Darbo netekęs stoties vairuotojas nesusitaikė su tokiu Darbo kodekse numatytu atleidimu ir darbdavio veiksmus apskundė teismui. Dviejų instancijų teismai išnagrinėjo šią civilinę bylą ir pripažino, kad sutartis su G.Kunigoniu nutraukta neteisėtai, už priverstinę pravaikštą kartu su išeitine išmoka ir atlygiu atleisto vairuotojo advokatui iš stoties priteista daugiau kaip 10 tūkst. litų.
Vietinio teismo sprendimą skundė stotis
Nuo 2009-ųjų vasario Alytaus rajono savivaldybės greitosios medicinos pagalbos stoties vairuotoju dirbęs G.Kunigonis į darbdavio nemalonę pakliuvo pernai gruodžio 25-ąją. Iki tol jokių drausminių nuobaudų neturėjęs stoties vairuotojas buvo apkaltintas, kad minėtą dieną savavališkai pasišalino iš darbo ir neišvyko į medicininės pagalbos kvietimą. Už tai šiemet sausio 14-ąją stoties direktoriaus A.Bružo įsakymu atleistas iš darbo pagal Darbo kodekso atitinkamą straipsnį, kai darbuotojas vieną kartą šiurkščiai pažeidžia darbo drausmę.
G.Kunigonis darbdavio veiksmus apskundė Alytaus rajono apylinkės teismui, prašydamas darbo sutarties nutraukimą pripažinti neteisėtu, priteisti keturių mėnesių vidutinę darbo užmokesčio dydžio išeitinę kompensaciją, vidutinį darbo užmokestį už visą priverstinės pravaikštos laiką nuo ieškinio padavimo teismui dienos iki teismo sprendimo įsigaliojimo dienos, 5 tūkst. litų neturtinę žalą ir bylinėjimosi išlaidas.
Iš darbo atleistas vairuotojas nesutiko su tuo, kad pernykščio gruodžio 25-ąją savavališkai pasišalino iš darbo vietos, nes tądien turėjo dirbti nuo 8 iki 20 val., vyko į iškvietimus, tačiau apie 14 val. 30 min. pasijuto blogai ir negalėjo išvykti, su juo kartu dirbusi medicinos darbuotoja davė vaistų, ir vairuotojas ilsėjosi poilsio kambaryje. Apie tai žinojo visas kolektyvas ir dispečerė, į iškvietimus vyko kiti vairuotojai.
Nenustatyta, kad G.Kunigonis darbo vietoje buvo neblaivus ar anksčiau pasišalino iš darbo. Konstatuota, kad už stoties minimą darbuotojo pažeidimą jam galėjo būti skirta lengvesnė drausminė nuobauda, o ne pati griežčiausia.
Todėl balandžio pabaigoje Alytaus rajono apylinkės teismas priėmė buvusiam greitosios vairuotojui palankų sprendimą. Pripažinta, kad darbo sutartis su juo nutraukta neteisėtai. Kadangi į darbą grįžti nepageidauta dėl atsirasiančių nepalankių sąlygų, iš Greitosios medicinos pagalbos stoties atleisto darbuotojo naudai priteista trijų mėnesių vidutinė darbo užmokesčio išeitinė išmoka – per 3 tūkst. 600 litų po išskaičiuotų mokesčių ir vidutinis atlyginimas už visą priverstinės pravaikštos laiką nuo ieškinio padavimo teismui dienos, vasario 11-osios, iki sprendimo įsiteisėjimo dienos – po 58,54 lito po atskaičiuotų mokesčių už kiekvieną dieną.
Vieno mėnesio vidutinį darbo užmokestį – beveik 1 tūkst. 210 litų po išskaičiuotų mokesčių – nurodyta išmokėti skubiai. Reikalavimas priteisti neturtinę žalą buvo atmestas.
Greitosios medicinos pagalbos stotis Alytaus rajono apylinkės teismo sprendimą apskundė Kauno apygardos teismui.
Pailgino priverstinės pravaikštos laiką
Stotis ir šiame teisme įrodinėjo, kad G.Kunigonis šiurkščiai pažeidė darbo drausmę, savavališkai pasišalino iš darbo, susijusio su operatyvios pagalbos ligoniams teikimu, kai reikalingas skubus išvykimas į pagalbos šauksmą, neišvyko į iškvietimus, apie tai neinformavo dispečerės. Tačiau teismas nustatė, kad tai prieštarauja byloje esantiems įrodymams.
Tad Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija paliko galioti Alytaus rajono apylinkės teismo sprendimo dalį, konstatuojančią, jog darbo sutartis su greitosios vairuotoju nutraukta neteisėtai. G.Kunigoniui turi būti išmokėta trijų mėnesių vidutinė darbo užmokesčio išeitinė išmoka, pastaroji už vieną mėnesį – skubiai.
Kauno teismas pailgino priverstinės pravaikštos laiką – po 58,54 lito po atskaičiuotų mokesčių už kiekvieną dieną turi būti mokama ne nuo ieškinio padavimo teismui dienos, bet nuo atleidimo iš darbo dienos, šiemečio sausio 14-osios. Teisėjų kolegija šį laiką pailgino atsižvelgdama į teismo vaidmenį įstatymų leidėjo įtvirtintose nuostatose nagrinėjant darbo bylas.
Tad iš viso Greitosios medicinos pagalbos stotis neteisėtai iš darbo atleistam vairuotojui atskaičiavus jam jau sumokėtą vieno mėnesio vidutinį darbo užmokestį kartu su priteistu mokesčiu advokatui turi išmokėti per 10 tūkst. litų (po išskaičiuotų mokesčių).
Pinigus žada sumokėti greitai
Nors per tris mėnesius Kauno apygardos teismo nutartis gali būti skundžiama Lietuvos Aukščiausiajam Teismui, jos vykdymas būtinas jau dabar. Kaip sakė Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius A.Bružas, priteisti pinigai G.Kunigoniui bus sumokėti greitai.
Delsti atsiskaityti su neteisėtai atleistu darbuotoju stočiai nenaudinga, nes jei šis kreipsis į antstolius, teks atlyginti išieškojimo išlaidas, laukti Aukščiausiojo Teismo galutinio verdikto taip pat neapsimoka dėl galimai kasdien didėsiančios išmokos už priverstinę pravaikštą.
Stoties direktorius tvirtino dar nežinantis, ar Kauno apygardos teismo nutartį skųs aukščiausios instancijos teismui.
G.Kunigonis patenkintas teismo priimta nutartimi. Iš greitosios vairuotojo pareigų neteisėtai atleistas alytiškis kito darbo kol kas nesusirado, tačiau įstojo mokytis paramediku į Kaune veikiantį Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centrą. Jis tolesnį darbą sieja su greitąja medicinos pagalba – jei ne Alytuje, tai kitame mieste. „Kiek žinau, netrukus iš greitosios vairuotojų bus reikalaujama turėti paramediko, ikistacionarios pagalbos teikimo specialisto, išsilavinimą“, – teigė G.Kunigonis.