Silva dėl dukters negalios daug laiko praleidžia namuose. Abi dažnai žiūri televizorių, tad jis įjungtas kone visą parą. Moteris neslepia, kad kasdien suvartoja išties daug elektros.

„Turiu džiovyklę, skalbyklę. Vaikas su negalia, tai poros skalbimų per savaitę man būtinai reikia. Yra šaldiklis, šaldytuvas, televizorius“, – LNK žinioms sakė kuršėniškė Silva Gelžinienė.

Televizorius

Abi gyvena iš pašalpų, tad pinigais nesišvaisto. Sako, kad taupo net maistui, mat daug tenka išleisti vaistams, mokesčiams ir elektros energijai.

„Moku apie 40 eurų. Kadangi rudens sezonas, šalta, reikėjo pasijungti šildytuvą, sumokėsiu apie 60 eurų“, – skaičiavo moteris.

Teiks kompensacijas nepasiturintiems

Silvos mokesčių našta palengvėtų, jei moteris gyventų Šiauliuose. Čia savivaldybė įsteigė energetinę bendriją, kurios trečdalis pagamintos elektros energijos bus skiriama nepasiturintiems.

„Yra tokio lygio nepriteklius, kad tie žmonės net elektrą taupo ir jos nenaudoja, nes brangu. Pasiskaičiavome, kad maždaug 100 kilovatvalandžių per mėnesį galima kompensuoti. Tai sudaro apie 20 eurų, bet ir tai yra labai dideli pinigai“, – kalbėjo Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.

Artūras Visockas

Vertinant pagal žmonių poreikį, vieniems elektra bus visiškai nemokama, kitiems valstybė padengs dalį suvartojamo kiekio, priklausomai nuo to, kiek elektros sunaudojama.

„Šie asmenys neatrinkti ir jie nebus atrinkinėjami tol, kol mes neturėsime elektrinės. Mūsų lūkestis ir tikslas – kad kompensaciją gautų visi energetinį nepriteklių ir socialines pašalpas gaunantys asmenys“, – nurodė Šiaulių miesto savivaldybės Viešųjų investicijų skyriaus vedėja Ieva Džiaugienė.

Šiauliuose yra 1300 tokių asmenų.

Į bendriją jungiasi darželiai, mokyklos, sporto įstaigos

Energetinę bendriją sudaro 16 biudžetinių įstaigų, kurios kartu statys arba pirks vieną 4 megavatų saulės elektrinę. Savivaldybė norėtų pirkti nutolusią saulės elektrinę, tačiau gali būti, kad teks statyti savo. Tokiu atveju projektas startuos tik už pusantrų metų, o gal ir dvejų.

„Nuo darželio, mokyklos, sporto įstaigos iki pačios mūsų administracijos. Pasiskaičiavome kiekį, kad galėtume šitą elektrą, kurią dabar naudojame, paversti į žalią“, – aiškino A. Visockas.

Esą naudą pajus visi bendrijos nariai. Štai, pavyzdžiui, „Saulėtekio“ gimnazija kasdien veikia iki dešimtos valandos vakaro. Mokykloje daugiau nei 200 kompiuterių, dvi salės ir apšviestas lauko sporto aikštynas. Tad elektros jie sunaudoja daug.

Šiaulių miestas

„Jeigu žiūrėtume statistiką, bent jau 2024 metų sausio mėnesį elektros buvo sunaudota net 8500 kilovatų, o taip vidutiniškai naudojame nuo 6 iki 7 tūkstančių kilovatų. Mėnuo kainuoja kažkur 1200–1300 eurų“, – įvardijo Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos direktorė Jūratė Rimkuvienė.

Bendrija steigiama pagal Energetikos ministerijos sukurtą didesnę nei 200 mln. eurų vertės programą, pagal kurią bendrijos nariai gauna valstybės lengvatinę paskolą ir visiškai apsirūpinę elektra jos perteklių skiria nepasiturintiems.

„Tikimės, kad tai duos ne tik finansinę naudą, bet pirmiausia mes prisidėsime prie atsinaujinančios energijos diegimo, tvarumo, ekologijos“, – sakė J. Rimkuvienė.

Šiauliečiai įsteigė pirmą tokią energetinę bendriją Lietuvoje. Esą juos dabar galės kopijuoti ir kiti miestai, mat bus išbandytas ir praktiškai pritaikytas naujas elektros tiekimo modelis.