Pocius: už elektrą permoka 750 tūkst. vartotojų
Šiuo metu vienos laiko zonos „Standartinio“ plano kaina visuomeninio elektros tiekimo vartotojams yra 19,70 cento už kWh, VERT prognozuoja, kad kaina kitų metų pirmąjį pusmetį sieks 20,5 cento už kWh (su PVM). 68 kWh mėnesio sąskaita augtų 0,54 euro.
„Jau preliminariai skaičiuojama, elektros kaina regulioujamiems vartotojams, pasirinkusiems „Standartinį“ planą augs nuo 19,7 cento iki 20,5 cento už kWh, tai yra, 4 proc.“, – pirmadienį žurnalistams teigė VERT pirmininkas Renatas Pocius.
„Vartotojams, vidutiniškai suvartojantiems apie 70 kWh per mėnesį, sąskaitos augimas būtų apie 0,5 euro“, - sako R. Pocius.
Šiuo metu prognozuojamas brangesnis elektros įsigijimas rinkoje. Tačiau infrastruktūrinė kainos dalis mažėja ir tai gali būti gera žinia nepriklausomo elektros tiekimo vartotojams ir garantiniam tiekimui.
„Kadangi galutinį tarifą sudaro tiek reguliuojama kaina, tiek kintama, tai jeigu yra reguliuojamos kainos mažėjimas, tai turėtų atsispindėti ir galutinėje sutartyje nuo sausio 1 dienos“, - sako R. Pocius.
R. Pocius paragino vartotojus, ypač tuos, kurie moka po 29 centus už kWh, kreiptis į tiekėją. Iš viso, apie 750 tūkst. vartotojų, pasak pirmininko, moka už elektrą daugiau nei 25 centus už kWh.
„Vartotojams nepriklausomo elektros tiekėjo pakeitimas nieko nekainuoja“, - sako R. Pocius.
Anot, šimtai tūkstančių vartotojų permoka galbūt todėl, kad daliai jų dar reikia pagalbos, o kiti gali būti išvykę iš Lietuvos.
VERT atskleidė, kad ketinama geriau išnaudoti tinklo pajėgumus: norima naikinti ESO persiuntimo paslaugos planą „Namai plius“ ir siūlyti vartotojams kitą planą „Efektyvus“. Taip norima paskatinti vartotojus atsisakyti perteklinių ir nepanaudojamų tinklo pajėgumų.
„Numatoma įvesti naują planą „Efektyvus“, kuris skatintų efektyvų tinklo panaudojimą, o vartotojai, kurie turi perteklinius pajėgumus, jų atsisakyti ir gauti finansinės naudos. Jeigu iki 2025 metų liepos 1 dienos „Namai plius“ vartotojai nepasirinks naujo plano, bus automatiškai priskirti prie efektyviausio plano“, – sako R. Pocius, kalbėdamas apie daugiausiai elektros vartojančius gyventojus.
Pasisakė dėl siūlymo leisti grįžti į visuomeninį tiekimą
Pasak R. Pociaus, naujos valdžios programose pateikiamas siūlymas leisti sugrįžti į visuomeninį tiekimą visiems to norintiems vartotojams, pakenktų būtent mažiausiems vartotojams, dabar esantiems visuomeniniame tiekime, nes aktyvesni vartotojai tuomet „nusigriebs grietinėlę“.
Jo teigimu, tvarus sprendimas, VERT požiūriu, būtų iki galo įgyvendinti rinkos liberalizavimą
„Nes jeigu būtų palikta galimybė grįžti vartotojams į visuomeninį tiekimą, tai dėl to, kad vartotojai migruotų tarp nepriklausomo ir visuomeninio tiekimo, gali būti sukurti tam tikri finansiniai sunkumai patiems pažeidžiamiausiems vartotojams, kurie nėra patys aktyvūs rinkoje, negali pasirinkti nepriklausomo tiekėjo ir vėl grįžti atgal.
Tad visi kaštai, susidarysiantys dėl to, kad aktyviausi vartotojai nusigriebs „grietinėlę“, tie kaštai gali tekti pažeidžiamiausiems vartotojams. Norėtųsi išvengti tokios situacijos“, – kalbėjo R. Pocius.
Visuomeniniais tarifais elektrą gali pirkti tik buitiniai vartotojai ir pažeidžiami vartotojai, kurie per metus suvartoja ne daugiau kaip 1000 kWh elektros, tai yra, tiekėjo nepasirinkę trečiojo rinkos liberalizavimo etapo dalyviai.
Visuomeninis tiekimas yra užtikrinamas iki 2026 metų sausio 1 dienos.
Dujos: numatoma kainodaros pokyčių
Gamtinių dujų produkto kaina turėtų augti, o tai turės įtakos ir buitinių vartotojų tarifams, tačiau kainą veiks ir kiti sprendimai.
Pagrindinis pokytis paveiks pirmos grupės vartotojus (naudojančius dujas maistui ruošti, iki 300 m3 dujų per metus). Mėnesio pabaigoje planuojama tvirtinti didesnę pastoviąją kainos dalį – ji augtų nuo 0,56 euro iki 0,99 per mėn. (su PVM), tačiau bus atpiginta kubinio metro kaina 6 centais (nuo 1,05 euro iki 0,99 euro). Sąskaitos pokytis būtų nedidelis – apie 16 centų per mėnesį.
„Planuojama nuo sausio 1 dienos šiek tiek pakeisti kainodarą pirmosios grupės vartotojams (...). Tokios kainodaros pokytis tas, kad šiandien turime apie 45 tūkst. vartotojų, kurie apskritai beveik nevartoja dujų, bet už ESO infrastruktūrą nemoka.
Numatoma 25 proc. skirstymo kaštų įvertinti į pastoviąją dalį, kad prisidėtų ir tie nevartojantys vartotojai. Bet kintamoji kainos dalis pirmos grupės vartotojams mažėtų“, – sako R. Pocius.
Taigi, pastoviosios kainos dalies padidinimas susijęs su noru perkelti dalį kaštų kelioms dešimtims tūkstančių vartotojų, kurie beveik nenaudoja dujų (nors infrastruktūra jiems palaikoma).
Kartu norima spręsti ir kitą problemą: kai mažiausiai dujų vartojantys gyventojai turi didesnę kubo kainą nei daugiau dujų sunaudojantys žmonės ir todėl iš esmės nėra paskatos vartoti mažiau. Tad jiems dujų kubo kaina mažėtų.
Antrai ir trečiai grupei dujos kintamoji dalis (kubo kaina) auga po 10 centų, atitinkamai, iki 0,69 ir 0,65 euro už kubą, o pastovioji dalis liktų tokia pati (3,99 euro).
Elektros ir dujų tarifus gyventojams VERT patvirtins iki lapkričio 30 dienos.
Plačiau apie šiuo metu taikomus tarifus galima skaityti ČIA.