Lietuvoje nuotykių parkų yra daugiau nei dešimt – jie įsikūrę ir netoli didesnių šalies miestų, pavyzdžiui kaip „Labas“ nuotykių parkas, ir atokesnėse vietovėse, pavyzdžiui, Lokėnėlių („Lokės pėda“) ar Jadagonių („Pagonijos voratinklis“) kaimuose. Nuotykių parkai – vieta, kur ekstremalių pojūčių mėgėjai gali saugiai išbandyti savo ištvermę ir drąsą.

Tiesa, DELFI palyginus aštuonių nuotykių parkų kainynus paaiškėjo, kad tokia pramoga skirta tik pinigų įdomioms pramogoms negailintiems žmonėms.

Pramogos šeimai - už 200 litų

Norintys nuvykti į nuotykių parką ne vieni, kišenėje turėtų laikyti bent šimtą litų. Suaugusiajam apsilankymas tokiame parke savaitgalį vidutiniškai kainuoja apie 40 - 50 litų, darbo dienomis kiek mažiau – apie 30 – 40 litų. Į parką vykstant su visa šeima, galima išleisti dar daugiau: nors moksleiviams ir studentams paprastai taikomos nuolaidos, keturiems asmenims tokia kelionė gali atsieiti ir apie 200 litų, važiuojant į tolimesnę Lietuvos dalį – dar daugiau, nes teks papildomai sumokėti ir už kelionę.

Vienas iš pigiausių variantų, norintiems išmėginti pramogų parko trasas, tačiau negalintiems už šias pramogas daug susimokėti, yra Taurų (prie Tauragės) ir Ąžuolynės pramogų (prie Aukštadvario) parkai – čia bilietai net ir savaitgalį kainuos apie 30 – 35 litus. Bene daugiausiai, palyginus aštuonių nuotykių parkų kainynus, teks sumokėti už apsilankymą „ONE nuotykių parke“ Druskininkuose – savaitgalį už įėjimą čia suaugusiajam reikės net 58 litų.

Tiesa, į kurį parką geriausia nuvykti, lemia ir tai, kokį atstumą įveikti yra pasiryžęs lankytojas bei kokiu laiku jis planuoja išbandyti trasas. Pavyzdžiui, „ONE nuotykių parkas“ ir „LABAS nuotykių parkas“ savaitgaliais veikia nuo 10 iki 22.30 val. visus metus. Tuo tarpu „Belmonto” - tik nuo 11 iki 18 val. (balandžio – spalio mėnesiais), tad norintiems jame apsilankyti po darbo ar žiemos metu to padaryti nepavyks. Atostogas leidžiantiems pajūryje taip pat galima išmėginti ekstremalias pramogas – netoli Palangos yra įsikūręs nuotykių parkas „Lūšies kelias“, savaitgaliais veikiantis iki 20 val.

Parkais džiaugtis gali ir vaikai

Nuotykių parkų privalumas – galimybė juose leisti laiką kartu su visa šeima. Nors atrodo, kad parkuose siūlomos ekstremalios pramogos tinkamos tik suaugusiems, daugelyje jų yra trasų ar pramogų, specialiai pritaikytų vaikams. Dažniausiai nurodoma, kad jauniausiam lankytojui gali būti šešeri, bet kai kur, pavyzdžiui, „UNO Parks“ priklausančiuose „ONE nuotykių parke“ ir „LABAS nuotykių parke“, pasak jų vadovo Marijaus Krasnicko, gali lankytis ir patys mažiausieji.

Marijus Krasnickas
„Amžiaus cenzo parke, ypatingai po paskutinio atsinaujinimo, nebeliko. Ir šiaip - būdavo pas mus vaikai praktiškai nuo 2 – 3 m. jau laipiodavo, saugomi alpinistinių diržų. O dabar įrengėme naują pramogą mažiausiems: trasą tinkle, pilį su tinklo apsaugomis, kur jiems alpinistinių apsaugų nebereikia. Vaikai gali laipioti bet kokio amžiaus, net ir tik jei ropoja. Tinkle saugu, nėra galimybės kažkaip užsigauti. Abiejuose parkuose Vilniuje ir Druskininkuose“, - paaiškino M. Krasnickas.

Nors vyresniesiems nuotykių parkų durys taip pat atviros, pasak pramogų organizatorių, tokių lankytojų kiek mažiau. „Orientuojamės į visus – nuo pačių mažiausių iki pačių vyriausių. Kiek yra tekę matyti, yra buvę ir 70-ies metų lankytojų. Būna taip, kad ateina visa šeima, pradedant anūkais, vaikais, tėvais, seneliais“, - sakė M. Krasnickas.

Pasak Rolando Pozniako, „Belmonto nuotykių parko“ atstovo, pramogą vis tik labiausiai mėgsta jauni žmonės: „Populiariausia – vaikai, studentai. Pagyvenusių žmonių tikrai mažai“.

