Kada privaloma deklaruoti užsienyje gautas pajamas ir kokias?
Užsienyje pajamas gavę gyventojai turi deklaruoti visas savo pajamas: tiek gautas Lietuvoje, tiek užsienio valstybėse (darbo užmokestis, direktorių atlyginimai (tantjemos), draudimo pajamos, pensijos ir pajamos iš nekilnojamojo turto ir pan.), išskyrus nedeklaruojamas neapmokestinamąsias pajamas.
Pajamas privaloma deklaruoti nepriklausomai nuo to, ar Lietuvoje nuo šių pajamų turi mokėti pajamų mokestį, ar jo mokėti neturi (pvz., naikinant dvigubą pajamų apmokestinimą, pajamos atleidžiamos nuo pajamų mokesčio sumokėjimo Lietuvoje).
„Šiuo metu VMI iš užsienio valstybių, vadovaujantis Europos Sąjungos (ES) Tarybos direktyvomis, gauna daug įvairių duomenų, taip pat apie įvairių rūšių pajamas bei apie dividendus, honorarus, stipendijas ir pan. Duomenų mainai vykdomi su 33 valstybėmis“, – pasakoja VMI viršininko pavaduotojas Martynas Endrijaitis. Daugiausia deklaruojamų pajamų iš užsienio Lietuvos gyventojai gauna Vokietijoje, Švedijoje ir Latvijoje.
Kokias klaidas daro užsienyje pajamas gavę gyventojai?
VMI duomenimis gyventojai dažniausiai nedeklaruoja pajamų už samdomąjį darbą, nes duomenys iš užsienio gaunami vėliau negu pajamų mokesčio deklaracijos pateikimo terminas. Pernai pateiktose pajamų deklaracijose už 2021 metus užsienio valstybėse gautų pajamų nedeklaravo apie 8 tūkst. gyventojų, tad jiems išsiųsti pranešimai tikslinti deklaracijas.
„Gyventojui pateikus pajamų deklaraciją nenurodant užsienio pajamų ir vėliau ją pateikus, kartais paaiškėja, kad pritaikytas neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) nepriklausė ir apskaičiuojama mokėtina suma. Paprastai tariant, tokiais atvejais gyventojas lieka skolingas valstybei jam pervestą GPM bei naujai paskaičiuotą mokėtiną sumą, taip pat papildomai apskaičiuotą delspinigių sumą“, – teigia M. Endrijaitis.
Ką daryti, jei deklaracijos nepavyko pateikti savarankiškai?
Daugiau informacijos apie užsienyje gautų pajamų apmokestinimą rasite VMI internetinėje svetainėje adresu www.vmi.lt > Gavau pajamų užsienyje. Išsamius gidus, kaip pildyti pajamų deklaracijas, rasite VMI Youtube kanale, kur parengtas ir teminis aktualių seminarų grojaraštis. Naujienos skelbiamos VMI Facebook ir LinkedIn paskyrose.
Gyventojams, norintiems pasikonsultuoti mokesčių klausimais telefonu 1882 (8 5 2605 060) nebūtina laukti eilėje – užsisakius VMI skambutį per Mano VMI, konsultantas pats paskambins klientui nurodytu laiku. Taip pat Mano VMI identifikavimo telefonu paslaugą pasirinkę gyventojai konsultacijų telefonu sulaukia greičiau, nes sistema automatiškai perkelia skambutį į eilės priekį.
Primenama, jog neturint galimybės pajamas deklaruoti savarankiškai per EDS, nebūtina vykti į VMI aptarnavimo padalinį, nes šią paslaugą teikiame ir telefonu 8 5 2191 777 > Pajamų deklaravimas (spausti 1). Atkreipiame dėmesį, kad atvykimui į aptarnavimo padalinį būtina išankstinė registracija vizitui.