Trylika valstybių vienijantis naftos kartelis ir dešimt jo sąjungininkų – vadinamoji OPEC+ grupė – susitarė nuo lapkričio sumažinti gavybą 2 mln. barelių per dieną, pareiškė Irano atstovas OPEC Amiras Hosseinas Zamaninia.

Gavyba bus sumažinta labiausiai nuo COVID-19 pandemijos įkarščio laikų 2020 metais.

Toks sprendimas gali išprovokuoti spartų naftos kainų kilimą, o tai dar padidintų infliaciją, kuri daugelyje šalių jau pasiekė aukščiausius per dešimtmečius lygius ir prisideda prie pasaulio ekonomikos augimo lėtėjimo.

Gavybos sumažinimas ir, atitinkamai, naftos brangimas, pasak ekspertų, taip pat gali būti naudingas Rusijai.

JAV prezidentas Joe Bidenas liepą asmeniškai paprašė Saudo Arabijos lyderių padidinti „juodojo aukso“ gavybą, kad sumažėtų po Rusijos invazijos į Ukrainą smarkiai pakilusios naftos kainos.

Tačiau naftos kainos pastaraisiais mėnesiais pastebimai smuko ir tai, be kita ko, lėmė nuogąstavimai dėl mažėjančios paklausos ir dėl galimos pasaulio ekonomikos recesijos.

„Vartotojai, kurie buvo priversti degalinėse mokėti rekordines kainas, tik neseniai su palengvėjimu atsikvėpė, taigi šiandienos sprendimas sumažinti gavybą nebus palankiai įvertintas“, – prieš OPEC+ susitikimą sakė finansų maklerio bendrovės OANDA analitikas Craigas Erlamas.

Paklaustas, kaip į sprendimą sumažinti gavybą reaguos Jungtinės Valstijos, Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) energetikos ministras Suailas al-Mazrouei tvirtino, kad OPEC tėra „techninė organizacija“.

Už energetiką atsakingas Rusijos ministro pirmininko pavaduotojas Aleksandras Novakas, kuriam yra paskelbtos JAV sankcijos, netarė nė žodžio, kai atvyko į pirmąjį nuo 2020 metų kovo tiesioginį OPEC+ susitikimą naftos kartelio būstinėje Vienoje.

Geopolitinė įtampa

Dėl COVID-19 karantinų smarkiai kritus naftos kainoms, OPEC+ 2020 metų balandį sumažino gavybą beveik 10 mln. barelių per dieną.

Pernai, kai padėtis „juodojo aukso“ rinkoje pagerėjo, naftos kartelis ir jo sąjungininkai pradėjo didinti gavybą, o šiemet gavyba vėl pasiekė prieš pandemiją buvusius lygius, bet tik „ant popieriaus“, nes kai kuriems grupės nariams sunkiai sekėsi atitikti savo kvotas.

Praėjusį mėnesį OPEC+ sutarė nuo spalio simboliškai sumažinti bendrą gavybą 100 tūkst. barelių per dieną.

Naftą vartojančios šalys ne vieną mėnesį ragino OPEC+ tiekti rinkai daugiau naftos, kad sumažėtų kainos, tačiau grupė ir vėl jas ignoravo.

„Žinant, jog Rusija nori, kad gavyba būtų sumažinta, tokį sprendimą taip pat galima vertinti kaip tolesnį geopolitinės įtampos“ tarp Maskvos ir Vakarų „eskalavimą“, pažymėjo „Swissquote Bank“ analitikė Ipek Ozkardeskaya.

Kai Rusija vasario pabaigoje pradėjo invaziją į Ukrainą, naftos kainos šovė į viršų, priartėjusios prie 140 JAV dolerių už barelį lygio, tačiau vėliau smuko ir pastaruoju metu net buvo nusileidusios žemiau 90 JAV dolerių už barelį kartelės.

Šios savaitės pradžioje, pasklidus kalboms, kad OPEC+ sumažins gavybą, „Brent“ rūšies naftos kaina gerokai pakilo, o trečiadienį svyravo maždaug 92 JAV dolerių už barelį lygyje.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją