Ona prisiminė, kad kai gimė dukra, dabar jau pilnametė ir neseniai baigusi mokyklą, draugai padovanojo taupyklę su jau įmesta tam tikra pinigų suma. Nuo pat to momento į taupyklę abu tėvai vis įmesdavo turimas monetas – po 2-5 litus.
„Man atrodo, mes dar buvome atsidarę vaiko investicinę sąskaitą, tuo metu buvo populiaru. Kai daugiau susirinkdavo pinigų taupyklėje, į ją pervesdavom sukauptą sumą. Žinau, kad skaičiuodavo kažkokius procentus. Tačiau pirkome namą vėliau, uždarėme tą sąskaitą ir išsiėmėme pinigus, vėliau pradėjome taupyti nuo pradžių“, – kalbėjo Ona.
Taip sėkmingai pripildytą taupyklę šeima nuolatos paversdavo įnašu į vaikui specialiai atidarytą naują sąskaitą. Tiesa, kaip moteris pasakojo, iš pat pradžių dar vaiko pinigų negaudavo, jie nebūdavo mokami visiems. Anksčiau šios išmokos buvo mokamos tik nepasiturintiems gyventojams.
Tačiau nuo 2018 metų vaiko pinigai pradėti mokėti universaliai visiems – mažiausiai po 30 eurų. Tuomet Ona iškart nusprendė, kad savivaldybės mokamą sumą pervedinės į naujai atidarytą sąskaitą dukrai.
„Aš tų pinigų net nemačiau. Vis tiek galvojau, kad nepajausiu, ar gausiu tuos 50 eurų per mėnesį, nepagerės gyvenimas nuo to. Iš pradžių dar prisidėjo nemažas banko procentas už tą kaupimą, bet vėliau visai sumažintas buvo ir berods liko 0.
Dabar dukrai suėjo 18 metų ir ji su tais pinigais gali daryti ką nori. Per visus tuos metus susikaupė apie 7 tūkst. eurų, šiek tiek daugiau gal. Tai ne kažin kas, bet vis pinigas pradžiai“, – savo patirtimi pasidalino vilnietė.
Nuo tada, kai Seimas nusprendė visiems mokėti vaiko pinigus, mokama suma buvo didinama kelis kartus. 2018 metais visiems vaikams buvo skiriama 30 eurų, papildomai 15 eurų gaudavo nepasiturinčios šeimos. 2019-aisiais pagrindinė išmoka padidėjo iki 50 eurų, o nepasiturinčioms šeimoms papildomai buvo mokama 20 eurų. Taip kiekvienais metais mokama išmoka vis paaugdavo keliomis dešimtimis eurų.
Nuo 2024 m. sausio 1 d. kiekvienam vaikui mokami vaiko pinigai yra 96,25 euro, ateinančiais metais išmoka dar turėtų padidėti – kiekvienam vaikui planuojama skirti po 122,5 euro.
Per 18 metų sumą galima padvigubinti
„Swedbank“ Finansų instituto ekspertė Justina Bagdanavičiūtė „Delfi“ komentavo, kad jeigu lėšų vaiko išlaikymui kas mėnesį stinga, tuomet vaiko pinigų išmoka yra puiki parama įsigyti to, ko gali prireikti vaikams.
Tačiau jeigu vaiko poreikius patenkinti pavyksta iš gaunamų šeimos pajamų, prasminga pagalvoti apie kitokius išmokos panaudojimo būdus – pavyzdžiui, kaupimą ar investavimą į vaiko ateitį.
Kaip ji pastebėjo, tėvų sprendimas, kaip investuoti vaiko ateičiai, visų pirma priklauso nuo šeimos poreikių. Kitaip tariant, šeima turi žinoti aiškų tikslą, kam taupo – vaiko mokslams, gyvenimo pradžiai, pradiniam įnašui už būstą ar kitam tikslui.
„Jei kiekvieną mėnesį vaiko pinigus atidėsite ir taupysite po 96,25 eurų (nevertinant galimų išmokos pokyčių ateityje), per 18 vaiko gyvenimo metų viso sukaupsite beveik 21 tūkst. (20 790) eurų. Vaiko pinigų taupymas juos atsidedant į sąskaitą gali būti variantas, jei pvz., išsikelti tikslai yra trumpalaikiai arba jei iki vaiko 18 metų gimtadienio liko tik keletas metų.
Dešimtmetį ar ilgiau tiesiog kaupiami pinigai gali nuvertėti iki 30–40 procentų, tad pasirinkus vaiko pinigus investuoti pavyktų išlaikyti ir net padidinti jų vertę. Net ir investuojant į žemos rizikos priemones, sumą galima pasidvigubinti. Jei skaičiuotą sumą investuosite su vidutine 8 proc. grąža, po 18 metų suma galėtų išaugti iki maždaug 46 tūkst. eurų“, – atkreipė dėmesį J. Bagdanavičiūtė.
Finansų ekspertė atkreipė dėmesį, jog investuojant svarbu pasirinkti tokias priemones, kurios būtų suprantamos, atitiktų išsikeltus tikslus bei toleruojamą riziką.
„Vaiko pinigus galima skirti investiciniam vaiko draudimui. Tokiu būdu lėšos būtų investuojamos tinkamiausiu įmanomu būdu, atžalos ir tėvai – apdrausti, o pinigai nustatytu laiku pasiektų vaikų kišenes. Taip pat galima investuoti ir į kitas investicines priemones, pavyzdžiui, į akcijas ar vertybinius popierius, o vėliau atitinkamą pinigų sumą perleisti vaikams.
Investuojant svarbiausia įsivertinti egzistuojančią riziką – galimus investicijų vertės svyravimus. Tai reiškia, kad pasirinkus rizikingas investicijas vaiko pinigai nebūtinai sugrįš atgal į piniginę. Vis tik atsakingai investuojant per ilgesnį laiką galima tikėtis didesnės ar mažesnės grąžos“, – aiškino J. Bagdanavičiūtė.
Pašnekovės teigimu, vaiko pinigų taupymas ar investavimas taip pat gali būti puiki proga su vaikais aptarti ir svarbius finansinio raštingumo aspektus.
Kaip pastebėjo finansų ekspertė, daugeliui mūsų šalies gyventojų reikėjo nuo nulio pradėti mokytis, kaip investuoti ar kaupti savo pensijai, tačiau jei vaikai tokį modelį matys nuo mažų dienų, tai jiems taps savaime suprantamu dalyku.
„Kartu su atžalomis galima nuspręsti, kur ir kaip pinigai bus investuojami, įvertinti rizikas, skaičiuoti galimą grąžą ir taip jau ankstyvame amžiuje padėti vaikams susipažinti su investavimo sritimi“, – akcentavo J. Bagdanavičiūtė.