Medicinos banko atstovas dar pastebėjo, kad prie jų tinklapyje nurodyto 5–8 savaičių termino yra žodis „maždaug“. „Reiškia, kad laikas apibrėžtas netiksliai“, – paaiškino jis.

Stebisi abejingumu

Į „Delfi“ kreipęsis D. Dainauskas pasakojo, kad šiemet rugpjūtį jo sutuoktinė iš įmonės Jungtinėje Karalystėje sulaukė čekio ir nusprendė jį inkasuoti.

„Čekyje esanti pinigų suma mums yra labai didelė ir reikalinga“, – dėstė jis.

Vyras paaiškino, kad pasidomėjęs Medicinos banko paslaugų terminais, nusprendė jomis ir pasinaudoti.

„Su žmona rugpjūčio 15 dieną nuvykome į Medicinos banko skyrių, esantį Vilniaus „Akropolyje“. Ten žmona atsidarė savo asmeninę banko sąskaitą bei banko darbuotojai paliko čekį, kurį bankas turi inkasuoti, – pasakojo jis. – 2020 metų spalio 7 dieną 11 val. 10 min. paskambinau į minėtą banką norėdamas pasitikslinti informaciją dėl čekio gryninimo bei kada pinigai turėtų pasiekti žmonos asmeninę banko sąskaitą.

Man buvo atsakyta, kad čekio gryninimas užtrunka 2 mėnesius. Dėl to dar kartą su žmona nuvykome į Medicinos banko skyrių, esantį „Akropolyje“ Vilniuje, tikėdamiesi, kad ten mums bus suteikta išsami informacija apie žmonos čekio gryninimą. Tačiau su mumis kalbėjusi darbuotoja šį kartą atsakė, kad čekio gryninimas užtrunka 3 mėnesius ir liepė tiesiog laukti.“

D. Dainauskas pabrėžė, kad kiekvienas čekis turi savo galiojimo laiką ir 8 savaitės anuomet jau ėjo į pabaigą.

„Tą pačią spalio 7 dieną dar kartą nuvykome į banko skyrių esantį, „Akropolyje“ Vilniuje, norėdami sužinoti, kodėl mano žmona vis dar negauna pinigų, nors čekio inkasavimo termino trukmė jau eina į pabaigą.

Ten dirbusi darbuotoja susisiekė su kažkuo telefonu dėl žmonos čekio gryninimo ir baigusi pokalbį mus patikino, kad pinigai bus pervesti šią (spalio 7–11 dienomis) arba kitą (spalio 12–18 dienomis) savaitę.

Spalio 15 dieną 11 val. 13 min. dar kartą skambinau į minėto banko skyrių norėdamas sužinoti, kodėl čekis vis dar nėra inkasuotas ir kodėl mano žmona nėra gavusi pinigų į savo asmeninę banko sąskaitą.

Šį kartą man buvo atsakyta, kad pinigai „turėtų“ būti pervesti kitą (spalio 19–25 dienomis) savaitę. Prasidėjus 10 savaitei, kai žmona minėtam bankui yra pateikusi čekį, kurį jis įsipareigojo išgryninti maždaug per 5–8 savaites, šių metų spalio 19 dieną ji bankui pateikė pretenziją dėl čekio inkasavimo“, – pasakojo vyras.

D. Dainauskas toliau dėstė, kad spalio 28 dieną žmona kreipėsi į įmonę, kuri išrašė čekį, norėdama sužinoti jo statusą (ar mokėjimas patvirtintas, ar atmestas).

„Kitą dieną iš įmonės gavo atsakymą: „According to our records the cheque was banked on 7 September 2020“. Tą pačią dieną paskambinau į banką ir skambučio metu užpildžiau pretenziją. Bankas man atrašė, kad iki šios minutės nėra gavęs lėšų už minėtą inkasuoti pateiktą čekį“, – sakė jis.

Pašnekovas stebėjosi banko požiūriu, kai pats turėjo aiškintis ir domėtis čekio būsena bei ieškoti savo pinigų, nors čekio inkasavimo paslauga yra mokama.

„Stebina ir tai, kad ši situacija jiems visiškai neįdomi ir net nebando domėtis, kas nutiko su šiuo čekiu“, – sakė D. Dainauskas.

