Garantinis tiekimas gruodį gyventojams kainuos 22,43 cento už kilovatvalandę – 0,38 cento arba 1,7 proc. pigiau nei šį mėnesį (22,81 cento), rodo „Delfi“ skaičiavimai. Tai yra „Standartinio“ vienos laiko zonos plano kaina.
150 kWh sąskaita už garantinį tiekimą su šiuo planu pirmąjį žiemos mėnesį sieks 33,65 euro (lapkritį – 34,2 euro), o 450 kWh sąskaita – 145,82 euro (148,3 euro).
Garantinio elektros tiekimo kaina gruodį:
Keleto kitų garantinio tiekimo planų kainos lapkritį:
„Standartinio“ plano dviejų laiko zonų dienos tarifas bus 24 cento, nakties ir savaitgalio – 18,93 cento už kWh.
Plano „Namai“ viena laiko zona kainuos 20,86 cento, dviejų laiko zonų dienos tarifas – 22,19 cento, o naktį ir savaitgalį – 17,96 cento už kWh (papildoma dedamoji – 3 eurai per mėnesį)
„Namai Plius“ vienoje laiko zonoje tarifas sieks 20,5 cento, dviejų laiko zonų dienos tarifas – 21,71, nakties – 17,72 cento už kWh (papildoma dedamoji – 6 eurai per mėnesį).
Pocius: turime šiek tiek iškreiptą situaciją
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) vis dėlto ragina vartotojus apsvarstyti nepriklausomą tiekimą.
„Garantiniame tiekime yra apie 40 tūkst. vartotojų, kurie turėjo pasirinkti, bet iki šiol nėra pasirinkę nepriklausomo elektros energijos tiekimo. Rekomenduotume vartotojams priimti sprendimus, nes ilguoju laikotarpiu garantinis tiekimas vis tiek bus brangesnis su 15 proc. taikomu antkainiu“, – lapkritį žurnalistams kalbėjo VERT pirmininkas Renatas Pocius.
Taryba neneigia, kad su naujos valdžios atėjimu vėl bus kalbama apie garantinio tiekimo kainodarą, kuri pastaraisiais metais tapo netgi patrauklesnė (ankstesnis antkainis buitiniams vartotojams siekė 25 proc.).
„Turbūt visada kelsime klausimą, priminsime, kad šiandien turime šiek tiek iškreiptą, rinkos prasme, situaciją, kai garantinis tiekimas, kuris turėtų būti kaip „paskutinės vilties“ tiekėjas – nepasirinkus nepriklausomo tiekimo – yra pigesnis negu nepriklausomas tiekimas ir visuomeninis tiekimas“, – kalbėjo R. Pocius.
Istorinis grafikas rodo, kada garantinis tiekimas buvo pigesnis už visuomeninį:
Anot pirmininko, kainodara turėtų skatinti vartotoją dalyvauti liberalizuojamoje elektros tiekimo rinkoje.
„Mūsų supratimu, ta kainodara turėtų būti tokia, kuri skatintų vartotoją atsisakyti būti garantiniame tiekime, o turėtų vartotoją skatinti pasirinkti nepriklausomą tiekimą. Tad manau, kad mes apie tai kalbėsime, priminsime. Na, o galiausiai sprendimą priims ministerija“, – sako R. Pocius.
Garantinio tiekimo kaina buitiniams vartotojams skaičiuojama prie praėjusio mėnesio biržos kainos pridedant 15 proc. antkainį, persiuntimo kainą ir kitas dedamąsias.
Biržoje – švelnesni svyravimai
„Nord Pool Spot“ biržos Lietuvos kainų zonoje lapkritis, kaip ir spalis, pasižymėjo smarkiais kainų svyravimais, kai vidutinė paros kaina kai kuriomis dienomis siekė vos dalį cento už kilovatvalandę. Tačiau maksimali paros kaina lapkritį išsilaikydavo žemiau 20 centų už kWh ribose.
Tad šį mėnesį elektra atpigo 0,272 cento arba 3 proc. iki 8,866 cento už kWh (be PVM) (spalį ji kainavo 9,138 cento už kWh).
Skaičiuojant nepriklausomų tiekėjų biržos planus su lapkričio rinkos kaina ir su jų skelbiamomis dedamosiomis (tai yra, valstybės reguliuojamos dalies kaina ir tiekėjo marža), matyti, kad atotrūkis nuo garantinio tiekimo nėra didelis: pastarosios paslaugos kilovatvalandė brangesnė, bet sąskaita gali būti ir mažesnė.
Šiems skaičiavimams atlikti prie lapkričio biržos kainos (su PVM) pridedame: „Ignitis“ atveju – 11,6 cento (valandinis planas), „Elektrum Lietuva“ – tiekėjo nurodomus 11,595 cento (valandinis), o „Enefit“ atveju – 11,403863 cento.
Mėnesio sąskaitą skaičiuojame su 150 kWh mėnesio suvartojimu ir jau pridedame mėnesio mokesčius: „Ignitis“ taiko 1,36 euro mokestį, „Elektrum Lietuva“ – 1,5 euro, o „Enefit“ – 2 eurus.
Augant kilovatvalandžių skaičiui gali keistis ir sąlygos. Priimant konkrečius sprendimus rekomenduojame dėl kainų teirautis pačių bendrovių.
Garantinis tiekimas taikomas tiems gyventojams, kurie priklauso pirmam arba antram elektros tiekimo rinkos liberalizavimo etapui, bet nepasirinko elektros tiekėjo, arba jų tiekėjas nevykdo įsipareigojimų, nutraukė veiklą.
„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) turi teisę po 6 mėn. išjungti garantinio tiekimo paslaugą vartotojui, tačiau apie tokius atjungimus iki šiol nebuvo skelbta. Šią paslaugą pasirinkusių gyventojų skaičius iš esmės nesikeičia.