Seimo nariai antradienį pritarė skubos tvarka svarstytoms įstatymų pataisoms. Už pagrindinio Energetikos įstatymo pakeitimus balsavo 113, prieš – 0 , susilaikė – 5 Seimo nariai. Be prieštaravimų pritarta ir lydinčiojo Elektros energetikos įstatymo pataisoms. Parlamentarų pasisakymų dėl projektų nebuvo.

Pakeitimais numatyta buitiniams elektros vartotojams taikomą elektros garantinio tiekimo koeficientą 1,25 sumažinti iki 1,15, atsižvelgiant į garantinio tiekėjo – elektros skirstomųjų tinklų operatoriaus (ESO) – faktiškai patiriamas elektros energijos garantinio tiekimo sąnaudas, anksčiau skelbė Seimo kanceliarija. Nebuitiniams vartotojams lieka 1,25 koeficientas.

Garantinis tiekimas gruodį, skaičiuojant su valstybės 9 centų kompensacija, kainuoja 34,6 cento už kilovatvalandę (kWh), o be jos – 43,6 cento. Palyginti su lapkričiu paslauga, atitinkamai, brango 19,5 proc. ir 14,9 proc. arba 5,6 cento. Sąskaita už gruodžio mėnesį, suvartojant 150 kWh (su valstybės kompensacija), turėtų siekti 52 eurus. Skaičiavimai pateikti „Standartiniam“ planui, vienai laiko zonai.

Jeigu jau gruodžiui būtų taikomas mažesnis 15 proc. antkainis, šį mėnesį „Standartinis“ vienos laiko zonos tarifas garantiniame tiekime, palyginti su dabartiniu, atpigtų 2,7 cento ir siektų apie 31,9 cento už kWh su kompensacija ir 40,9 cento – be jos. 150 kWh sąskaita mažėtų iki 47,8 euro.

Tiesa, žvelgiant į sausio mėnesio perspektyvą ir skaičiuojant be kompensacijų, garantinis tiekimas gali pabrangti. Nors priedas prie biržos sumažintas iki 15 proc., vėl auga kaina pačioje biržoje.
Elektros skaitiklis

Preliminariais „Delfi“ skaičiavimais (turint tik dviejų savaičių gruodžio biržos duomenis ir sprendžiant iš jau paskelbtų arba anonsuotų kainos dedamųjų), garantinis tiekimas be kompensacijos sausį gali kainuoti apie 60 centų.

Kol kas patvirtintos dar ne visos dedamosios, reikalingos apskaičiuoti šios paslaugos kainą. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) komentuoja „Delfi“, kad persiuntimo paslaugos buitiniams vartotojams papildoma dedamoji, kuri galios 2023 metais, tikėtina, bus tvirtinama kitą savaitę.

Garantinis tiekimas užtikrinamas elektros vartotojams, kurie priklauso pirmajam arba antrajam rinkos liberalizavimo etapui, bet iki šiol nepasirinko nepriklausomo elektros tiekėjo (įskaitant ir dalį buvusių „Perlas Energija“ klientų).

Už paslaugą atsakingas „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) lapkričio pabaigoje pateikė prognozę „Delfi“, jog nuo gruodžio 1 dienos garantiniame tiekime liks apie 56 tūkst. objektų, iš jų „Perlas Energija“ – apie 17,6 tūkst. objektų. Pastariesiems klientams paslaugos kaina priartinta prie visuomeninio tiekimo kainos (kuri, su kompensacija, yra 24 centai už kWh).

Griežtinama tiekėjų veikla

Priimtomis pataisomis taip pat nustatomi griežtesni reikalavimai nepriklausomiems elektros tiekėjams, pavyzdžiui, nepriklausomas elektros tiekėjas privalėtų turėti veiklos rizikų valdymo planą, ne mažesnį nei pusė įstatinio kapitalo dydžio nuosavą kapitalą.

Elektros tiekėjas negalės turėti pradelstų mokėjimų, pradėtų nemokumo, bankroto, reorganizavimo ir likvidavimo procedūrų. Pataisos numato, jog nepriklausomas elektros tiekėjas privalės turėti galiojantį prievolių įvykdymo užtikrinimą – tai leistų buitiniams vartotojams iš dalies kompensuoti nuostolius, jeigu jų nepriklausomas tiekėjas nebegalėtų teikti paslaugų.

Griežtėja ir VERT atliekama nepriklausomų elektros tiekėjų priežiūra: nepriklausomas tiekėjas privalės kas ketvirtį reguliuotojui teikti nustatytos formos ataskaitą jo nemokumui įvertinti, kas mėnesį teiks informaciją dėl visų įvykdytų įsipareigojimų pagal visas su buitiniais vartotojais sudarytas sutartis.

Pataisos taip pat numato elektros tinklų operatorių atsakomybę sutrikus elektros tiekimui. Pavyzdžiui, priklausomai nuo vietovės, nustatomas laikas per kurį – 6 ar 12 valandų – turi būti atnaujintas elektros tiekimas vartotojams, priešingu atveju vartotojai įgytų teisę gauti kompensaciją.

Šie pakeitimai inicijuoti po to, kai nepriklausomas elektros tiekėjas „Perlas Energija“ rugpjūtį paskelbė, kad naikina fiksuotos kainos planus, o vėliau apskritai nutraukė tiekimo veiklą. Pernai 2021 metų gruodį nepriklausomas tiekėjas „Vilniaus elektra“ paskelbė stabdantis veiklą. Šių metų kovą veiklą nutraukė bendrovė „Inregnum“.

Dar svarstant griežtesnį tiekėjų reguliavimą Seimo komitetuose, priekaištų turėjo smulkiųjų privataus kapitalo elektros tiekėjų atstovai, skelbė ELTA. Pasak jų, priėmus pakeitimus, kuriose vienoda atsakomybė numatoma visiems elektros tiekėjams, tikėtina, kad smulkiosioms įmonėms bus sunkiau išsilaikyti Baltijos šalių valstybės kapitalo tiekėjų („Ignitis“, „Enefit“ ir „Elektrum Lietuva“) dominuojamoje rinkoje.

Šiuo metu elektros tiekimo gyventojams rinkoje veikia trys mažesni tiekėjai: „Birštono elektra“, „EGTO energija“ ir Kauno termofikacijos elektrinė. Pastaroji bendrovė turi 74 klientus, rodo VERT pateikiami ESO lapkričio pabaigos duomenys.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)