„Aiškaus ir skaidraus atlygio už energetikos tinklams tiesti naudojamą žemę klausimas ilgą laiką nebuvo sprendžiamas. Žemės savininkų teisę į tokį atlygį pripažino ir teismai. Siekėme sukurti tokį kompensavimo mechanizmą, kuris užtikrintų teisingą ir subalansuotą pusiausvyrą tarp žemės savininkų lūkesčių ir visų elektros energijos vartotojų interesų“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Pagal naują tvarką elektros tinklų operatoriai žemės ir kito nekilnojamojo turto savininkams privalės aiškiais ir nediskriminaciniais pagrindais atlyginti už įstatymu ar sutartimi nustatytus ir planuojamus nustatyti servitutus.

Kompensacija bus vienkartinė ir ją gaus žemės savininkas už servitutą – t. y. energetikos tinklų operatoriaus teisę naudoti svetimo žemės sklypo dalį energetikos įrenginiams (elektros tinklams, transformatorinėms ir pan.) statyti.

Vyriausybės patvirtintoje metodikoje numatyta, kad už jau esamą servitutą (jeigu už jį dar nebuvo atlyginta) žemės savininkas gaus 10 proc. sklypo dalies, kuriai nustatytas servitutas, vertės, kurią 2017 m. skelbė Registrų centras. Toks dydis pasirinktas, atsižvelgus į Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pateiktą šių kompensacijų vertinimą.

Už naujai nustatomus servitutus kompensacijos dydis bus lygus 50 proc. sklypo dalies, kuriai nustatytas servitutas, vertės, kuri skelbiama VĮ Registrų centro servituto nustatymo metu. Tokia praktika jau dabar yra taikoma administraciniu aktu nustatytiems servitutams (dažniausiai pagal teritorijų planavimo dokumentus). Taip pat papildomai bus atlyginama už patirtus nuostolius dėl iškirsto miško, sunaikintų pasėlių ar sodinių.

Dėl kompensacijų už servitutus žemės savininkai turės kreiptis į bendrovę „Energijos skirstymo operatorius“ arba elektros perdavimo tinklo operatorių „Litgrid“ – priklausomai nuo to, kurios jų objektai stovi žemės savininko ar valstybinės (savivaldybės) žemės patikėtinio žemės sklype.

Šios įmonės per 20 darbo dienų turės išnagrinėti žemės savininko prašymą ir informuoti jį apie sprendimą dėl kompensacijos. Pagal Elektros energetikos įstatymą kompensacija turi būti išmokėta ne vėliau kaip per dvejus metus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (10)