Abu konkurso dalyviai galės siūlyti elektrinių plėtros jūrinėje teritorijoje vystymo mokestį.
„Nustatyta, kad abu konkurso dalyviai atitinka konkurso dalyviams keliamus reikalavimus, ir pasiūlyta VERT patvirtinti konkurso dalyvių sąrašą“, – pirmadienį pranešė VERT.
Kol kas viešai apie dalyvavimą konkurse yra patvirtinusi tik dukterinė „Ignitis grupės“ įmonė „Ignitis Renewables“.
Dalyvių kvalifikaciją tikrino iš VERT, Energetikos ministerijos, Konkurencijos tarybos, Vilniaus universiteto, Kauno technologijos universiteto ir VšĮ Lietuvos energetikos agentūros atstovų sudarytas komitetas.
Anot VERT, potencialus konkurso laimėtojas bus žinomas kitą dieną po pasiūlymų dėl elektrinės plėtros mokesčių teikimo etapo, tačiau teisę plėtoti parką laimėjęs plėtotojas įgytų tik jei atitiks nacionalinio saugumo interesus.
Reguliuotojo teigimu, patikra dėl atitikties nacionalinio saugumo interesams gali trukti apie 60 kalendorinių dienų.
Konkurso laimėtojas turėtų paaiškėti rugsėjo pradžioje.
ELTA primena, kad aukcioną laimėjusi bendrovė įgis teisę maždaug 36 kilometrų atstumu nuo Palangos savomis lėšomis statyti jūrų vėjo parką, kurio mažiausia įrengtoji galia būtų 580 MW, o didžiausia leistina generuoti galia – 700 MW.
Jo reikalavimų apraše nustatyta, kad vėjo jėgainėms įrengti ir prijungti prie elektros tinklų reikės 1,83 mlrd. eurų – maždaug tokia yra numanoma parko vertė.
Teikti paraišką galėjo plėtotojas, kuris per trejus metus turėjo bent 250 mln. eurų vidutinių pajamų bei valdo ne mažesnį kaip 20 proc. projekto vertės kapitalą. Dalyviai taip pat turėjo įrodyti, jog yra įgyvendinę arba turi teisę plėtoti bent 150 MW galios jūrinio vėjo jėgainių parką.
Laimėtojas pats turės atlikti poveikio aplinkai vertinimą ir visus kitus būtinus tyrimus bei parko statybai būtinus veiksmus. Kartu jis turės prijungti parką prie elektros perdavimo tinklų sausumoje, valdyti jame pagamintos elektros sukeltą disbalansą.
Taip pat reikalavimų dokumente numatytas skatinimas statyti parką su kuo mažesnėmis šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijomis, įpareigojama bent 3 proc. statybos darbų pavesti mažoms ir vidutinėms įmonėms.
Konkurso laimėtojas dar privalės bent 5 mln. eurų numatyti aplinkos apsaugai Lietuvos jūrinėje teritorijoje, o pajūrio savivaldybių bendruomenėms kasmet skirti po eurą už kiekvieną pagamintą elektros megavatvalandę. Energetikos ministerija skaičiuoja, kad tokios įmokos suma galėtų siekti apie 3 mln. eurų.
Rudenį ministerija planuoja dar vieną 700 MW galios jūros vėjo jėgainių parko konkursą. Skirtingai nuo jau vykdomo, šis parkas bus plėtojamas su galimybe prie jo prisidėti valstybei.