Sutartis tarp „Rheinmetall“, „EPSO-G“ bendrovės ir Finansų ministerijos valdomos „Giraitės ginkluotės gamyklos“ pasirašyta gruodžio 20 d., pirmadienį ji galutinai patvirtinta.
Paklaustas apie tai, ar darbą gruodį pradėjęs Ministrų kabinetas į sutartį įtraukė naujų punktų, energetikos ministras Ž. Vaičiūnas patvirtino, kad Lietuvai naudingi susitarimo punktai turėtų būti paviešinti artimiausiomis savaitėmis.
„Šiandien dienai dar negalėčiau anonsuoti, bet (sutartyje – ELTA) turėsime reikšmingų dalykų energetikai taip pat. Paaiškės per dvi-tris savaites. Pozityvių dalykų“, – žurnalistams pirmadienį prie Vyriausybės sakė Ž. Vaičiūnas.
Lietuvai bendroje įmonėje priklausys 49 proc. akcijų, likusi 51 proc. dalis atiteks „Rheinmetall“. Anksčiau buvo skelbta, kad „EPSO-G“ atiteks 48 proc., o „Giraitės ginkluotės gamyklai“ – 1 proc. akcijų.
Preliminarus statybų terminas numatytas dveji metai, „Rheinmetall“ gamykla Lietuvoje turėtų veiklą pradėti 2026 m. viduryje. Joje dirbs 150 asmenų, kurie per metus pagamins dešimtis tūkstančių artilerijos sviedinių. Sutartyje numatyta, kad investicijos į projektą sieks 260 mln. eurų, tačiau projekto eigoje ši suma gali keistis.
ELTA primena, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerija sutartį dėl „Rheinmetall“ Lietuvoje plėtros pasirašė dar birželio pradžioje. Taip pat tą patį mėnesį Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) taryba amunicijos gamyklos statybai nusprendė perleisti Baisogaloje esantį sklypą.
Iš viso derybos vyko dėl trijų pagrindinių sutarčių: dėl žemės sklypo Baisogaloje nuomos, dėl 155 mm šaudmenų pirkimo bei dėl dalyvavimo bendroje įmonėje. Du susitarimai – dėl žemės sklypo nuomos ir dėl 155 mm šaudmenų įsigijimo – pasirašyti 2024 m. lapkričio 29 d.
Pasirašyme dalyvavęs „Rheinmetall Defence Lietuva“ vadovas Roman Köhne teigė, kad sutartimi dėl šaudmenų Lietuva įsipareigoja 10 metų pirkti gamykloje pagamintus sviedinius, konkretus šovinių kiekis neįvardintas.
Šovinius Lietuva pirks rinkos sąlygomis, žemę iš valstybės „Rheinmetall“ taip pat nuomosis rinkos sąlygomis.
Liepos viduryje Vyriausybė pritarė ir EIM siūlymui, kad „Rheinmetall“ gamyklai „Lithuanian Center of Excellence for Ammunition“ būtų suteiktas neatidėliotino valstybės saugumo ir gynybos poreikius užtikrinančio projekto statusas.