Tęsiant prieš dvejus metus pradėtą konkurso „Išmanusis miestas“ tradiciją tikimasi, kad konkurse dalyvaus gabiausi šalies aukštųjų mokyklų studentai, turintys ambicijų nuosekliai kurti ir realiai įgyvendinti jų darbuose pateiktas pažangias, inovatyvias ir kartu realiai įgyvendinamas idėjas.
Projektų vertinimo komisijai, kurią sudaro miestų planavimo, architektūros ir aplinkotvarkos srityse profesinių aukštumų pasiekę specialistai, savo idėjas pateiks konkurse kviečiamos dalyvauti architektūros, statybos, inžinerijos ir su jomis susijusių programų studentų komandos.
Trečią kartą žurnalo „Structum“ organizuojamo konkurso „Išmanusis miestas“ studentų darbuose tikėtina realių, kruopščiai išgvildentų pasiūlymų bei sprendinių gausa, kuri pagal galimybes, maksimaliai išnaudojant informacinių technologijų ir duomenų srautų valdymo potencialą, leistų svarbias ir perspektyvias urbanistines teritorijas kuo efektyviau pritaikyti šiandienos gyventojų poreikiams.
Bet kuriuo atveju vienas iš pagrindinių konkurso bendrųjų reikalavimų yra kompleksinis konkrečių teritorijų atnaujinimas, vadovaujantis darniosios plėtros principais.
Konkurso „Išmanusis miestas III“ dalyvių išradingumui bei minčių brandumui pasireikšti skiriamos 5 teritorijos keturiose – Akmenės, Jonavos, Ukmergės ir Šiaulių rajonų – savivaldybėse. Įdomiausias konkurso aspektas – tikimybė, kad geriausi ir išmaniausi teritorijų pritaikymo šiuolaikiniam gyvenimui studentų projektai bus įgyvendinti tikrovėje.
Todėl konkurso organizatoriai ir kompetentingi vertinimo komisijos nariai tikisi gauti visapusiškai motyvuotų ir praktiškai realizuojamų projektinių pasiūlymų kiekvienai atnaujinti skirtai teritorijai.
Jau yra patvirtinta, kad konkurse „Išmanusis miestas III“ dalyvaus Vilniaus dailės akademijos, Vilniaus dailės akademijos Kauno skyriaus, Vilniaus Gedimino technikos universiteto, Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos, Kauno technologijos universiteto, Kauno technologijos universiteto Menų kambario, Klaipėdos universiteto ir Klaipėdos valstybinės kolegijos studentų komandos.
Suformuotos komandinės grupės pasirinks po vieną iš savivaldybių pateiktų tikslinių teritorijų ir parengs joms skirtus projektinius pasiūlymus.
Kiekviena komanda savo nagrinėjamoje teritorijoje pasirinks sklypą / zoną ir sukurs išsamų projektinį pasiūlymą, atitinkantį miesto poreikius, finansines galimybes, realią susisiekimo ir inžinerinės infrastruktūros situaciją. Projektuose turi būti numatytas miesto viešųjų erdvių, rekreacinės teritorijos ar kitos miesto teritorijos kompleksinis sutvarkymas (urbanistiniai ir kraštovaizdžio architektūros pasiūlymai, pavyzdžiui, „urban design“).
Įgyvendinus geriausius projektinius pasiūlymus, savivaldybėse per ilgesnį laikotarpį sugrįžtų investicijos ir padidėtų gyventojų užimtumas – tai padėtų spręsti socialines problemas, būtų sukurta palankesnė ekonominė aplinka ir skatinama tolesnė teritorijos urbanistinė plėtra.
Teritorijų aprašymai ir merų komentarai:
Šiaulių r. savivaldybė
Modernizuotas sporto kompleksas skatins aktyvumą
Šiaulių rajono savivaldybė, konkurse dalyvaujanti jau ne pirmą kartą, patikėjo studentų kūrybai savo teritorijoje dvi užduotis.
Pirmoji – tai sporto komplekso modernizavimas ir aplinkos sutvarkymas 5,5 ha ploto teritorijoje, kuri yra Kuršėnų miesto pietinėje pusėje, puikioje gamtinėje aplinkoje su netoliese vingiuojančia Ventos upe ir rekreaciniu parku.
Savivaldybės darbuotojai gana ilgai ieškojo privataus verslo atstovų, norinčių ir galinčių investuoti į naujo sporto komplekso statybą. Neradus investuotojo, buvo nuspręsta sutvarkyti esamą teritoriją su apleistu stadionu ir senuoju pastatu, paverčiant ją šiuolaikiniu sporto kompleksu.
