Vos už kilometro nuo Rudaminos piliakalnio numatyta statyti elektros jungtį tarp Lietuvos ir Lenkijos. Aukštos įtampos elektros tilto maršrutas numatytas poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje.

Tačiau Rudaminos bendruomenė nepritaria – e
są elektros jungtis darkys kraštovaizdį, bus daroma žala gamtai. Bendruomenė skundžiasi, kad pasigenda informacijos apie elektros tilto statybą.

Tačiau LTV „Panoramos“ žiniomis, poveikio aplinkai rengėjai susitikimus su gyventojais seniūnijose organizavo, tačiau į juos ateidavę tik du ar trys gyventojai.

Numatytam maršrutui nenori pritarti ir Lazdijų rajono savivaldybė, siūlanti energetikams du alternatyvius variantus. Bet į juos nebuvo atsižvelgta.

„Niekas neanalizuoja ir to, ką mes kalbam, nesiklauso, ir dėl to mes esam nepatenkinti. Susirinkimai vyko, kuriuose visuomenė nedalyvavo“, – tvirtina Rūta Cimakauskienė, Lazdijų rajono Rudaminos kaimo bendruomenės pirmininkė.

„Seniūnas paskambino ir pasakė: jūs gal praneškit, aš ten pakabinau skelbimą, kad bus tiesiama linija. Kaimo žmogus neturi tiek laiko, kad jis ten sėdėtų prie interneto ir ieškotų informacijos, ar mums tie stulpai ir tie laidai darys kokį poveikį“, – sako Lazdijų rajono Rudaminos kaimo bendruomenės narė Danguolė Klimienė.

Dabar Rudaminos bendruomenės atstovai rengia dokumentus Europos Komisijai dėl pažeisto viešo intereso.

Antai Lenkijoje savivaldybėms, per kurių teritoriją eis elektros jungtis, bus skiriamos kasmetės kompensacijos. Lietuvoje toks kompensavimo mechanizmas nenumatytas.

„Tie, kuriuos liečia linijos apsaugos zonos, gauna kompensacijas. O tie, kurie gyvena šiek tiek toliau, tačiau turi ir savo verslą, ir priiminėja turistus, ir gyvena ten dėl gražios gamtos, jie patiria tam tikrus nepatogumus, tačiau negauna jokios kompensacijos“, – teigia Lazdijų rajono savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Salatka.

Poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą pradėjo nagrinėti aplinkosaugininkai.

„[Kada bus] ataskaitos galutinė išvada, priklausys nuo to, kiek dar bus pastabų, kiek bus klausimų. Ji gali užtrukti pakankamai ilgai. Jeigu reikės, gal bus kviečiami ir užsienio ekspertai“, – mano Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Česlovas Meržvinskas.

Poveikio aplinkai ataskaitos rengėjai sako neketinantys keisti elektros jungties maršruto, nes tuomet tektų atlikti naujus tyrimus, tarptautinis projektas strigtų mažiausiai metams, be to, gali būti pristabdytas finansavimas.

Elektros tiltas tarp Lietuvos ir Lenkijos turėtų būti pastatytas per šešerius metus. Jo statybą finansuoja Europos Komisija.