Kiek gali kainuoti laidotuvės?

Mirus artimajam, galima gauti vienkartinę 440 eurų laidojimo pašalpą – laidojantis asmuo turėtų kreiptis į savivaldybės administraciją pagal savo deklaruotą gyvenamąją vietą arba ten kur ją buvo deklaravęs mirusysis asmuo. Jei mirusiojo gyvenamoji vieta nebuvo deklaruota – pagal paskutinę buvusią jo gyvenamąją vietą.

Tiesa, šios pašalpos gali būti mažoka norint palaidoti mirusį artimąjį.

Laidojimo namai „Rekviem“ dar anksčiau „Delfi“ buvo nurodę, kad vien velionio paėmimas iš ligoninės ar namų, transportavimas į Lietuvos krematoriumą, kremavimas bei metalinė kapsulė kremuotiems palaikams kainuoja 500 eurų. Duobės iškasimas urnai apie 150 eurų, karstui – apie 250-300 eurų.

Tokių prekių kaip urna, karstas, drabužiai ir pan. kainos taip pat gali labai svyruoti. Pvz., urna gali kainuoti nuo 30 iki 500 eurų, mediniai karstai nuo 230 iki 1700 eurų.

Laidojimo namai taip pat yra sudarę ekonominį atsisveikinimo paketą už 400 eurų, tačiau jau išskaičiavus vienkartinę laidojimo išmoką, atsisveikinant su kremuotais palaikais.

Tuo metu laidojimo namai „Lakrima“ įvardijo, kad vidutiniškai laidotuvės kainuoja apie 2-3 tūkst. eurų.

Kaip laidojami neturintys artimųjų?

Visgi jei žmogus mirė vienišas arba artimieji paprasčiausiai atsisako jį laidoti, tai gali padaryti savivaldybė.

Kaip „Delfi“ nurodė Vilniaus miesto savivaldybė, pagal sudarytą sutartį su UAB „Laidojimo paslaugų centras“ yra numatyta, kaip organizuojamas vienišų ir nenustatytos tapatybės asmenų laidojimas.

Vienišų asmenų palaikai kremuojami, talpinami į urnas, kurios dedamos į tam skirtą betoninę dėžę ir laidojamos vienoje kapavietėje.

Vilniaus krematoriumas

Kremuotų palaikų laidojimo vietoje statoma šlifuoto paviršiaus, pagalvės tipo granito plokštė su užrašu „A†A“, laidojimo metais, asmenų vardais ir pavardėmis.

Vilniaus mieste rastų nenustatytos tapatybės žmonių palaikų laidojimas organizuojamas per 3 darbo dienas nuo išduoto leidimo laidoti datos. Tiesa, nenustatytos tapatybės žmonių palaikai nekremuojami.

„Laidojimo vietoje statomas kryžius su lentele, ant kurios nenuplaunamais, neblunkančiais ir atspariais UV spinduliams dažais užrašyta „A†A“, „Nežinomas vyras (moteris)“, nurodytas apytikslis amžius, radimo ir laidojimo data, mirties liudijimo numeris, mirties liudijime nurodytas keturženklis įrašo numeris“, – įvardijo Vilniaus savivaldybė.

Per 2024 m. 3 ketvirčius palaidoti 56 vieniši ir nenustatytos tapatybės asmenys.

Palyginus su 2023 m. tuo pačiu laikotarpiu – per 3 ketvirčius – buvo palaidoti 58 vieniši ir nenustatytos tapatybės asmenys, o per visus 2023 metus palaidoti 85 vieniši ir nenustatytos tapatybės asmenys.

Kaip teigė savivaldybė, nenustatytos tapatybės žmogaus palaikų laidojimo paslaugos įkainis – 458,59 eurų įskaitant mokesčius.

Vienišo žmogaus, neturinčio giminių ar artimųjų, galinčių jį atsiimti ir palaidoti, ir mirusio žmogaus, kurį atsisako atsiimti ir laidoti giminės ar artimieji, palaikų kremavimo ir laidojimo paslaugos įkainis – 410,19 eurų įskaitant mokesčius.