Tuo tarpu „Ąžuolynės parke“, pasak ten esančios kaimo sodybos šeimininkės Rasos Skirtienės, lankosi ir suaugę, ir vaikai. „Čia yra ir mažylių trasa, kur gali laipioti 5 – 6 metų vaikas. O šiaip daugiau, aišku, yra jaunimo, mažiau - solidaus amžiaus žmonių”, - tikino moteris.

M. Krasnickas sakė, jog bendros pramogos nuotykių parke populiarėja ir tarp kolegų. „Laipiojimas medžiuose populiarėja tarp įmonių – rengia savo komandų formavimo užsiėmimus, vakarėlius. Jiems pageidaujant, juos organizuojame ir mes“, - sakė jis.

Pramogos – ne tik ekstremalams

Pramogų parkų savininkai pasakojo, kad juose padarytos trasos yra skirtos ne tik ekstremalių pojūčių mėgėjams. Kiekvienas pagal savo poreikius gali pasirinkti jiems įdomiausią trasą. Palyginus aštuonis pramogų parkus, paaiškėjo, kad daugiausiai trasų – net devynios - yra Druskininkuose įsikūrusiame „ONE nuotykių parke“. Paprastai nuotykių parke galima rasti apie 7 – 8 trasas, jų ilgis, priklausomai nuo sudėtingumo, gali siekti ir 100, ir 400 m.

„Ekstremalų yra, bet man atrodo, kad tai – mažuma. Daugiausiai tai aktyvaus poilsio mėgėjai. Aš pati – jau virš penkiasdešimties ir be jokių problemų visas trasas perėjau. Yra sunkesnių – pavargstama iš tikrųjų, man pačiai pavargsta rankos. Nėra taip, kad neįmanoma praeiti. Jos yra skirtingo lygio, jei žmogus jaučia, į sudėtingesnę neina“, - apie tai, kokius lankytojus dažniausiai tenka priimti, pasakojo R.Skirtienė.

M. Krasnickas taip pat tikino, kad lankantis tokiuose parkuose nebūtinas didžiulis fizinis pasiruošimas. „Labai įvairiai. Yra tam tikra kategorija profesionalų, besiruošiančių lipti į kalnus, bendradarbiaujame su „Montis magia“, vienu pagrindinių alpinistų ruošėjų Lietuvoje. Jie pas mus ir ateina treniruotis, turi savo užsiėmimus, - kalbėjo jis. - Kitiems nereikia jokio specialaus pasiruošimo. Jeigu žmogus sugeba savarankiškai į antrą aukštą laiptais užlipti, tai jam 90 proc. mūsų trasų tikrai tinkamos“.

Pasirašyti saugaus pramogavimo sutartį

„Lankytojas išklauso instruktažą, mes prižiūrime žmogų, kol jis pereina mokomąją trasą ir nedaro klaidų. Tik tada, kai jis pereina trasą be klaidų, mes jį leidžiame į sunkesnes trasas. Jeigu nepavyksta, laipioti leidžiama, tačiau jis kartoja bandomąją trasą tol, kol nepadaro klaidų. - apie tai, kaip parke užtikrinamas saugumas, sakė ji. - Žmonės pritvirtinami licencijuotais diržais. Ir iš tikrųjų, jeigu žmogus mąstantis, tai jam ir sekasi“. Ji patvirtino, kad kartais parkuose pramogauti nori ir neblaivūs svečiai, tačiau jiems to daryti neleidžiama.

Kiekvienas parke besilankantis žmogus turi įdėmiai išklausyti instruktažą ir trasą naudoti tik pagal paskirtį. M. Krasnickas sakė, kad jų parke, kaip ir kituose, reikia pasirašyti specialų dokumentą. „Dokumentą pasirašyti reikia, kiekvienas suaugęs yra atsakingas už savo vaiką, nors juos visada prižiūri patyrę instruktoriai“, - sakė jis.

Vytautas Skirka, „Ąžuolynės nuotykių parko“ vadovas patvirtino, kad nelaimingų atsitikimų jų parke nėra buvę, bet sutartis – taip pat būtina. „Turi, aišku. Jeigu ateis, neprisisegs prie lyno karabino ir nušoks nuo aikštelės...Bet tokių atsitikimų nepasitaikė“, - sakė jis.

Tuo tarpu R. Pozniakas sakė, kad smulkių traumų dėl pačių lankytojų kaltės, visgi yra buvę: „Būna, ateina ir iš mokyklų daug vaikų, tai todėl prašome pasirašyti sutartį, nes žinot kaip – visų nesužiūrėsi, yra keli instruktoriai, o parke pas mus gali lankytis ir apie 80 žmonių, todėl galima tvarką tik bendrai prižiūrėti. Kiekvienas turi išklausyti instruktažą ir jo laikytis, pavyzdžiui, būti prisisegęs prie gyvybės linijos, troso. Yra du karabinai – vieną prisisega, kitą prisisega, kitą atsisega...“. Jo teigimu, svarbu realiai įvertinti savo fizinę būklę ir rinktis tik tas trasas, kurias lankytojas pajėgus išmėginti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (74)