Už Naftos ir dujų išteklių mokesčio įstatymo pataisas balsavus 78 Seimo nariams, prieš 9 ir susilaikius 10 parlamentarų, tradiciniams naftos ir dujų ištekliams bus taikomas pastovus bazinis mokesčio tarifas - 12 proc. pardavimo kainos už kubinį metrą gavybos vietoje, o išsklaidytiesiems angliavandeniliams - 15 proc.
Naftos bendrovės, kurios laimės konkursą išsklaidytųjų angliavandenilių ištekliams žvalgyti ir išgauti, gaus mokesčio lengvatą - trejus metus jos bus atleistos nuo mokesčio už šių išteklių naudojimą. Šia lengvata bus galima naudotis ne ilgiau kaip iki 2020 m. sausio 1 d.
10 proc. surinktų mokesčių už išgaunamus angliavandenilius bus atiduota savivaldybėms, kurių teritorijose jie išgaunami. Pusė šių lėšų teks viešojo intereso paslaugų infrastruktūrai gerinti, viešiesiems pastatams statyti ir modernizuoti, viešosioms ir rekreacinėms erdvėms įrengti, kita pusė - aplinkosauginėms priemonėms įgyvendinti.
Šiuo metu visiems tradiciniams ir netradiciniams naftos ir dujų ištekliams nustatytas diferencijuotas pagal gavybos iš telkinio apimtis bazinis mokesčio tarifas: sausumos telkiniams - nuo 2 iki 20 proc., o jūros telkiniams - nuo 2 iki 16 proc. Jis taikomas vienodai tiek tradiciniams, tiek išsklaidytiesiems naftos ir dujų ištekliams, nors ir skiriasi jų gavybos sąlygos ir technologija. Atsižvelgus į šių išteklių gavybos specifiką, nustatyti skirtingi mokesčio tarifai.
Projektą parengusi Aplinkos ministerija teigia, kad šios pataisos parengtos išanalizavus mokestinę aplinką ir įvertinus dabartinių mokesčių veiksmingumą. Pasak ministerijos, pataisos padės užtikrinti racionalų ir ekonomiškai naudingą tradicinių angliavandenilių, taip pat ir išsklaidytųjų, naudojimą, už valstybės naudojamus išteklius gauti stabilias pajamas.
Naftos ir dujų išteklių mokesčio įstatymo pataisos įsigalios 2015 m. sausio 1 d.