Nuo praėjusių metų II pakopoje pensiją kaupiantys gyventojai, sulaukę pensinio amžiaus, iš „Sodros“ gauna pensijų anuitetą. Jį reikia įsigyti, jei gyventojas yra sukaupęs 10 tūkst. eurų ir daugiau.

Viršijo lūkesčius

Šiuo metu „Sodros“ pensijų anuitetų fonde sukaupta beveik 7,6 mln. eurų, kurių didžioji dalis yra investuota. Per metus dėl investavimo veiklos teigiamas turto vertės pokytis siekė 638,2 tūkst. eurų.

„Turėdami tokį turtą, mes jį įdarbiname. Per šiuos metus jau uždirbome daugiau kaip 600 tūkst. Eur. Apie 80 proc. turto investuojame į akcijas. Likusią dalį laikome likvidumui užtikrinti ir investuojame į saugius skolos vertybinius popierius“, – pažymi Pensijų anuitetų skyriaus vedėja Daiva Gerulytė.

Pensijų anuitetus iki šiol įsigijo 489 klientai: 327 vyrai ir 162 moterys. Pasak „Sodros”, retas gyventojas atsisako pensijų anuiteto, jei jau apsisprendė dėl jo. Per metus fiksuoti 8 atvejai, kai asmuo atsisakė pensijų anuiteto.

„Planavome, kad per pernai antrąjį pusmetį įsigis 99 asmenys, įsigijo 239. Taip pat planuota, kad per pirmuosius metus įsigis 188, o įsigijo daugiau nei dvigubai – 489 asmenys”, – įvardijo ji.

„Matome, kad beveik pusė pensijų fondų dalyvių pensijų anuitetą įsigyja iškart, kai sulaukia senatvės pensijos amžiaus, o kita dalis jo įsigijimą atideda vėlesniam laikui. Vyriausias žmogus, įsigijęs pensijų anuitetą „Sodroje“, yra kiek vyresnis nei 72 metų“, – nurodo D. Gerulytė.

Vidutinis pensijų anuitetų gavėjų amžius – daugiau nei 64 metai. Jauniausiam gavėjui dar nėra 60 metų – jis įsigijo pensijų anuitetą išėjęs į išankstinę pensiją.

Vidutinė išmoka siekia 67 eurus

Per pirmuosius veiklos metus išmokėta 164 381 eurų pensijų anuitetų išmokų.

Vidutinė pensijų anuiteto išmoka šiuo metu sudaro 67 eurus per mėnesį. Statistiškai vyrų gaunama vidutinė išmoka 10 eurų didesnė nei vidutinė moterų išmoka – atitinkamai 70 ir 60 eurų per mėnesį.

Didžiausia išmoka siekia 333 eurų per mėnesį, o mažiausios išmokos gavėjas kas mėnesį gauna 21 eurą.

Pastaruoju atveju gyventojas, sukaupęs apie 5 tūkst. eurų, galėjo neįsigyti pensijų anuiteto, o pasirinkti periodines išmokas, kurias 20 metų mokėtų pensijų kaupimo bendrovė, tačiau garantija, kad „Sodra“ nuolatines ir ne mažesnes išmokas mokės visą gyvenimą, jam pasirodė patrauklesnė.

Kiekvienas pensijų anuiteto gavėjas gauna skirtingo dydžio išmoką, kuri priklauso nuo jo amžiaus bei sukauptos sumos.

„Pensijų kaupimo II pakopoje esmė – užsitikrinti, kad sulaukus pensijos amžiaus, šalia „Sodros“ senatvės pensijos, būtų galima gauti papildomas stabilias garantuotas pajamas visą likusį gyvenimą. Kol kas lietuviai savo pensijų fondų sąskaitose yra sukaupę palyginti nedideles sumas, tačiau reikia prisiminti, kad ne vieną kartą buvo keičiamas įmokų dydis, jų mokėjimo schema.

Pensijų kaupime dalyvaujame dar tik 17 metų. Tikėtina, kad laikui bėgant pensijų anuitetų išmokos augs“, – vertina Pensijų anuitetų skyriaus vedėja D. Gerulytė.

Pandemija paveikė mažiausias pensijas gaunančius, bet ne anuitetų gavėjus
Priimdami sprendimą ir rinkdamiesi pensijų anuitetą žmonės dažnai nuogąstauja dėl savo gyvenimo trukmės išėjus į pensiją.

Vyrus pandemija paveikė stipriau

Vertindami COVID-19 pandemijos poveikį skirtingoms gyvenimo grupėms, „Sodros“ ekspertai atkreipė dėmesį į gyvenimo trukmės pokyčius, priklausomai nuo pajamų. Pastebėta, kad vyrus pandemija paveikė labiau nei moteris.

„Labiausiai nukentėjo mažiausias pensijas gaunantys vyrai – šioje grupėje gyvenimo trukmė sutrumpėjo vidutiniškai 6 mėnesiais, kai tuo tarpu didesnes pensijas gaunančių vyrų grupėje – 3 mėnesiais. Kadangi pensijų anuitetų gavėjai dažniausiai yra aukštesnes pajamas gaunantys žmonės – juk per trumpą laiką jiems pavyko sutaupyti 10 tūkst. eurų ar daugiau – pandemija neturėjo didelės įtakos jų gyvenimo trukmei“, – sako „Sodros“ vyriausiasis aktuaras Evaldas Valeiša.

Per metus registruota viena pensijų anuitetų gavėjo mirtis.

„Tai visiškai atitinka ankstesnes prognozes ir patvirtina prielaidas apie pensijų anuitetų gavėjų gyvenimo trukmę – 65 metų sulaukęs pensijų kaupimo dalyvis, kuris turėtų įsigyti anuitetą, vidutiniškai gyvens dar 20 metų. Pandemijos poveikis bus trumpalaikis – per keletą metų gyvenimo trukmė turėtų grįžti į ankstesnį lygį ir toliau augti“, – komentuoja E. Valeiša.

Pandemija paveikė mažiausias pensijas gaunančius

Priimdami sprendimą ir rinkdamiesi pensijų anuitetą žmonės dažnai nuogąstauja dėl savo gyvenimo trukmės išėjus į pensiją.

Vertindami COVID-19 pandemijos poveikį skirtingoms gyvenimo grupėms, „Sodros“ ekspertai atkreipė dėmesį į gyvenimo trukmės pokyčius priklausomai nuo pajamų. Pastebėta, kad vyrus pandemija paveikė labiau nei moteris.

„Labiausiai nukentėjo mažiausias pensijas gaunantys vyrai – šioje grupėje gyvenimo trukmė sutrumpėjo vidutiniškai 6 mėnesiais, kai tuo tarpu didesnes pensijas gaunančių vyrų grupėje – 3 mėnesiais. Kadangi pensijų anuitetų gavėjai dažniausiai yra aukštesnes pajamas gaunantys žmonės – juk per trumpą laiką jiems pavyko sutaupyti 10 tūkst. eurų ar daugiau – pandemija neturėjo didelės įtakos jų gyvenimo trukmei“, – sako „Sodros“ vyriausiasis aktuaras.

„Tai visiškai atitinka ankstesnes prognozes ir patvirtina prielaidas apie pensijų anuitetų gavėjų gyvenimo trukmę – 65 metų sulaukęs pensijų kaupimo dalyvis, kuris turėtų įsigyti anuitetą, vidutiniškai gyvens dar 20 metų. Pandemijos poveikis bus trumpalaikis – per keletą metų gyvenimo trukmė turėtų grįžti į ankstesnį lygį ir toliau augti“, – komentuoja Evaldas Valeiša.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (94)