Advokatas Mindaugas Vaičiūnas laidoje „Laba diena, Lietuva“ plačiau paaiškina Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo subtilybes.
„Dovanojimas yra tokia sutartis, pagal kurią nuosavybė į daiktą pereina kitam žmogui. Galiojančiuose įstatymuose numatyta, kad iš artimųjų gauti pinigai nėra apmokestinami, išskyrus, kad yra pareiga deklaruoti, jeigu dovanos suma viršija 2500 eurų“, – teigia advokatas M. Vaičiūnas.
Bet giminių ratas nėra beribis: „Giminių ratas užsibaigia ties seneliais ir vaikaičiais, broliai ir seserys taip pat patenka į giminių sąvoką, bet jei kalbėtume apie trečios eilės pusseseres ar pusbrolius – tikrai ne. Dėl to įstatymas ir skiria – gautas dovanas iš artimųjų ir iš kitų gyventojų ar juridinių asmenų.“
Advokato teigimu, jeigu dovaną jums dovanoja ne giminaitis, o kas nors kitas – atsiranda kita mokestinė prievolė: jei suma gauta ne iš giminaičių viršija daugiau nei 2500 eurų reikia ne tik deklaruoti gautą sumą, bet ir susimokėti gyventojų pajamų mokestį. DELFI primena, kad gyventojų pajamų mokestis yra 15 proc.
Gavusiam dovaną, didesnę nei 2500 eurų, privalu tai deklaruoti Valstybinei mokesčių inspekcijai iki kitų metų gegužės 1 d.
„Dovanojimo sutartys, kurių suma viršija 1500 eurų, turi būti paprastos rašytinės formos. Dovanojimo sutartys, kurių vertė viršija 14500 eurų dovanojimas turi būti įforminamas notarine forma. Visais atvejais, kai dovanojamas nekilnojamasis turtas, tai turi būti patvirtinta pas notarą“, - laidoje kalbėjo advokatas.
Pasak jo, dovanojimą įtvirtinti reikėtų rašytiniu susitarimu.
„Dovanojimu nereikėtų pridengti kitokių savo turtinių santykių, nes tokiu atveju dovanojimas tampa apsimestiniu dalyku“, - teigė advokatas.