Premjerui Algirdui Butkevičiui kitą savaitę grįžus iš atostogų, bus bandoma tokį susitarimą pasiekti ir nuspręsti dėl bendrų veiksmų, kurių bus imtasi, siekiant apriboti Astravo AE pagamintos elektros pateikimą į rinką, BNS pranešė R.Masiulis.
„Dėl Astravo reikia visų politinių partijų sutarimo, kad galėtume bendromis jėgomis spręsti šį klausimą, o ne trukdytume vieni kitiems“, - BNS pirmadienį sakė R. Masiulis.
Jo teigimu, efektyviausias ir pigiausias kelias apriboti Astravo AE pagamintos elektros patekimą į Baltijos šalių regioną yra tarptautinis susitarimas riboti elektros prekybą su trečiosiomis šalimis. Ministro manymu, Lietuvoje importą iš trečiųjų šalių, kuris šiuo metu sudaro apie trečdalį visos suvartojamos elektros, keistų didėjantis elektros srautas iš Šiaurės šalių, Lenkijos, Latvijos bei Estijos.
Tarp siūlomų alternatyvų taip pat yra siūlymas ties jungtimis su Baltarusija įrengti nuolatinės srovės keitiklius, kurie reguliuotų elektros srautus.
Kaip greičiausia, tačiau nepatikima priemonė, įvardijamas vienašališkas Lietuvos sprendimas riboti elektros prekybą su Baltarusija, tačiau tuomet elektra iš jos Lietuvą pasiektų per Latviją ir Lenkiją.
Efektyvi, bet nepatikima priemonė, yra elektros jungčių su Baltarusija demontavimas, tačiau veikiant nesinchroniniu režimu su Vakarų Europos tinklais, Baltijos šalių sistemos turėtų veikti izoliuotai, o tai yra brangu ir nepatikima dėl didelės avarijų ir elektros tiekimo sutrikimų grėsmės.
Pernai gruodį R. Masiulis Latvijos, Estijos, Suomijos ir Lenkijos ministrus paragino riboti elektros patekimą iš šalia Lietuvos statomų Astravo AE bei Karaliaučiaus Baltijos AE, be to, siūlė Astravo AE klausimą svarstyti visos Europos Sąjungos lygiu.
Sausio pradžioje R.Masiulis susitiko su Estijos ekonomikos ministru, kuris, anot R.Masiulio, palaiko idėją nepirkti elektros iš Astravo AE. Tuo metu Suomija, anot ministro, nepalaiko idėjos nepirkti elektros iš šios elektrinės.
Susirūpinusi dėl Baltarusijos veiksmų ir negaudama pakankamai informacijos apie AE projektą, Lietuva pernai kovą kreipėsi į Orhuso konvencijos Atitikties komitetą, kuris pernai birželį pateikė išvadas, jog Baltarusija pažeidė konvencijos nuostatas - PAV procesas turi būti tęsiamas, o į Lietuvos klausimus turi būti atsakyta.
Espo konvencijos šalys narės yra paskelbusios, kad Astravo AE projektas neatitinka konvencijos reikalavimų. Pati Lietuva ne kartą kritikavo Baltarusiją, kad ji neužtikrina projekto, kuris statomas vos 50 kilometrų nuo Vilniaus, saugumo.