Sąskaita padidėtų
Garantinis tiekimas lapkritį gyventojams kainuos 22,8 cento už kilovatvalandę – 1 centu arba 5 proc. brangiau nei šį mėnesį (21,72 cento), rodo „Delfi“ skaičiavimai. Tai yra „Standartinio“ vienos laiko zonos plano kaina.
150 kWh sąskaita už garantinį tiekimą su šiuo planu paskutinį rudens mėnesį sieks 34,22 euro (spalį – 32,58 euro), o 450 kWh sąskaita vėl viršys 100 eurų ribą ir sieks 102,66 euro (spalį – 97,74 euro).
Garantinio elektros tiekimo kaina lapkritį:
Keleto kitų garantinio tiekimo planų kainos lapkritį:
„Standartinio“ plano dviejų laiko zonų dienos tarifas bus 24,39 cento, nakties ir savaitgalio – 19,3 cento už kWh.
Plano „Namai“ viena laiko zona kainuos 21,24 cento, dviejų laiko zonų dienos tarifas – 22,57 cento, o naktį ir savaitgalį – 18,34 cento už kWh (papildoma dedamoji – 3 eurai per mėnesį)
„Namai Plius“ vienoje laiko zonoje tarifas sieks 20,88 cento, dviejų laiko zonų dienos tarifas – 22,09, nakties – 18,09 cento už kWh (papildoma dedamoji – 6 eurai per mėnesį).
Garantinio tiekimo kaina buitiniams vartotojams skaičiuojama prie praėjusio mėnesio biržos kainos pridedant 15 proc. antkainį, persiuntimo kainą ir kitas dedamąsias bei PVM.
Rinkoje tęsiasi kainos svyravimai
Elektros didmeninė kaina Lietuvoje ir toliau nepasižymi pastovumu: spalio 2 dieną vidutinė paros kaina pašoko iki 24,14 cento už kWh (be PVM), o štai spalio 20-ąją – per vieną iš „pigiausių“ dienų šiais metais – ji tebuvo 0,26 cento. Vis dėlto mėnesio kainos vidurkis, palyginti su rugsėju, paaugo beveik dešimtadaliu.
Skaičiuojant nepriklausomų tiekėjų biržos planus su spalio rinkos kaina ir su jų skelbiamomis dedamosiomis (tai yra, valstybės reguliuojamos dalies kaina ir tiekėjo marža), matyti, kad atotrūkis nuo garantinio tiekimo nėra didelis: pastarosios paslaugos kilovatvalandė brangesnė, bet sąskaita gali būti ir mažesnė.
Šiems skaičiavimams atlikti prie spalio biržos kainos (su PVM) pridedame: „Ignitis“ atveju – 11,6 cento (valandinis planas), „Elektrum Lietuva“ – tiekėjo nurodomus 11,595 cento (valandinis), o „Enefit“ atveju – 11,397 cento.
Mėnesio sąskaitą skaičiuojame 150 kWh suvartojimui ir jau pridedame mėnesio mokesčius: „Ignitis“ taiko 1,36 euro, „Elektrum Lietuva“ – 1,5 euro, o „Enefit“ – 2 eurus.
Augant suvartojamų kilovatvalandžių skaičiui gali keistis ir sąlygos. Priimant konkrečius sprendimus rekomenduojame dėl kainų teirautis pačių bendrovių.
Paslauga vis dar naudojasi apie 40 tūkst. žmonių
Garantinis tiekimas taikomas tiems gyventojams, kurie priklauso pirmam arba antram elektros tiekimo rinkos liberalizavimo etapui, bet nepasirinko elektros tiekėjo, arba jų tiekėjas nevykdo įsipareigojimų, nutraukė veiklą.
„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) turi teisę po 6 mėnesių išjungti garantinio tiekimo paslaugą vartotojui, tačiau apie tokius atjungimus iki šiol nebuvo skelbta, nors rinkos liberalizavimas trunka jau keletą metų.
Garantinį tiekimą pasirinkusių buitinių vartotojų skaičius išlieka palyginti pastovus.
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) teigė „Delfi“, kad rugsėjo pabaigoje garantiniame tiekime buvo iš viso 66 177 vartotojų objektų: iš jų 61,6 proc. arba 40 787 sudarė buitinių vartotojų objektai, o 38 proc. arba 25 390 – nebuitinių vartotojų objektai.
Verslo objektams garantinio tiekimo kaina skaičiuojama prie biržos kainos pridedant 25 proc. antkainį (toks anksčiau galiojo ir buitinių vartotojų segmente) ir PVM, tačiau nėra gyventojams taikomų kitų dedamųjų.
Bene pigiausia elektros tiekimo paslauga išlieka visuomeninis tiekimas – 19,7 cento už kWh („Standartinis“ vienos laiko zonos planas). Visuomeninis tiekimas užtikrinamas vartotojams, kurie sunaudoja mažiausiai elektros energijos (trečiasis rinkos liberalizavimo etapas) ir nėra pasirinkę nepriklausomo tiekėjo. Tokių vartotojų yra apie 460 tūkst.
Taigi, kartu su garantinio tiekimo klientais, iš viso pusė milijono buitinių elektros vartotojų ir toliau nėra pasirinkę nepriklausomo elektros tiekėjo. Pasirinkusiųjų yra 1,24 mln.