Iš konkurse dalyvaujančių studentų tikimasi, kad jų darbuose bus pateikta sporto komplekso sutvarkymo konkreti vizija ir ją atitinkantys realūs sprendiniai. Projekte ypač svarbu bus daugiau dėmesio skirti kraštovaizdžiui išsaugoti, papildant jį mažosios architektūros elementais ir numatant teritorijos funkcionalumą skatinančias priemones, kurios būtų patrauklios visiems lankytojams – racionalų apšvietimą, patogią mašinų stovėjimo zoną, dviračių takų tinklą ir pan. Pageidautina, kad sporto komplekso pastato sprendiniuose atsispindėtų išmanumas, kad kompleksas būtų tinkamai pritaikytas prie esamo reljefo. Be abejonių, sukurti darnų sporto kompleksą su sporto aikštynu, kuris turėtų nemažą įtaką gyventojų būdo pokyčiams, nebus visai lengva, tačiau įdomi užduotis. Bet kuriuo atveju tikimasi, kad visi konkurso komisijai pateikti vertinti architektūriniai ir inžinieriniai sprendimai bus racionalūs ir ekonomiškai pagrįsti.
Kita Šiaulių r. savivaldybės teikiama studentų kūrybai pasireikšti tema ‒ Jurgaičių (Domantų) piliakalnio (Kryžių kalno) 25 ha ploto teritorijos su jos prieigomis Meškuičių seniūnijoje sutvarkymas.
Siekiant pagal dabarties lankytojų poreikius sutvarkyti šią ypatingą teritoriją, apie kurią iki šiol pasakojama nemažai padavimų, studentams prireiks nemažai sumanumo ir kartu išmintingos pagarbos istorijai.
Jiems keliama užduotis – pritaikyti teritoriją šiuolaikiniam turizmui ir pritraukti smulkųjį verslą aktyviau joje plėsti savo veiklą.
Geriausiai bus vertinami darbai, kuriuose atsispindės ekonomiškumo, racionalumo, inovatyvumo ir pan. reikalavimais inspiruotos idėjos.
Antanas Bezaras, Šiaulių r. meras:
Esame pakviesti dalyvauti projekte „Išmanusis miestas III“. Lauksime iš studentų įdomių ir naudingų idėjų, kaip galėtų būti modernizuotas pastatas, esantis Kuršėnų miesto pietinėje pusėje prie Ventos upės ir rekreacinio parko, bei sutvarkyta jo aplinka, įrengiant pastate vientisą sporto bazę, kuri būtų patraukli ne tik kuršėniškiams, bet ir kitiems Šiaulių rajono gyventojams.
Taip pat – Kryžių kalno prieigų sutvarkymo vizijos, kad ši unikali Kryžių kalno teritorija, žinoma ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje, būtų patraukli ir pritraukianti verslą bei turizmą.
Tad linkiu studentams entuziazmo, gerų ir išskirtinių idėjų, kurias projekte dalyvaujančios savivaldybės galėtų įgyvendinti praktiškai.
Jonavos r. savivaldybė
Rekreacinė miesto zona taps dar patrauklesnė
Jonavos r. savivaldybė konkursui teikia teritoriją prie Jonavos miesto 1-ojo tvenkinio. Reikalingas jos sutvarkymo projektas. Paskirta konkursui teritorija 26 ha ploto yra tarp Žemaitės gatvės, Jonavos miesto ligoninės teritorijos (Žeimių g. 19), žydų kapinių ties Sodų g. 64, Pėsčiųjų laiptų į Chemikų gatvės daugiabučių kvartalą, darbo biržos (Chemikų g. 138A). Savivaldybė iškėlė tikslą plėtoti saugią ir funkcionalią infrastruktūrą, sukurti patrauklią, kompleksiškai išspręstą, rekreacijai ir poilsiui skirtą Jonavos miesto aplinką.
Studentai turės pagal Jonavos r. savivaldybės tarybos patvirtintą dviračių takų plėtros Jonavos mieste ir už miesto ribų specialųjį planą numatyti naujus pėsčiųjų ir (arba) dviratininkų takus, apjungdami juos į vieną bendrą sistemą su jau esama susisiekimo infrastruktūra.
Norima, kad būtų atlikta visos nagrinėjamos teritorijos susisiekimo infrastruktūros analizė, apimanti artimesnius ir tolimesnius Jonavos miesto visuomeninius, mokslo ir švietimo, sporto bei prekybos objektus.