Ne banko kaltė

Medicinos banko mokėjimų skyriaus vadovas Š. Kraujalis situaciją pakomentavo taip: „Kliento nepasitenkinimas ilgai užtrunkančiu procesu turi pagrindo, bet šis pagrindas nesusijęs su Medicinos banko veiksmais, nes Medicinos banke tinkamai ir laiku buvo atlikti visi reikalingi veiksmai susiję su čekio inkasavimu“.

Jis aiškino, kad čekis nėra pinigų ekvivalentas, bet priemonė, pagal kurią lėšos gali būti gautos iš čekio davėjo banko, jei čekis nėra anuliuotas ir čekio davėjas turi lėšų čekio apmokėjimui.

„Inkasuoti čekį priimantis bankas per bankų korespondentų tinklą siunčia jį vertybiniuose paketuose į čekio davėjo banką (būtent to ir prašo klientai kartu su inkasuojamu čekiu, teikiantys prašymą dėl jo inkasavimo, kuriame nurodytos bendrosios inkasavimo sąlygos).

Kai čekio davėjo bankas nurašo lėšas nuo čekio davėjo ir tinkamai, referuodamas į atitinkamą inkasuoti pateiktą čekį, perveda jas čekį inkasavusiam bankui, tada lėšos įskaitomos asmeniui pateikusiam inkasuoti čekį.

Čekį pateikęs asmuo kelis kartus raštiškai kreipėsi į banką. Medicinos bankas pateikė informaciją kaip vyksta čekio inkasavimo procesas ir, esant poreikiui, tyrimas. Medicinos bankas užklausė banko korespondento informacijos, kodėl čekio davėjo bankas iki šiol nei apmokėjo, nei grąžino (jei anuliuotas) čekio, bet kol kas atsakymas negautas ir informacija nėra žinoma, kol neatsakys arba neapmokės čekio davėjo bankas, esantis užsienio šalyje. Tyrimas nebaigtas“, – lapkričio 3 dieną „Delfi“ sakė Š. Kraujalis.

Jis dar patikslino, kad D. Dainauskas netiksliai pateikia faktus apie Medicinos banko informaciją dėl inkasavimo laiko.

„Bankas negali garantuoti ir negarantuoja apmokėjimo, o taip pat neužtikrina konkretaus laiko, per kurį bus apmokėtas čekis.

Klientams pateikta informacija apie dažniausiai galiojantį apmokėjimo terminą (per nurodytą laikotarpį apmokama apie 95 proc. pateiktų inkasavimui čekių, kiti beveik 5 proc. apmokami per 3 mėnesių terminą arba neapmokami ir grąžinami; tik pavieniai atvejai (vos keli per metus), užtrunka ilgiau nei 3 mėnesius be jokios informacijos iš čekio davėjo banko).

Čekis inkasavimui turi būti pateiktas praėjus mažiau nei 5 mėnesiams nuo jo išrašymo datos. Kai čekis yra apmokamas (maždaug per 5–8 savaites), čekyje nurodyta suma, atskaičius bankų mokesčius už čekio inkasavimą, pervedama į kliento nurodytą sąskaitą Medicinos banke.

Į banką su pretenzija kreipęsis klientas pateikė informaciją, kad banko interneto svetainėje rašoma trukmė 5–8 savaitės. Pateikėme atsakymą, kad prie termino nurodytas žodis „maždaug“, reiškia, kad laikas apibrėžtas netiksliai. Todėl bankas negali garantuoti lėšų įskaitymo per 8 savaites ir neįsipareigoja, kad bus atliktas apmokėjimas, kol to neatliks čekio davėjo bankas.

Medicinos bankas nėra gavęs lėšų pagal inkasuojamą čekį, dėl kurio kreipėsi klientas. Jei bus gautos inkasuojamo čekio lėšos, jos, kaip ir visais kitais atvejais, be jokių uždelsimų bus įskaitytos gavėjui. Jei bus gauta papildoma informacija apie čekį iš čekio davėjo banko, ji taip pat, kaip įprasta, bus nedelsiant perduodama asmeniui, kuris pateikė inkasuoti čekį“, – nurodė Medicinos banko atstovas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (127)