Visi – tiek prekybininkai, tiek finansinės institucijos stengiasi atsakyti į juos visus, tačiau tos pačios ir naujos temos vis intensyviau aptarinėjamos viešojoje erdvėje. Tai visiškai suprantama, nes naujos valiutos įvedimas palies kiekvieną mūsų. Todėl dar kartą atsakome į tuos klausimus, kurie labiausiai kelia nerimą pirkėjams didžiajai dienai artėjant.

Ar kainos vis dar bus rašomos dviem valiutomis?

Prekių ir paslaugų kainos litais ir eurais bus nurodomos iki pat kitų metų vidurio – birželio 30 d. Tokie yra Vyriausybės patvirtinti reikalavimai ir visi prekybininkai privalo jų laikytis. Ten, kur kainų nurodyti dviem valiutomis neįmanoma, pavyzdžiui, elektroniniuose prietaisuose ar įrenginiuose, informacija apie kainas bus pateikta šalia esančiuose stenduose, ekranuose, plakatuose ir kitose priemonėse. Kadangi kainas dviguba valiuta rašome jau daugiau kaip dešimtmetį, tikimės, kad mūsų pirkėjai jau yra įpratę kainas matyti tiek litais, tiek eurais. Tad jiems bus lengviau orientuotis ir įprasti prie naujosios tvarkos.

Ar kasininkai yra pakankamai gerai apmokyti dirbti su naująja valiuta?

Prekybos tinklo parduotuvių darbuotojams skiriamas ypatingas dėmesys, nes būtent nuo jų pasirengimo dirbti su naująja valiuta priklausys ne tik pirkėjų aptarnavimo kokybė, bet netgi klientų emocijos. Tuo tikslu darbuotojai dalyvauja specialiuose mokymuose, kurių metu supažindinama su svarbia informacija, atliekamos praktinės užduotys ir, žinoma, atsakoma į visus jiems kylančius kausimus.

Taigi, dedame visas pastangas, kad pirmąsias dvi ateinančių metų savaites, kol atsiskaitymas vyks dvejomis valiutomis, atsiskaitymo procesas vyktų kuo sklandžiau. Tačiau taip pat prašome pirkėjų būti kantresniems ir neskubėti. Juk šis laikotarpis – tik 15 dienų. Tad turime būti supratingi vieni kitiems.

Ar bent pirmosiomis dienomis parduotuvėse bus žmogus, galintis greitai išspręsti kylančias problemas?

Rūpindamiesi savo pirkėjais ir siekdami, kad jų apsipirkimo kokybė nenukentėtų, ruošiame darbuotojus, kurie galėtų padėti spręsti kylančius klausimus ir rasti geriausius sprendimus komplikuotose situacijose. Be to, specialiai darbuotojams veiks euro linija: budintys specialistai atsakys į kylančius klausimus, padės ir patars.

Ar prekybos vietose bus keičiami pinigai?

Pagal visus euro įvedimo įstatymus prekybos vietose pinigai iš litų į eurus keičiami nebus. Tačiau žmonės dar kelias savaites galės už prekes mokėti litais, o grąža bus mokama eurais. Taip pat, kaip ir iki šiol, visose kasose, išskyrus kasas su funkcionalumu „tik bankų kortelėmis“, veiks kai kurių bankų teikiama pinigų išgryninimo paslauga.

Kaip bus užtikrinamas pakankamas naujosios valiutos kiekis parduotuvėse?

Grynųjų pinigų poreikius jau esame apskaičiavę ir juos pateikėme atsakingoms finansinėms institucijoms, su kuriomis suderinome reikiamus grynųjų pinigų kiekius. Tad tikimės, kad naujos valiutos nepritrūksime.

Ar galima bus naudotis savitarnos kasomis?

Savitarnos kasomis „Iki“ tinklo parduotuvėse bus galima naudotis jau nuo sausio 1-osios, tačiau pirkėjai turėtų atkreipti dėmesį, kad pradžioje už prekes bus galima atsiskaityti tik mokėjimo kortelėmis. Nuo sausio 2 d. palaipsniui visos savitarnos kasos bus pritaikomos atsiskaitymui naująja valiuta – vyks perprogramavimo ir pinigų konteinerių keitimo darbai. Taigi nuo kitų metų savitarnos kasose bus galima atsiskaityti tik eurais arba banko kortelėmis. Be abejonės, kilus neaiškumams į klausimus atsakys prie savitarnos kasų dirbantis atsakingas darbuotojas.

Kaip bus užtikrinamas sklandus atsiskaitymas?

Kaip jau buvo minėta anksčiau, darbuotojams yra organizuojami specialūs mokymai, tad tikimasi, kad atsiskaitymas vyks sklandžiai. Tačiau vis tiek rekomenduotume pirkėjams, jeigu tik yra galimybė, dažniau atsiskaityti mokėjimo kortelėmis, o turimus grynuosius pasikeisti bankų skyriuose.

Be to, įsivedus eurą, pirkėjų patogumui keturiasdešimtyje „Iki“ tinklo parduotuvių visoje Lietuvoje veiks speciali kasa, kurioje bus galima atsiskaityti tik kortelėmis. Tai turėtų padėti išvengti eilių, nes, suprantama, kad metų pradžioje atsiskaitymas dvejomis valiutomis gali sulėtinti atsiskaitymo procesus. Be to, tai bus patogu pirkėjams, kurie nepasirūpino pakankamu grynųjų pinigų kiekiu.

Pabaigai norisi tik dar kartą atkreipti dėmesį, kad euro įvedimui buvo pradėta ruoštis jau metų pradžioje. Prekybininkai skyrė nemažas investicijas tam, kad perėjimas prie naujosios Lietuvos valiutos vyktų kaip įmanoma sklandžiau. Taip pat buvo sutelkti žmogiškieji resursai. Pavyzdžiui, mūsų prekybos tinkle buvo sudaryta speciali euro įvedimo darbo grupė, kuri rūpinasi visais su šia tema susijusiais klausimais. Tad pirkėjai gali būti ramūs – prekybininkai imasi visų priemonių, jog sausio 1-ąją naujoji Lietuvos valiuta – euras atneštų tik geras emocijas.