Savo veiklą toliau plėtoja tik įmonės, kurios taiko griežtus kreditingumo vertinimo ir atsakingo skolinimo reikalavimams.

Smulkius kreditus pakeitė kur kas didesni ilgesnio laikotarpio kreditai, kurių vidutinė suma šiuo metu jau viršija 1.120 Eur, o trukmė siekia 22,5 mėn. Nuo 2015 m. pradžios, kai vidutinis suteikiamas kreditas buvo 616 Eur, jo suma išaugo beveik dvigubai – 1,8 karto.

„Greitaisiais kreditais buvo įprasta vadinti mažos vertės ir trumpo laikotarpio paskolas, kurias žmonės dažnai imdavo „iki kitos algos“, kai pritrūkdavo lėšų einamosioms išlaidoms, be to, nebuvo griežtai vertinamas klientų mokumas. Tačiau per pastaruosius 3 metus nebankinis kreditų sektorius pasikeitė iš esmės – dominuoja ilgalaikės vartojimo paskolos, kurios imamos didesniems pirkiniams, būsto remontui ir kitoms planinėms išlaidoms. Tuo metu smulkių kreditų dalis sudaro mažiau nei 4 proc. ir mažėja toliau. Taigi galima sakyti, kad „greitųjų kreditų“ rinkoje praktiškai nebeliko“, – sako Šarūnas Frolenko, Finansinių paslaugų įmonių asociacijos FINCO vadovas. Asociacija vienija didžiausias Lietuvos nebankinio finansų sektoriaus bendroves.

Anot jo, tai rodo tiek paties kreditų sektoriaus brandą, tiek ir atsakingesnį gyventojų požiūrį į skolinimąsi, finansų planavimą. Be to, atspindi šalies ekonomikos plėtrą ir gyventojų vidutinių pajamų augimą, kurie keičia vartojimo ir skolinimosi įpročius.

Greitieji kreditai
Kreditų išduota 8 proc. daugiau

Naujai sudarytų kredito sutarčių vertė 2018 m. trečiąjį ketvirtį Lietuvoje viršijo 81 mln. eurų – 8 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Iš jų tik 2,85 mln. išduoti smulkiais kreditais iki 290 Eur. Iš viso per ketvirtį naujas kredito sutartis sudarė 58 tūkst. žmonių.

Paraiškas dėl kredito gavimo praėjusį ketvirtį pateikė apie 143 tūkst. interesantų. Teigiamas sprendimas priimtas ir kreditas suteiktas 2 iš 5 pareiškėjų. Per trejus metus dėl griežtesnio mokumo vertinimo patenkintų paraiškų rodiklis sumažėjo nuo 57 proc. 2015 m. pradžioje iki 40,5 proc. šiuo metu.

FINCO vienija bendroves „Ferratum Finance“, „General Financing“, „IPF Digital“ (prekės ženklai „Credit24”, „Sving“), „Moment Credit“, „Mokilizingas“ ir kredito biurą „Creditinfo“, kuriame vertinamas klientų kreditingumas. Asociacija yra Europos finansų asociacijas vienijančios organizacijos „Eurofinas“ narė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)