Teritorijoje yra vandens telkinys, todėl studentų darbuose turėtų būti prieplaukų įrengimo sprendiniai ir pasiūlymai, kaip pagerinti susisiekimą bemotoriu vandens transportu tarp naujai siūlomų sporto, poilsio ir rekreacinių zonų. Teritorijoje reikėtų numatyti naujas poilsio ir sporto zonas su joms būtina infrastruktūra, taip pat esamų tokių zonų atnaujinimą ar perkėlimą.
Šioje teritorijoje pageidautinos aktyvios pramogos visais metų laikais, todėl laukiama pasiūlymų su čiuožyklomis, sūpynėmis ir vandens sportą skatinančias sprendiniais. Vienas konkretesnių lūkesčių – siūlymai dėl inovatyvių garso ar vaizdo priemonių naudojimo, kad Jonavos miesto gyventojai galėtų konkrečiose vietose gauti informaciją apie renginius Joninių slėnyje ar kituose miesto sporto, poilsio ar pramogų objektuose.
Mindaugas Sinkevičius, Jonavos r. meras:
Teritorija, kurioje siūlome atlikti planavimo ir projektavimo sprendinius, yra savotiška „traukos zona“. Čia mielai lankosi gyventojai. Labai tikiuosi, kad ji bus dar labiau pritaikyta jonaviečių laisvalaikiui, t. y. sportuoti, dalyvauti įvairiuose kultūriniuose (ir ne tik) renginiuose.
Galbūt bus pateikta naujų pasiūlymų, idėjų, kaip tvarkyti šią gyventojams svarbią miesto teritoriją.
Joje prie tvenkinio praleidžiamas laisvalaikis: yra paplūdimys, lauko treniruokliai, aplink – dviračių takai. Joninių slėnyje vasarą kiekvieną savaitgalį vyksta įvairūs renginiai, koncertai ir t. t.; netoli – šiemet įrengta ir labai populiari vaikų žaidimų aikštelė.
Žiemos metu veikia Jonavos slidinėjimo centras. Beje, visai šalia – Lietavos stadionas, o metų pabaigoje planuojama atidaryti ir Jonavos sporto arena. Netoli tvenkinio – ir VšĮ Jonavos ligoninė, Pirminės sveikatos priežiūros centras, PC „Lidl“.
Konkurso dalyviams pirmiausia linkiu lakios fantazijos, įkvėpimo ir, žinoma, kūrybingumo ateities vizijoms įgyvendinti.
Ukmergės r. savivaldybė
Daugiafunkcinis kompleksas – miesto gyvybingumo sąlyga
Ukmergės gyvenimas labai suaktyvėtų, jei mieste būtų daugiafunkcis visuomeninis objektas. Universali sporto ir pramogų arena galėtų patenkinti šių dienų poreikius ir tapti Ukmergės miesto bei regioniniu traukos objektu. Savivaldybės konkursui skirta teritorija Ukmergėje yra Gruodžio 17-osios gatvės gale, kairiajame Šventosios upės krante, šalia pėsčiųjų tilto per upę.
Teritoriją sudaro:
- 9,8 ha ploto Sporto ir renginių kompleksas, kuriam priklauso stadionas, dvi futbolo aikštės, stacionarios ir laikinos tribūnos, kiti aikštynai bei pagalbinės patalpos rekonstruotame tribūnų pastate. (Ši komplekso dalis yra aptverta tvora ir šiuo metu funkcionuoja autonomiškai.)
- 2,95 ha ploto rekreacinė zona su paplūdimiu prie Šventosios upės, kurioje dar nėra paplūdimio infrastruktūros.
- 15,25 ha ploto Sporto ir pramogų komplekso teritorija, kurioje numatoma statyti universalią 1 500–2 000 vietų sporto ir renginių areną, įrengti sveikatingumo bei renginių parką su dengtomis estradomis, golfo aikštynais.
- automobilių aikštelė, kurią reikia rekonstruoti ir praplėsti.
Studentams keliamas ne vienas esminis teritorijos sutvarkymo ir modernizavimo uždavinys ‒ tikimasi naujoviškų urbanistinių, architektūrinių, miestovaizdžio ir funkcinių sprendinių.
Pageidautina, kad Sporto ir pramogų kompleksas būtų universalus statinys ir jame būtų galima rengti įvairias sporto varžybas, klasikinės ir šiuolaikinės muzikos koncertus, festivalius, parodas, muges, rodyti spektaklius.
