Išankstinius trijų ketvirčių pensijų fondų rezultatus paskelbusios Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) vertinimais, panašiai judėjo ir III pensijų pakopa, jos bendroji svertinė grąža šiemet buvo -13,37 proc.
Naujausiais duomenimis, II pensijų pakopos fondų valdomo turto vertė rugsėjo pabaigoje sudarė 5,48 mlrd. eurų, III pakopos – 209,92 mln. eurų, atitinkamai 7,1 ir 5,4 proc. mažiau, palyginti su metų pradžia.
„Vertinant atskirais ketvirčiais, tik pirmasis šių metų ketvirtis padėjo paauginti pensijų fondų investicijas, nors į šį laiką jau buvo įsiterpęs karo starto Ukrainoje faktorius. Tačiau ir antrasis, ir trečiasis metų ketvirčiai atspindi nesibaigiantį sąmyšį pasaulio ekonomikoje, kuri šiemet patiria vieną smūgį po kito. Vargu, ar milžinišką dujų nuotėkį „į orą“ dujotiekiuose „Nord Stream“ Europoje artėjant šildymo sezonai galima laikyti jau paskutiniu dideliu iššūkiu. Gal ir taip, bet gali būti, kad ne“, – sako LIPFA vadovas Tadas Gudaitis.
Gyvenimo ciklo fondai pelningi nuo veiklos pradžios
Pagal amžių grupes suformuotuose II pakopos pensijų fonduose labiausiai svyruoja akcijų dalis. Vis dėlto, T. Gudaičio teigimu, būsimiesiems pensininkams reikia žinoti, kad net ir įskaičiuojant šiuos metus, nuo fondų įsteigimo pradžios jų bendras svertinis vidurkis yra teigiamas ir siekia +32,81 proc.
„Dabar patiriame investicijų grąžos mažėjimą, kurį lemia objektyvios aplinkybės. Didesnių ar mažesnių, skirtingos trukmės kritimų finansų rinkoje buvo ir iki šiol. Pensijos kaupimo sėkmę didele dalimi lemia disciplina, ilgas kaupimo laikotarpis ir tai, kokiu metu įeinama į rinką. Todėl reguliarios, nuolatinės investicijos į atpigusius vertybinius popierius leis pensijų fondų dalyviams uždirbti iš atšokimo, kai rinkos vėl ims stiebtis aukštyn“, – teigia asociacijos vadovas.
Vertinant sausio-rugsėjo rezultatus šiais metais, jauniausios 20-26 metų amžiaus pensijų fondų grupės svertinė investicijų grąža buvo -14,32 proc., 27-33 metų sumažėjo -14,01 proc. 34-40 metų dirbančiųjų pensijų turto svertinė grąža smuktelėjo -13,96 proc., 41-47 metų amžiaus fondų grupėje: -14,07 proc.
48-54 metų amžiaus pensijų fondų dalyvių vidutinė svertinė grąža šiemet buvo -13,88 proc., 55-61 metų amžiaus grupėje ji sumažėjo -13,46 proc. Greičiausiai pensijos amžių pasieksiančių ar jį jau pasiekusių 62-68 metų amžiaus II pakopos pensijų fondų dalyvių santaupų vertė sausį-rugsėjį smuktelėjo -12,65 proc.
Turto išsaugojimui skirti II pakopos pensijų fondai rugsėjo pabaigoje fiksavo -11,77 proc. svertinį grąžos vidurkį.
III pakopa juda kartu su rinkomis
Neigiamus grąžos pokyčius šiemet patyrė ir III pensijų pakopa, kurioje kaupimo tempą ir apimtis nustato patys kaupiantieji arba įmokas už juos mokantys darbdaviai.
Didesnės akcijų dalies III pakopos pensijų fondų svertinis vidurkis šiemet sausį-rugsėjį buvo -13,59 proc. Beveik taip pačiai keitėsi ir mišraus investavimo fondai, kurie rugsėjo pabaigoje fiksavo -13,38 proc. svertinės grąžos pokytį. Mažesnės rizikos fondų grupė taip pat patyrė neigiamą grąžos pokytį, bet jis nekirto 13 proc. ribos ir sudarė -12,56 proc.
„Priešingai nei masinio pobūdžio II pensijų pakopa, trečioji yra visiškai savanoriška ir savarankiška. Pastebėčiau, kad nepaisant ekonominių iššūkių bei korekcijos finansų rinkose jos valdomo turto sumažėjimas šiemet yra kuklesnis nei antrosios. Manyčiau, kad į ekonominius ciklus racionaliai reaguojantys kaupiantieji supranta, kad dabartinė situacija yra ne tik iššūkis, bet ir galimybė investuoti pigiau“, – sako T. Gudaitis.
Valstybinę socialinio draudimo sistemą papildančioje Lietuvos II pakopos pensijų sistemoje dalyvauja daugiau kaip 80 proc., arba 1,37 mln. Lietuvos dirbančiųjų. Šalies gyventojų II pakopos pensijų santaupas investuoja ir saugo šešios pensijų fondų valdymo bendrovės: „Allianz“, „INVL Asset Management“, „Luminor investicijų valdymas“, „SEB investicijų valdymas“, „Swedbank investicijų valdymas“ ir „Goindex“.
III pensijų pakopos fondus valdo „INVL Asset Management“, „Luminor investicijų valdymas“, „SEB investicijų valdymas“, „Swedbank investicijų valdymas“ ir „Goindex“.