Smulkūs malonumai – didelės išlaidos
„Iš tiesų šiais laikais dažnam žmogui yra sunkiau taupyti nei anksčiau, kai cirkuliuodavo tik grynieji pinigai. Tada galėdavai pasiskaičiuoti, kiek gali skirti dienai, ir pasiimti tik konkrečią sumą pinigų. Dabar, kai beveik visi turi kreditines ar debetines korteles, atsispirti papildomam kavos puodeliui ar spontaniškam pirkiniui gerokai sunkiau – juk čia tik vienas, du, penki ar dešimt eurų“, – sako bendrovės „Mokilizingas“ Marketingo vadovas Deividas Kranauskas.
Pasak D. Kranausko, būtent tas vienas-du eurai, tas papildomas puodelis kavos ar parduotuvėje įsidėtas skanėstas dažniausiai ir sudaro didžiausias skyles mūsų susidarytuose biudžetuose.
Tiems, kam labai sunku suvaldyti savo finansų srautus, D. Kranauskas siūlo pasinaudoti mobiliosiomis programėlėmis. „Jų yra daug, skirtingų, tikrai kiekvienas gali surasti tą, kuri jam patiks. Pagrindinę šios programėlės funkciją turi jos visos – parodo, kur išleidi savo pinigus. Ir, pradėjus naudotis, tikrai ne vieno lauks netikėtumai. Pavyzdžiui, kad kavai išleidžia daugiau nei degalams“, – teigia finansų ekspertas.
Kaip nepasiklysti?
Visos finansų valdymo programėlės turi pagrindines funkcijas, leidžiančias bent suskirstyti išlaidas į kategorijas, pavyzdžiui – laisvalaikį, mokesčius, sveikatos išlaidas ir pan. Pagal kokius kriterijus rinktis programėlę, kiekvienas turi nuspręsti pats.
Savas finansų tvarkymo programėles siūlo kai kurie bankai. Jos leidžia grupuoti ir analizuoti kredito ar debeto kortele atliekamus mokėjimus. Šių programėlių dažniausia bėda – jos susietos su jūsų sąskaita konkrečiame banke, ir jei kai kuriose galite įvesti duomenis apie grynaisiais padarytus mokėjimus, tai susieti su kito banko sąskaita nesigaus.
Tačiau yra daugybė programėlių, nepriklausomų nuo konkrečių finansinių paslaugų tiekėjų. Panaršę internete rasite sudarytus tikrai ne vieną ir ne du dešimtukus, penketukus ar trejetukus geriausiųjų iš jų. Objektyviai patarti, kuri iš jų geriausia, yra labai sudėtinga, nes kiekvieno žmogaus poreikiai skiriasi.
Viena paprasčiausiai valdomų programėlių „Daily Budget“ ne tik galėsite stebėti kasdienes išlaidas, ji rekomenduos, kiek galite per dieną išleisti. O programėlė „Expence Notes“, šalia įprastų funkcijų, sudarys išlaidų žemėlapį, kuriame matysite vietas, kur išleidžiate daugiausiai pinigų.
Ne vienas finansų valdymui skirtas užsienio šalių portalas, išnagrinėjęs daugybę rinkoje naudojamų programėlių, geriausia 2018-ųjų, o gal ir visų laikų biudžeto valdymo programėle įvardino „Intuit“ bendrovės produktą „Mint“. Apžvalgininkai pabrėžia, kad ši programėlė ne tik leidžia į vieną vietą sujungti daug sąskaitų, bet yra labai ergonomiška, patogi, aiški, o finansinių rodiklių vizualizaciją galima lengvai transformuoti ir prisitaikyti savo poreikiams.
Britų apžvalgininkai šiemet kaip vieną patogiausių nemokamų finansų programėlių įvardija „Money Dashboard“, o ne vienas savo sudaromuose dešimtukuose jai atidavė aukščiausią vietą.
Tačiau, pasak D. Kranausko, išties kuri programėlė yra „pati, pati“ galite nuspręsti tik pagal savo poreikius. Bet kokiu atveju norint taupyti geriau naudotis gal nelabai patogia, nei nesinaudoti jokia.
Taupykite su saiku
Žinoma, renkantis programėlę vienas svarbesnių aspektų yra saugumas, ypač jei programėlės susiejamos su sąskaitomis. Tad rinkitės geriausiai tas, kurias rekomenduoja patikimi informacijos šaltiniai, taip pat kaip patikimumo įrodymas gali pasitarnauti atsisiuntimų skaičius iš programėlių parduotuvės.
Be tradicinių biudžeto planavimo programėlių, siekdami sutaupyti, galite naudotis ir kitokiomis finansinėmis programėlėmis. Jau ir Lietuvoje galite rasti įrankių, informuojančių apie nuolaidas ar leidžiančias palyginti konkrečių daiktų kainas skirtingose pardavimo vietose.
„Dar vienas patarimas nusprendusiems taupyti – nepulkite to daryti stačia galva. Taip, pamatę kiek per mėnesį išleidžiate smulkiems malonumams, galite lengvai paskaičiuoti, kad jų atsisakę netrukus sutaupysite automobiliui. Tačiau ar be jų tikrai bus smagu gyventi? Gali būti, kad toks taupymas po mėnesio baigsis programėlės ištrynimu. Tad darykite viską su saiku. Taupykite taip pat“, – sako D. Kranauskas.