Jis turėtų būti pritaikytas ir komerciniams bei edukaciniams renginiams. Žodžiu, Ukmergėje studentų fantazijai ir inovacijoms – erdvės be ribų.
Rolandas Janickas, Ukmergės r. meras:
Ukmergės r., turėdamas 37 tūkst. gyventojų, labai stokoja daugiafunkcio visuomeninio objekto. Dalyvaudami projekte „Išmanusis miestas III“ tikimės originalių, realistiškų, inovatyvių ir praktiškų pramogų, sporto ir renginių komplekso teritorijos plėtros projektinių pasiūlymų, kuriuos galėtumėme naudoti Ukmergės rajono ir svečių poreikiams tenkinti.
Pramogų, sporto ir renginių teritorija prie Ukmergės stadiono patraukli susisiekimo, infrastruktūros, rekreacijos ir miestovaizdžio aspektais. Universali pramogų, sporto ir renginių arena turėtų ateityje tapti vienu iš Vilniaus regiono traukos taškų. Linkime konkurso dalyviams kūrybinės sėkmės ir atidaus darbo pagrindžiant sukurtus sprendinius.
Akmenės r. savivaldybė
Po sunkių darbų akmeniškiai turės kur atsipūsti
Akmenės r. savivaldybė konkursantų idėjoms generuoti skyrė teritoriją Akmenės miesto centre. Joje turėtų atsirasti naujas modernus sveikatingumo kompleksas, taip pat atitinkamai sutvarkyta ir pritaikyta miestiečių poilsiui aplinka.
Toks sprendimas atsirado ne iš karto. Savivaldybės darbuotojai ilgokai ieškojo investuotojo mieste esamiems sporto rūmams atnaujinti ir paversti juos šiuolaikiškai įrengtu sveikatingumo kompleksu, tačiau, neradus finansavimo šaltinio, buvo nutarta pasukti kita linkme – statyti naują sveikatingumo kompleksą prie Naujosios Akmenės miesto stadiono.
Pageidaujama, kad naujas sveikatingumo komplekso pastatas būtų harmoningai integruotas į miesto centro užstatymo architektūrą. Konkurso dalyviams savo darbuose būtina įvertinti ribotą žemės sklypo plotą bei esamos infrastruktūros pritaikymą naujo pastato funkcijoms palaikyti. Tikimasi, kad studentams pavyks sukurti mieste darnų sporto kompleksą ir jį sėkmingai pritaikyti prie jau susiformavusios aktyvaus laisvalaikio ir sporto zonos miesto centrinėje dalyje.
Pasitelkus jau įgytas žinias ir kūrybingumą, jiems turėtų pavykti pasiūlyti realią tolesnę šios teritorijos plėtros koncepciją. Ieškant sprendimų, kurie atitiktų vis greitėjantį miesto ritmą, reikia ne tik inovatyvių idėjų, bet ir kasdienius poreikius tenkinančių pasiūlymų patogiam gyvenimui mieste – pavyzdžiui, šitoje teritorijoje taip pat bus reikalingi privažiavimai prie automobilių stovėjimo vietos bei panašūs infrastruktūros elementai.
Vitalijus Mitrofanovas, Akmenės r. meras:
Akmenės rajonas pastaruoju laiku sietinas su gamybos objektais, investicijų pritraukimu, pramonės plėtra. O po sunkaus darbo akmeniškiams reikia atsipūsti, atsipalaiduoti, pailsėti, sustiprinti sveikatą. Šių tikslų siekti ir tikimasi pritaikant minėtuosius projektus.
Akmenės rajono savivaldybėje turiningo laisvalaikio, sporto, sveikatingumo skatinimo linkme einama nuosekliai ir sistemingai. Nutiesti ir tebetiesiami pėsčiųjų, bėgimo takai, BMX ir kitokių dviračių trasos, įrengiamos riedlenčių ir riedučių, krepšinio, futbolo, tinklinio aikštelės.
Įkurti ir tebeplečiami parkai. Gausėja lauko treniruoklių, judriųjų žaidimų vietų vaikams ir suaugusiesiems. Tad logiška, jog norime ir modernaus sveikatingumo komplekso su sporto salėmis, baseinu ir kitais priklausiniais Naujojoje Akmenėje bei tobulinti nuostabųjį Akmenės gamtos ir kultūros parką, šalia kurio jau yra maudymvietės, mototrasa, aerodromas, koncertų erdvės...
Konkurso dalyviams linkiu realaus situacijos suvokimo, įkvėpimo ir – nevaržyti savo vaizduotės!