„Dėl didėjančių pajėgumų ir palankių oro sąlygų vėjo ir saulės energija nuo karo pradžios pagamino rekordinį kiekį ES elektros energijos“, – rašoma tyrime.
Per pastaruosius 12 mėnesių ES pagamino 10 proc., t. y. 50 teravatvalandžių (TWh), daugiau vėjo ir saulės energijos, palyginti su tuo pačiu 2021-22 metų laikotarpiu.
Norint pagaminti tuos pačius 50 TWh elektros energijos, būtų reikėję 90 TWh dujų. Tokio dujų kiekio importas būtų kainavęs 12 mlrd. eurų.
Nepaisant sutaupytų lėšų, dujų importas į ES sumažėjo tik 5 procentais, teigia „Ember“. Šiuo metu rusiškos dujos sudaro 16 proc. importo į bloką, palyginti su 40 proc. prieš metus.
„Praėjus Rusijos niokojančio karo Ukrainoje metams, ES ir toliau labai svarbu sparčiai plėtoti saulės ir vėjo energijos naudojimą, kad pasiektų nuolatinę energetinę nepriklausomybę“, – teigia pagrindinė tyrimo autorė Sarah Brown.
Ataskaitos išvadose teigiama, kad iškastinio kuro pakeitimas vėjo ir saulės energija yra vienintelis būdas ES „pasiekti ilgalaikį energetinį saugumą ir nepriklausomybę“.