„Aš nemanau, kad čia yra vilkinimas. Tiesiog buvo tam tikrų nesutarimų čia pas mus, Lietuvoje. Nes vieni politikai palaiko šitą projektą, kiti politikai nepalaiko šito projekto. Europos Komisija labai švelniai davė suprasti, kad jūs kažkaip pas save kieme susitarkit pradžiai“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė A. Avulis.
Oficialaus atsakymo iš komisijos nesulaukus ketvirtadienį, Vilniaus savivaldybė, pasak A. Avulio, dar šią savaitę turėtų išsiųsti užklausą dėl proceso eigos.
„Spalio 10 d. sueina mėnesis. Mėnesis yra trumpiausias terminas, kai Europos Komisijoje kas nors padaryta. Rytoj pasiteirausime ir pasižiūrėsime, ar yra kas nors, ar nėra, bet tai yra pats trumpiausias laikas – ilgiausio laiko nėra, neegzistuoja, nes gali būti ir metai, ir du ir trys“, – aiškino „Hanner“ vadovas.
Verslininko teigimu, sostinės savivaldybei patikslinus Daugiafunkcio komplekso projektą, į kurį įeina Nacionalinis stadionas, pagal Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) pastabas, Komisijai nebeliks argumentų toliau neduoti sutikimo projekto perdavimui.
„Jie turėtų daugeliu atveju pritarti išskyrus tuos atvejus, kai yra kažkas negerai – pavyzdžiui, jeigu yra protekcionizmas verslo. (...) Bet čia absoliučiai tų simptomų nėra jokių“, – dėstė A. Avulis.
Belaukiant teigiamos EK išvados ir kol projektą valdo „Baltcap“, įmonės vadovo teigimu, projektą perimti ketinanti „Hanner“ negali įgyvendinti principinio susitarimo su fondu dėl akcijų išpirkimo, taip pat imtis su stadiono statyba susijusių darbų – projektas stovi vietoje.
„Nėra prasmės ko nors daryti. Jeigu tu viską susitarsi, tikimybė visada yra, kad kažkam gali nepritarti Europos Komisija, reikia laiką taupyti“, – akcentavo verslininkas.
Visgi, pasak A. Avulio, nors stadionas pastatytas bus, apie konkrečius terminus kalbėti esą nėra tikslinga. „Hanner“ vadovas iki šiol buvo įvardijęs, kad stadionas pastatytas galėtų būti 2027 m. viduryje.
„Pavasarį, kai kalbėjau, sakiau, kad realu yra padaryti iki 2026 metų pabaigos. Dabar kai nuo tos vasario 2 dienos prasistumia, tiek reikia pridėti. Neverta kalbėti apie terminus – vieną kartą jau pasakėm apie terminą ir matėm, kad jis neveikė“, – akcentavo jis.
„Manau, kad stadionas bus. Kadangi projektas didelis, 37 metai jį darome, tai reikia dar truputį kantrybės ir viskas bus gerai“, – patikino A. Avulis.
Rugpjūčio pabaigoje Vilniaus miesto savivaldybės taryba trečią kartą šiemet pritarė pokyčiams, numatytiems sostinės Daugiafunkcio komplekso projekte, į kurį įeina Nacionalinis stadionas.
Atsižvelgus į Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) pastabas, sostinės taryba nusprendė „atimti“ naujo turto sukūrimo sąnaudas iš indeksuojamos sumos, taip pat perskirstyti tenkantį savivaldybės ir statybas vykdančios bendrovės indėlį dėl rizikų matricos bei nenumatytų aplinkybių.
VPT po projekto pokyčių tikina esminių pastabų nebeturinti. Tačiau tarnyba pažymi, kad pozicija gali keistis, priklausomai nuo EK išvados ir galimų paaiškėsiančių naujų duomenų.
Pradinė projekto kaina buvo 156 mln. eurų, pridėjus indeksuotus statybos ir papildomus darbus bei atėmus skolinimosi palūkanas, projektas pinga 900 tūkst. eurų.
Vis tik sostinės tarybos opozicijos lyderis Artūras Zuokas tikino nepritarsiantis projektui ir pažymėjo, kad jeigu būtų atsižvelgta į jo bei bendraminčių siūlymus, procesas vyktų daug greičiau.
Nacionalinio stadiono projektą Vilniuje iš kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ ketina perimti nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Hanner“. Jos savininkas Arvydas Avulis yra nurodęs, kad stadiono statybas galėtų užbaigti iki 2026 metų pabaigos. Pasak sostinės mero Valdo Benkunsko, vien faktinė statybų kaina nuo 2020 m. pradžios iki 2022 m. vidurio padidėjo 40 proc.
Visą daugiafunkcį kompleksą sudaro Nacionalinis stadionas su sporto muziejumi viduje, sporto centras su krepšinio, rankinio, gimnastikos, bokso salėmis, trys futbolo treniruočių aikštės, tarptautinės kategorijos lengvosios atletikos stadionas su futbolo aikšte, lengvosios atletikos apšilimo zona su mėtymo sektoriais, kultūros centras su biblioteka ir 300 vietų vaikų darželis.
Skaičiuojama, kad statybos darbai pabrango 27,1 mln. eurų, dar prisidėtų naujų darbų (3 tūkst. papildomų vietų stadione ir universali arena), t. y. 13 mln. eurų. Tačiau teigiama, kad 38,1 mln. eurų būtų galima sutaupyti skolinantis tik 2 m., o ne 22 m., kaip planuota anksčiau.