Verslą paskatino neskaidri rinka
Lietuvių įkurta įmonė – dar visai naujokė Lietuvos finansų rinkoje. Kaip pasakojo vienas jos įkūrėjų E.Bartuškevičius, šiandien įmonė skaičiuoja vos pirmus savo veiklos metus.
Verslininkų įkurta platforma yra skirta palyginti kreditorių siūlomas vartojimo paskolos sąlygas bei palūkanas. Klientui užpildžius vieną paraišką paskolai gauti, ji leidžia gauti vartojimo paskolos pasiūlymus iš keleto įmonių, ir taip, nepildant daugelio formų ir prašymų, pasirinkti geriausias sąlygas paskolai gauti.
E.Bartuškevičiaus teigimu, būtent tokio verslo modelio imtis buvo nuspręsta reaguojant į rinkos aktualijas, mat kalbant apie vartojimo paskolas ir jų sąlygas, Lietuvos rinkoje buvo galima matyti didžiulį „išsibarstymą“ bei neskaidrią kreditus suteikiančių bendrovių veiklą.
Paskolos, anot E.Bartuškevičiaus, bendrai kalbant, Lietuvos rinkoje yra toks dalykas, į kurį žmonės nėra linkę daug gilintis ir ieškoti geriausių sąlygų. Priešingai, jos, anot specialisto, vis dar mistifikuojamos, o žmonės linkę pasiimti patį pirmą ar antrą gautą vartojimo paskolos pasiūlymą.
Susidūrė su sunkumais
Sugalvoję idėją vyrai startuolį pasakojo sukūrę keturiese. Komandą įmonės direktorius sakė subūręs iš senų draugų ir pažįstamų.
Tiesa, nors kai kurie prie verslo kūrimo prisidėję nariai jau buvo patyrę finansų sektoriaus žinovai, be sunkumų verslo pradžioje neapsieita.
„Iš pradžių mūsų partneriai, kurie suteikia paskolas žmonėms per mus, buvo pripratę prie fizinių paskolų išdavimo vietų, kitaip tariant, paskolas teikti ne internetu.
Jie mums sakė, kad įmonei kaina bus tokia ir tokia, o mes jiems sakėme, kad mes nenorime būti brangesnė jų alternatyva ir kad pas mus kaina turi būti ne blogesnė, o gal ir geresnė nei kituose kanaluose“, – apie pirmąsias derybas su vartojimo paskolas išduodančiais kreditoriais pasakojo E.Bartuškevičius ir sakė, kad norint pradėti veiklą jiems reikėjo ilgai įrodinėti, jog jų veiklos modelis yra patikimas.
Šiuo metu, kaip sakė, jų platformoje lietuviams pinigus skolina 6 skirtingos įmonės, iš kurių dalis skolintojų yra ir iš užsienio.
„Skolintojai iš užsienio sudaro spaudimą kainų mažėjimui, vyksta konkurencija“, – aiškino įmonės direktorius.
Uždirba nuo paskolintos sumos
Kalbant apie investicijas, E.Bartuškevičius tikino, kad startuolio įkūrimui buvo pasitelktos santaupos, o su infrastruktūra „Lenders“ padėjo ir SEB bankas. Šiuo metu įmonė įsikūrusi jų inovacijų centre.
„Nors, atrodo, jie turėtų mus matyti kaip konkurentus, bet į mus žiūri partneriškai“, – pasakojo įmonės direktorius ir sakė, kad būtent iš šio banko specialistų startuolis sulaukia nemažai patarimų.
Įdomu ir tai, kad įmonės paslaugos klientams yra nemokamos, o paklausus, kas kompanijai generuoja pelną, E.Bartuškevičius teigė, kad su kreditoriais, priklausomai nuo vartojimo paskolos sumos, yra sutartas procentas, kuris, kai klientas pasiima paskolą, atitenka įmonei.
„Pas mus palūkanos prasideda nuo 6-7proc. ir gali būti iki 25 proc. Viskas priklauso nuo kliento kreditingumo“, – aiškino įmonės direktorius.
Pasakė, kaip sutaupyti
Norint pasiimti vartojimo paskolą, klientas, anot įmonės vadovo, didžiausią dėmesį turėtų atkreipti į bendrą vartojimo kredito kainos normą (BVKKN). Tai – esminis ir svarbiausias dalykas.
„Norma turėtų būti kuo mažesnė, nes tai reiškia, kiek iš viso žmogus per metus sumokės už kreditą“, – patarimą planuojantiems skolintis davė E.Bartuškevičius.
Jo teigimu, taip pat dėmesį reikėtų atkreipti ir į paskolos įmoką, kurią klientas turės mokėti kiekvieną mėnesį.
„Žmonės turi įsivertinti, ar galės grąžinti kreditą“, – svarbiausius dalykus imant vartojimo paskolą išskyrė jis.
Tiesa, anot direktoriaus, kartą vienam įmonės klientui, naudojantis įkurta platforma, pavyko sutaupyti itin ženklią sumą – apie 4,5 tūkst. Eur.
Įvertino ir patys bankai
Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius sakė, kad tokia teikiama paslauga, kuomet klientas gali palyginti kreditorių siūlomas vartojimo paskolų sąlygas bei palūkanas, labai aktuali Lietuvos rinkos klientams ir bankai tokias paslaugas vertinantys labai palankiai.
„Šalies vartojimo paskolų rinkai būdinga itin didelė konkurencija. Šio tipo paskolas gyventojams teikia ne tik bankai, bet ir daugybė kitų finansų įmonių. Tad galimybė palyginti skirtingų įmonių pasiūlymus labai aktuali klientams.
Lietuvoje veikiantys bankai palankiai vertina visas pažangias šios srities iniciatyvas, plėtojamas vadovaujantis profesionalumo, skaidrumo ir atsakomybės pagrindais“, - DELFI komentavo M.Zalatorius.
Jo teigimu, tokios platformos gyventojams suteikia praktinę galimybę kritiškai įvertinti skirtingų paslaugų teikėjų pasiūlymus ir pasirinkti jiems optimaliausią variantą, tačiau ir nepaisant to, skolintis reikėtų labai atsakingai.
„Vartojimo paskolai grąžinti turėtų būti skiriama ne daugiau kaip 20 proc. nuolatinių asmens arba 40 proc. šeimos pajamų“, – patarė M.Zalatorius.
Lietuvos bankų asociacijos žiniomis, šiuo metu šalyje yra 12 tarpininkų, licencijuotų teikti skirtingų kreditorių siūlomų sąlygų palyginimo paslaugas.