspektyvas studijavę Energetikos instituto mokslininkai sako, kad senuose daugiabučiuose diegti individualius apskaitos prietaisus visiškai nenaudinga, šilumos jie nesutaupys, o gyventojai vis tiek turės mokėti už visą į pastatą patenkančią šilumą.
„Šnekant apie daliklius, tai gali būti papildoma apskaitos priemonė naudojama daugiabučiuose, nes kaip ne kaip, Lietuvoje daugiabučiai skaitikliais apstatyti turbūt daugiausiai Europoje, matuojam elektrą, dujas, šildymą, karštą vandenį ir t.t., tai šita papildoma priemonė kažkokio papildomo efekto neduoda. Todėl investuoti 20-25 tūkst. eurų į namo daliklių sistemos įrengimą, nėra labai racionalus sprendimas“, – aiškino Energetikos instituto mokslo darbuotojas Ramūnas Gatautis.
Šilumos ūkio įstatyme rasis ir kitas įpareigojimas šilumos tiekėjams – gyventojams teikti nemokamai detalias popierines sąskaitas, jei pageidauja – elektronines. Susirūpinti turės skolininkai – jei Seimas kitą savaitę pritars, gyventojui už šilumą ir karštą vandenį įsiskolinusiam daugiau kaip mėnesį, šilumos tiekėjas galės jo nebešildyti ir netiekti karšto vandens.