Panevėžio apygardos teismas, rugpjūčio 25 dieną atnaujino bylą, kurioje „Sypra“ prašė pripažinti IAE kaltę dėl nutrauktos sutarties, teismas patenkino Vokietijos bendrovės prašymą atsisakyti ieškinio bei nutraukti bylą. Byla buvo sustabdyta, kol kiti teismai iš esmės išnagrinės, ar Vokietijos bendrovės sutartis su jėgaine buvo teisėta.

„Kadangi atsisakyti ieškinio yra ieškovės teisė (...) teismas nutaria priimti Vokietijos įmonės „Sypra“ atsisakymą nuo ieškinio Ignalinos atominei elektrinei dėl sutarties nutraukimo, sutarties ir aukciono pripažinimo negaliojančiais ir civilinę bylą nutraukti“, – rašoma teismo nutartyje.

Jėgainės atstovai teismui teigė tam neprieštaraujantys.

Apeliacinis teismas gegužę pripažino negaliojančia IAE ir „Sypros“ sutartį, pagal kurią pastaroji 2014 metais įsigijo 2 tūkst. tonų radioaktyviosiomis medžiagomis užteršto vario metalo laužo bei nusprendė taikyti vienašalę restituciją – Vokietijos įmonė IAE turi sumokėti 89,2 tūkst. eurų.

Apeliacinio teismo vertinimu, IAE skelbto metalo laužo pardavimo aukciono laimėtoja buvo išrinkta pažeidžiant Konkurencijos įstatymą – jo dalyvės „Norvesta“ ir „Sypra“ buvo susitarusios dėl kainos.

Be to, „Syprai“ laimėjus aukcioną buvo pakoreguotos laužo perleidimo sąlygos, nes laimėtojai buvo suteikta galimybė be leidimų išvežti užterštą laužą, išvalyti jį IAE patalpose.

Pasak bylos medžiagos, aukcione dalyvavo dvi įmonės – „Sypra“ ir „Norvesta“, tačiau abi jos nepateikė reikalautos pažymos apie valstybėje, į kurią planuota išgabenti metalo laužą, galiojančius sąlyginius nekontroliuojamus radioaktyvumo lygius. Vis dėlto abi jos buvo pripažintos tinkamomis dalyvauti aukcione, o laimėtoja buvo paskelbta „Sypra“, pasiūliusi pradinę kainą – 2,7 tūkst. litų už toną.

Paaiškėjus, kad dėl per didelio užterštumo „Sypra“ įsigytų vamzdelių negali išvežti į Vokietiją, bendrovė su IAE 2015-ųjų rugsėjį pasirašė papildomą susitarimą dėl jų dezaktyvavimo jėgainės patalpose – buvo išvalyta 157 tonos vario vamzdelių.

2017 metų pabaigoje Konkurencijos taryba pripažino, kad „Norvesta“ ir „Sypra“ buvo sudariusios kartelinį susitarimą, todėl joms skyrė atitinkamai 27,5 tūkst. ir 27,1 tūkst. eurų baudas. Teismai vėliau patvirtino, kad bendrovės buvo sudariusios kartelį.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją