„Savo mastu tai bus didžiausias privataus kapitalo nekilnojamojo turto projektas Lietuvos nepriklausomybės istorijoje. Pagal savo dydį, suplanavimą, funkcijas, jis gali drąsiai pretenduoti į miesto kategoriją.
Palyginimui – teritorijos dydis prilygsta 10-čiai mūsų šiuo metu baigiamo Paupio rajonų, o planuojamas gyventojų skaičius bus panašus į Druskininkų“, – sako „Darnu Group“ generalinė direktorė Sigita Survilaitė.
Pasak jos, žodžiu „launagis“ mūsų kalboje alternatyviai vadinamas pietų vėjas: „Naujojo projekto pavadinime koduojame ne tik naują gūsį į pietinę Vilniaus dalį ir jos transformaciją, bet ir siekį į Vilnių atnešti naują požiūrį į gyvenamųjų rajonų vystymą, siekiant užtikrinti kokybišką, bet ir tuo pačiu įperkamą gyvenimą mieste.“
Išsamioje projekto urbanistinėje vizijoje numatoma, jog per 10 metų čia bus pastatyta apie 302 tūkst. kv. metrų gyvenamojo ploto (apie 5,5 tūkst. būstų) bei 80,7 tūkst. kv. metrų komercinių ir visuomeninių objektų. Tai leis šiame rajone patogiai gyventi apie 13-15 tūkst. žmonių ir dar apie 7 tūkst. dirbti.
Planuojama, kad „Launagiuose“ vyraus mažaaukštė statyba, o rajonas bus plėtojamas remiantis mišrios paskirties teritorijų vystymo filosofija – taip, kad visas reikalingas paslaugas jo gyventojai galėtų gauti neišvykę iš jo. Numatoma, kad čia iškils mokykla, keletas vaikų darželių, prekybos, paslaugų bei verslo centrai, sporto klubas, grožio ir sveikatos paslaugos, smulkios parduotuvėlės, maitinimo įstaigos, kultūros objektai, aikštės.
„Tai aktualu ne tik būsimiems naujakuriams, bet ir vietos bendruomenėms, kurias, mūsų skaičiavimais, sudaro apie 2 tūkst. žmonių. Tokio masto projektas padės pakeisti šios miesto dalies industrinį veidą ir paskatins gamtiškos bei unikalios vietos potencialą išnaudoti žmogaus gyvenimo poreikiams, o ne pramonės sektoriaus plėtrai“, – sako S. Survilaitė.
Kaip teigiama pranešime žiniasklaidai, „Launagiuose“ bus kuriama daug ir įvairių vilniečiams atvirų rekreacinių zonų: keturi vandens telkiniai, penki skirtingų funkcijų parkai – visos žaliosios erdvės bus skirtingos siekiant užtikrinti veiklų įvairovę lauke – nuo edukacijos iki sporto. Šias erdves jungs nenutrūkstami žalieji koridoriai, kuriais bus galima keliauti ir po visą teritoriją – jie sujungs visus atskirus projekto rajonus.
Planuojama, kad net 50 proc. viso naujojo projekto teritorijos užims visiems atviros, įveiklintos ir sutvarkytos žaliosios erdvės, parkai, aikštės ir pan.
Projektas skaidomas į penkias dalis
„Launagių“ teritorija bus padalinta į penkis skirtingų charakterių miestelius: privatumą ir individualumą vertinantiems žmonėms planuojama uždaresnė teritorija su nuosavais sodeliais ir daržais, labiau bendruomeniškiems gyventojams bus kuriamas miestelis su daugiau bendrų viešųjų erdvių, bet vis dar maksimaliai ribojantis privačias erdves.
Tuo tarpu liberalesni žmonės galės rinktis tarp „naujamiesčio“ tipo atviro šurmuliuojančio trečiojo miestelio ir teritorijos su mažiau intensyviomis bendromis erdvėmis, bet vis dar pakankamai atviromis prieigomis prie pastatų.
Penktajame miestelyje koncentruosis didžioji dalis „Launagių“ verslo, komercinių ir visuomeninių paslaugų. Ši negyvenamoji funkcinė teritorijos zona veiks ir kaip savotiškas skydas nuo Eišiškių plento, kuris, planuojama, taip pat bus atnaujinamas.
Eismo pokyčiai ties Eišiškių plentu
„Siekiame būti žingsniu priekyje ir suplanuoti viešąją bei socialinę infrastruktūrą, kuri atitiktų ne tik šių dienų, bet ir būsimų kartų poreikius. Vienas pagrindinių klausimų, kurį sieksime išspręsti, yra patogus judumas, todėl vidinį gatvių tinklą ir jų struktūrą planuojame taip, kad gyventojai išvengtų kamščių.
Didelį dėmesį skirsime ne tik automobilių judėjimui, bet ir pėstiesiems bei dviratininkams. Neišvengiamai turės pasikeisti ir pagrindinė transporto arterija, esanti šalia teritorijos – Eišiškių plentas. Čia kartu su savivaldybe jau pradėjome diskutuoti ir ieškoti geriausių būdų gerinti jo pralaidumą, išspręsti alternatyvaus transporto prieinamumo ir kitus su keliavimu mieste susijusius klausimus“, – sako „Darnu Group“ generalinė direktorė.
Anot S. Survilaitės, plėtojant projektą Vilniaus miestui „Darnu Group“ sumokės apie 19-20 mln. eurų infrastruktūros mokesčio, o susisiekimo infrastruktūra bus vystoma lygiagrečiai kitų projekto darbų, siekiant išvengti nepatogumų ir užtikrinti patogų susisiekimą tiek čia jau gyvenančiai bendruomenei, tiek pirmiesiems naujakuriams.
Teigiama, kad gatvių tinklas planuojamas ir formuojamas atsižvelgiant į teritorijoje esamus želdynus, kuriuos bus siekiama išsaugoti. Statant „Launagius“ planuojama nutiesti 4,2 km pėsčiųjų, 2,2 km dviračių takų bei 8,25 km naujų gatvių vien vidinėje teritorijos dalyje.
Architektūrinis konkursas daliai teritorijos jau vyksta
Šiuo metu jau vyksta uždaras architektūrinis konkursas pirmiesiems dviem projekto vystymo etapams. Jame dalyvauja rekordiškai daug – net 22 geriausios šalies architektūros įmonės. Jų darbai visuomenei bus paviešinti ir pristatyti birželio mėnesį, o nugalėtojai skelbiami liepos mėnesį.
Pirmojo etapo metu planuojama pastatyti 72 tūkst. kv. metrų gyvenamųjų pastatų ploto (apie 1200 būstų) bei 17 tūkst. kv. metrų komercinių ir visuomeninių objektų.