Neišmokėtas mirusiojo išmokas gali gauti artimieji

Taip pat svarbu žinoti, kad mirus žmogui artimieji gali kreiptis ne tik dėl finansinės paramos į savivaldybę, bet ir gauti vienkartines ar periodines išmokas arba pensijas iš „Sodros“.

Jei mirusiajam buvo skirtos „Sodros“ išmokos ar kompensacijos, tačiau jos jam dar nebuvo išmokėtos, išmokos atiteks paveldėtojams.

„Svarbu žinoti, kad šios išmokos neišmokamos paveldėtojams automatiškai. Įpėdiniai turėtų patys kreiptis į „Sodrą“ ir pateikti atitinkamą prašymą dėl išmokų išmokėjimo“, – atkreipė dėmesį „Sodros“ atstovė spaudai Malgožata Kozič.

Jei miręs žmogus buvo socialinio draudimo pensijos, vienišo asmens išmokos, šalpos išmokos ir valstybinės pensijos gavėjas arba jam buvo paskirtos kitos išmokos, pavyzdžiui, ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, nedarbo išmoka ir kitos, paveldėtojams išmokama mirusiajam priklausiusi ir dėl jo mirties negauta suma.

Kapinės

Mirus žmogui, jo sutuoktinis, vaikai (įvaikiai), tėvai (įtėviai) arba paveldėtojai, pateikę tai patvirtinančius dokumentus turi kreiptis į „Sodrą“ su prašymu išduoti pažymą apie mirusiajam neišmokėtas „Sodros“ pensijas ar išmokas, taip pat apie jo turimas skolas „Sodrai“.

Prašymą galima pateikti internetu, prisijungus prie savo asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui, atvykus į „Sodros“ skyrių arba siunčiant prašymą paštu.

„Sodra“ parengia pažymą ir asmens pageidavimu perduoda ją tiesiogiai prašymą pateikusiam asmeniui arba paveldėjimo teisės liudijimą rengiančiam notarui. Remdamasis pažyma, notaras parengia paveldėjimo teisės liudijimą.

Gavę iš notaro paveldėjimo teisės liudijimą, paveldėtojai turi kreiptis į „Sodrą“ ir pateikti šiuos dokumentus: prašymą išmokėti mirusiajam priklausiusias ir neišmokėtas išmokas, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą bei paveldėjimo teisės liudijimą.

Sprendimas dėl išmokos mokėjimo priimamas per 10 darbo dienų nuo visų reikalingų dokumentų pateikimo „Sodros“ skyriui.

Pensiją už mirties mėnesį gali gauti velionį laidojantis asmuo

Kaip nurodė M. Kozič, jei velionis buvo socialinio draudimo pensijos, vienišo asmens išmokos ar valstybinės pensijos, išskyrus pareigūnų ir karių, gavėjas ir savo mirties mėnesį negavo pensijos, ji gali būti išmokėta mirusįjį laidojančiam asmeniui. Kartu išmokama paskirtos pensijos, kompensacijos ar išmokos vieno mėnesio dydžio suma.

Jei mirusysis buvo šalpos išmokos ar pareigūnų ir karių valstybinės pensijos gavėjas, pirmajam besikreipusiam jį laidojusiam asmeniui išmokama asmens negauta praėjusio mėnesio išmoka ar pensija, išmoka ar pensija už tą mėnesį, kurį jos gavėjas mirė, ir dar paskirtos išmokos ar pensijos už vieną mėnesį dydžio suma.

Pensija ar kompensacija už ypatingas darbo sąlygas išmokama ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo kreipimosi dienos.

Dėl laidojimo išmokos mirus pensijos gavėjui, reikia kreiptis į bet kurį „Sodros“ skyrių ir pateikti prašymą dėl išmokos mirus pensijos ar kompensacijos gavėjui. Tą patį galima padaryti ir internetu.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją